Ulja i maziva!

Verovtno je rec o onom ruskom modifikatoru ili necemu slicnom. Citao sam po internetu i kazu ljudi da nekad pomogne, a nekad ne(uglavnom jer nisu kupovali originale). Uzmi kupi i naspi, ali ne mozes ocekivati efekat 100%. Ako smanji potrosnju i prestane dimiti, prodaji auto jer ce posle 30k kilometara poceti da jede ulje.
Inace sam taj modifikator, aditiv(kako god) je nabazi molibden disulfida i stvara film preko lezajeva i svih kliznih staza u motoru pri cemu dodatno smanjuje trenje i potrosnju sklopova, a moze i privremeno da zadihtuje karike i smanji potrosnju ulja. Nije lose sipati ga i prilikom zaamene ulja jer dodatno stiti motor. Uglavnom tehnologija preuzeta iz vojske, gde je primenjivana na helikopterima, koji su sa ostecenim (pogodjenim) motorom i bez ulja uspevali da bezbedno stignu do baze:ppozdrav:.
 
Čujem da se ljudi koji rade mašinsku obradu motora jako obraduju kada im stigne motor u koji je sipan univerzalni modifikator.
 
Slažem se sa Tomom ... vredi probati u cilju odlaganja remonta motora, ali su rezultati takvi da nekad i ne pomogne mnogo a u najboljem slučaju "drži" par desetina hiljada km (10 do 30).
Navode iz reklame ne treba ozbiljno shvatiti, daleko je od toga, ali možda pomogne da se pregura sezona ili dve.
Opšte je pravilo (i bez upotrebe aditiva) da što je kasnije, remont više košta.
Čuo sam i ja navode da je skuplja obrada delova (pa i remont) ako se koriste ovakvi aditivi. Teorijski ne bi trebalo da bude (samo je potrebno modifikovati način obrade ali niko neće time da se bakće zbog par slučajeva) ali verujem da jeste (nešto) skuplje remontovati takav motor.
Uglavnom, nije baš velika korist ali (verovatno) može da se proba.
Na prve znake troškarenja ulja (plavog dima) ne bih išao na tako "jake" aditive tipa "modifikatora", možda je Liqui Moly "Stop Smoke" ili neki sličan pogodniji, ili da se koriste samo viskoznija ulja (verovatno i najbolje za početak).
 
Da jeste Liqui Moly "Stop Smoke" taj sam uzeo, jos ga nisam nasuo al nemam sta izgubit motor je izgleda i onako pri kraju. Probat cu pa cu vidit sta ce bit(nadam se najboljem)
 
"Stop Smoke" je "blaža" varijanta aditiva za istrošene motore tako da ima manje "kontraindikacija". U svakom slučaju neće da poskupi kasniji remont (ili manje). Vredi (bar) probati.
 
Koje ulje preporucujete za zadnje osovine imt 560 do sad sam sipao sae 90 ali vidim da je gl 4 pa sam presao na 75-90 koji je gl 5 imam i 80-90 gl 5.
Doneo sam iz Svajcarske Motul ulje za auto a kanim ga uzeti i za traktor jer se odlicno pokazalo .
 
Pozdrav svima, pitanje za sve koji znaju odg. Auto mi u zadnje vrijeme trosi ulje i pusi plavicast dim na auspuh. U trgovini sam nasao aditiv za manju potrosnju ulja i dimljenja iz auspuah, dali ga je neko koristio, bojim se da ne bi sta vise nastetio motoru?
Када су се појавили модификатори, један поносни власник Владимирца, одлучи да обрадује свог љубимца препорученом дозом. Све се смешка, каже "боље је, од сада само модификатор :osmeh:". После извесног времена врућ упали али хладан дуго вергла, скоро као са укљученим декомпресором, па да видимо шта би могло бити. Скинут цилиндар, карике запекле. Када сам извадио карику и ставио у врх цилиндра, чеони зазор је био око 4 мм. У очишћеном каналу клипа и бочни зазор је био знатно повећан. Тако нешто се код мотора који редовно ради, а без модификатора, никада не може десити (велики зазор а запечено). Ново уље, нове карике, оживио Владимирац. Од тада наш друг модификатор зове "шпеција" и "на очи ми не треба "
 
Koje ulje preporucujete za zadnje osovine imt 560 do sad sam sipao sae 90 ali vidim da je gl 4 pa sam presao na 75-90 koji je gl 5 imam i 80-90 gl 5.
Doneo sam iz Svajcarske Motul ulje za auto a kanim ga uzeti i za traktor jer se odlicno pokazalo .

Ja u moje bocne reduktore sipam SAE 140. Tu je veliko opterecenje, a sklop je jako spor i jako je bitno da ulje bude dovoljno gusto da uljni film ne skine.
Originalno englesko ulje je bilo jos gusce..
 
Bitno je takođe mada mnogi zanemaruju menjati redovno ulje u bočnom reduktoru,
tu ide mala količina ulja a veliko je opterećenje pa se ulje brže istroši nego u menjaču i diferencijalu traktora
 
Verovatno da je pisano ali ne mogu da pronadjem: cemu je raalika izmedju ulja sa oznakama sae i sa oznakama w? Konkretno me interesuje sae 30 i 15w/40. Koje od ta dva je bolje sipati u s44 motor ili u torpedov motor? A koje u torpedov hidraulik (kazu da ide motorno, mi sipamo sae30 i nije bilo problema ali mozda je neko bas za te stvari)?
 
15w40 multigradno je mnogo bolji izbor od Sae 30 monogradnog ulja.Kod multigradnih ulja (imaju dve brojčane oznake: SAE 15W-40, SAE 5W-20 itd.) stvar je nešto drugačija. Ova maziva se najčešće koriste u vozilima koja prelaze “prosečan” ili manji broj kilometara od “proseka”, pa je i period zamene ulja duži, odnosno ređi. S’ obzirom da je interval zamene duži to je i raspon temperature vazduha veći (ili maksimalan) pa bi samim tim i viskozitet ulja u motoru trebao da ima veće oscilacije. Da bi se ta promena viskoznosti svela na što manju meru koristi se multigradno ulje koje bi trebalo da, osim minimalne promene svog viskoziteta to jest da i u “letnjim” i u “zimskim” mesecima obezbedi adekvatno podmazivanje sa jedne i odgovarajuću zaštitu delova u kontaktu sa druge strane. Najlakši način za odabir, a samim tim i za razlikovanje monogradnog i multigradnog ulja je oznaka viskoziteta na ambalaži uljnog pakovanja.

 
Ja u moje bocne reduktore sipam SAE 140. Tu je veliko opterecenje, a sklop je jako spor i jako je bitno da ulje bude dovoljno gusto da uljni film ne skine.
Originalno englesko ulje je bilo jos gusce..

API GL-4/5 i SAE 80W-90 bi trebalo da je u redu. Ipak, primarna preporuka je SAE 90 (i pre GL-5 nego GL-4, ako već nije GL-4/5) a bolja "paralela" za to je SAE 85W-140 (ili 80W-140 ali to su pre svega sintetička i skuplja a nema realno potrebe za tim).

MONTOYA
"Bitno je takođe mada mnogi zanemaruju menjati redovno ulje u bočnom reduktoru,
tu ide mala količina ulja a veliko je opterećenje pa se ulje brže istroši nego u menjaču i diferencijalu traktora"

Sa ovim se potpuno slažem. Trebalo bi (pričam napamet i ako se dobro sećam) ovo ulje menjati na 600 rh ili dve sezone, a neka bude makar na 1000rh ili tri sezone, pa je opet bolje od proseka koji je 5 god. ili više (na žalost). Nije velika količina u pitanju!​

- - - - - - - - - -

Po specifikacijama 75 -90 gl 5ima bolje karakteristike od sae 90 gl 4

Tačno.
Ipak, za "spore" sklopove sa velikim opterećenjima bolje je koristiti viskoznija ulja. Iako teorijski može i 75W-90 (80W-90), ipak su to malo (makar za nijansu) "tanja" ulja od SAE 90 monogradnog.
Zato mi se čini kao dobar kompromis SAE 85W-90, ili možda čak i 85W-140 (manje viskozno od čistog SAE 140 a bolje zimi; u odnosu na SAE 90 bolje i leti a zimi slično, npr. Motul HD 85W-140).
SAE 90 je otprilike SAE 50 (ili ISO VG 220), 85W-140 odgovara SAE 25W-60 (ili ISO VG 320) a monogradno SAE 140 (čak) monogradnom SAE 60 (pa i više) ili (skoro) ISO VG 460.
Zato mi se SAE 140 (ne sporim da može) mnogradno čini previše viskoznim ("gustim"), što doduše može biti od koristi kod starijih sklopova.
Doduše na veoma niskim temp. SAE 85W-140 (slično SAE 90 monogradnom) nije baš neka dika i primenjivo je samo do nekih -15 (-12 strogo gledano).
Tu 80W-90 svakako ima prednost (ali leti sigurno nije bolje).

- - - - - - - - - -

Verovatno da je pisano ali ne mogu da pronadjem: cemu je raalika izmedju ulja sa oznakama sae i sa oznakama w? Konkretno me interesuje sae 30 i 15w/40. Koje od ta dva je bolje sipati u s44 motor ili u torpedov motor? A koje u torpedov hidraulik (kazu da ide motorno, mi sipamo sae30 i nije bilo problema ali mozda je neko bas za te stvari)?

g. Matić je ukratko objasnio zašto, a ja da potvrdim da je SAE 15W-40 bolji izbor, naročito jer se mogu naći CF-4 (CG-4) ulja koja su kvalitetnija a ne mnogo (ali ipak) skuplja. U principu je CF-4 dovoljan nivo kvaliteta (klasa iznad S3, tj. API CD). Već sam poznat kao pobornik monogradnih ulja, ali teško ih je naći u visokom kvalitetu (kod nas) i nisu pogodna za zimu (ispod nule). Jedino što su (strašno) jeftina.
Za hidrauliku se koriste motorna ulja i tu sam veliki zastupnik da je to dobro (naravno, ne i jedino, pogotovu ako je zajedno sa menjačem, kada su UTTO ulja bolja).
Kod nas je teško naći motorna SAE 20W-20 ili 10/15W-30 ulja, ali ima STOU ulja 10W-30 i 15W-30 koja bi trebalo da su idealna za namenu (naravno i UTTO 80W), doduše uz tu manu da su nešto skuplja ali ipak još bolja od 80W jer objedinjuju najbolje od SAE 30 i SAE 10W. Problem sa SAE 30 je zimski period (nisu za mrazeve) dok SAE 20 (80W) može i za takve namene, a 10W-30 je još bolje (a idealno i za leto).
 
Koja bi onda preporuka bila za menjacko ulje za IMT 560 od Motula cena mi uopste nije bitna treba mi nesto sto je najkvalitetnije
 
Nisam razumeo sta je za menjac i hidrauliku UTTO ili STOU,ili moze i jedno i drugo?Ja sam sipao STOU 15-30W.

Za menjač i hidrauliku može i jedno i drugo, STOU 15W-30 je odličan izbor.

- - - - - - - - - -

Koja bi onda preporuka bila za menjacko ulje za IMT 560 od Motula cena mi uopste nije bitna treba mi nesto sto je najkvalitetnije

Za bočne reduktore:
Motul Trans MB 85W-90 (GL-5) ili HD 85W-140 (verovatno prvi izbor), naravno uz monogradne "devedesetice" (SAE 90, Motul PA 90 i slična).

Za transmisiju/hidrauliku, Motul TRH 97, UTTO ulje viskoke klase, 10W-30 (za temperature do -25).

Za motor (IMT-a) a od Motul-a, zavisno od radnih sati u godini (menja se na 200, max. 250), ako dve zamene ulja, može leti i SAE 30 (Tekma Norma+ Monograde SAE 30, ispunjava API CF-4 / CF - API CE, CD / SF - CCMC D-4, uz MB 228.0), ovo je vanserijsko, tačka stinjavanja od -30°C, može se koristiti i do -10 (najmanje); ipak je zimi bolje koristiti 15W-40 kao što je Tekma NOrma+ (ekvivalentnog kvaliteta, zbog viskozne gradacije MB 228.1) ili (za motor samo za zimu) STOU DS Super Agri 10W-30 (inače idealno i za transmisiju/hidrauliku preko cele godine).
Ako jedna zamena ulja godišnje, onda je 15W-40 (Tekma Norma+ ili Supra) (naj)bolji izbor.
 
Ulje u motoru menjam jednom godisnje a to je oko 100 sati(15 -40 shpd) u menjacu ga menjam redje dakle mozda svake trece godine zato sam mislio da stavim nesto sto je kvalitetno da ne razmisljam .Do sada sam koristio galax traktol ulja za menjac pa sam mislio da probam Modricu traktol 80 ili 85 sta je vec bolje ili nesto od FAM-a ukoliko rade tu gradaciju ili da kupim motul i da uporedim kako ce se menjac ponasati i da li ce biti razlike.Bocni reduktori su se neverovatno utisali kad sam nasuo u njih Motul gear 300 75-90 dakle nestalo je one tipicne buke koju prave ali cu za leto nasuti sae 140 od modrice ukoliko ne nabavim u medjuvremenu motul 85-140 koji uopste nije skup i po ceni je njihovo dvolitarsko pakovanje identicno ceni dve litre modrice sae 140 pa cu da uporedim kako se cuje sklop i da li ima razlike
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh