Ulja i maziva!

Koje je ulje najboje ya imt 539? ja sam do sada koristio feniks fam 20-50 ali mi se ne svidja , ostalo u kanti 2 l ono se zgusnulo kao tovatna mast
Imao sam slicnu situaciju, samo sto se nije zgusnulo, nego je bilo kao talog. Ostalo pri dnu kante i vidi se da se izdvojilo od ulja.
Ako je motor u dobroj kondiciji i ne duva, uzmi Galax Super Long Sae 15w40. Veoma dobro ulje, a ako malo duva i troskari ulje, onda bolje neko Super Long sae 20w50:ppozdrav:
 
Bilo je više puta o ovome. Svako "kršteno" 15W-40 ulje, min. API CD (ali da se menja na 150rh), API CF-4 ili više (na 200rh pa i do 250rh).
20W-50 je veće viskoznosti i već na oko -15°C se pretvara u "tovatnu mast" ... ALI svako ulje će se pretvoriti u isto, samo u zavisnosti od temperature (15W-40 na oko -22, 10W-40 na -25, 5W-40 na oko -33, itd.). Za motor pomenutog traktora su bolja 15W-40 ulja, 20W-50 je samo za letnji period.
FAM ima više 20W-50 ulja ali je Superior najboljeg kvaliteta. Superior u 15W-40 je odlično ulje!
 
Da li Maxima Turbo ApI CI-4 moze u imt traktore,mislim zbog ovog "Turbo" verovatno je namenjeno za novije motore sa turbinom
 
Taj viskol 90 je po meni retko, tek 140 ima neku gustinu, to im je valjda najgusce ulje u ponudi
 
Jasno je meni za kvalitet OK ali ima ljudi koji ih koriste ajd u motore manje vise ali ove 90-ke koliko cujem sipaju ljudi u menjace i diferencijale,bocne reduktore itd...dali je neko od kolega ovde na forumu koristio ili ih ima u svojim masinama?'?
 
Jasno je meni za kvalitet OK ali ima ljudi koji ih koriste ajd u motore manje vise ali ove 90-ke koliko cujem sipaju ljudi u menjace i diferencijale,bocne reduktore itd...dali je neko od kolega ovde na forumu koristio ili ih ima u svojim masinama?'?
Nisotec SAE 90 GL-4 245 dinara. Modrica 328 dinara SA PDV-om. Ambalaza po 10l. Meni to nije previse skupo, ma da je ovo za pravna lica (u sistemu PDVa). Proverenija ulja od kojekavih winoola, viskola, exola (on i ajde nekako) i ostalih brendova (kod motornih ulja) preporucenih za dolivanje:ppozdrav:
 
Druze moj t e cene nisu bas takve sva ta ulja su oko 430-450din nije poenta cene nego pitam dali ih neko koristi ovu 90-ku?I kako se pokazala...
Sa tim ne volim da eksperimentisem. Kupuju ljudi sve i svasta, samo nek je na maximumu i nek se okrece. A ima i onih toceni ulja, u flajkama od kole. Svakako bolje i novo niskobudzetno nego neko koje je staro 20 godina (a slozicete se da je kod mnogih tako). Evo jednom prijatelju sam dao do sad 20l stare 90ke iz mog kamona. Sipa u menjac od IMTa, samo procedi kroz carapu. Trazi jos...
Ovo su cene sa popustom za pravna lica kod Plattnera. Ukoliko imas registrovano gazinstvo (u sistemu PDVa), mozes da se ulogujes i vidis cene. Na Mobil daju 34%, na Eni (Agip) 26%, Modricu 23% a na Nisotec samo 8%. Verovatno je slicna situacija i sa drugim velikim prodavcia. Ti popusti opet nisu za baciti. U ova vremena svaki ustekan dinar znaci:ppozdrav:.
 
"Sa tim ne volim da eksperimentisem. Kupuju ljudi sve i svasta, samo nek je na maximumu i nek se okrece. A ima i onih toceni ulja, u flajkama od kole. Svakako bolje i novo niskobudzetno nego neko koje je staro 20 godina (a slozicete se da je kod mnogih tako). Evo jednom prijatelju sam dao do sad 20l stare 90ke iz mog kamona. Sipa u menjac od IMTa, samo procedi kroz carapu. Trazi jos... "

Ovo je, stvarno, lepo napisano. Potpuno se slažem ("zamastio" (boldirao) sam najvažnije).

Nema šta mnogo da se doda ali bih, ipak, u par reči iskomentarisao (dopunio):

Viskol su koristili u JP-ima (lokalnim) pre obaveze javnih nabavki (i posle za "dopunu", manje količine koje ne idu na JN, vrednosti manje od 30 i nešto hiljada) kada su ih pobeđivali FAM ili NIS (poslednjih par godina). Međutim u malo prodaji su ulja Viskol nešto jeftinija (to je tačno). Iz iskustava šefova voznih parkova (sa kojima sam razgovarao) Viskol je čak ispao solidan (iznad očekivanja), u proseku za nijansu ispod renomiranih firmi (koristili su i Total npr.) u smislu nešto veće potrošnje (motorna, stara vozila), ali ne uvek, ili nešto manjih pritisaka (ili većih promena u toku godine) kod hidrauličnih sistema i slično. U svakom slučaju NIJE bilo kvarova (u toku više godina) prouzrokovanih njihovom primenom. Naravno, postavlja se pitanje koliko su sklopovi bili manje zaštićeni i da li im je sraćen rok (nema preciznih podatak u tom smislu).
Sigurno je Viskol nije toliko pouzdan kao veći i renomirani proizvođači ali su hidraulična ili menjačka ulja (monogradna) takva da se tu NE može pogrešiti u formulaciji niti se proizvođaču baš isplati da štedi na paketu aditiva. Sigurno da se min. specifikacija ispunjava a (moj) lični savet je da se takva ulja češće menjaju od ulja renomiranih proizvođača (i da se ta ulja više isplate iako su u startu skuplja).
Kod Viskola je (verovatno) više do načina poslovanja (tajkunskog, manje ili više) ali i to je nešto o čemu ta firma mora da vodi računa (neki pomaci su čak učinjeni za jedno društveno odgovorno ponašanje sam ih i hvalio na blogu, ali treba više toga).
Osim toga, počeci takvih firmi su obično vezani za slabiju tehnološku kontrolu, manje znanja (obično jedno honorarno stručno lice) ... ali se to kod firmi koje opstanu i osnaže se, prevaziđe vremenom. Mislim da je i Viskol u toj grupi (firmi sa stručnim kadrovima, makar njih nikad dovoljno, ali na zadovoljavajućem nivou, za zadovoljavajući kvalitet. Tu je Chemol možda (bar pre par godina je bilo tako) najdalje dogurao, koliko sam imao informacija. Osim toga mislim da imaju i jako dobru laboratoriju, možda i najbolju (teško je reći na osnovu reklamnih informacija) od "male privrede", gde svakako treba pomenuti Exol i Bell koji takođe ozbiljno rade ali im kao i svim drugim treba još dosta da budu ozbiljni proizvođači jer je ova branša uglavnom sastavljena od velikih (ili makar "srednjih" sa više od 100 stalno zaposlenih samo za maziva ili toliko samo u filijalama ako je međunarodna kompanija) koji ulažu ozbiljna sredstva a sa njima je neminovno poređenje u kome "mali" uvek (lako) gube).
ITD.

Jedna samo (jedna) primedba: GL-5 svakako za diferencijale (svih vrsta) i menjače gde se to traži, za IMT-ovu transmisiju (sa hidraulikom se podmazuje) je svakako bolje koristiti GL-4 (ako je IMT u pitanju), a zbog hidraulike je 80W još bolje (dovoljno za menjač, eventualno 80W-90 kao kompromis, ili idealno UTTO ulje SAE 80W ili 85 (10/15W-30)).

P.S.
Moram da naglasim da postoji "rupa u zakonu" (može se primetiti) u smislu da se po ugovoru mogu slati "bolja" ulja. Ne sporim. Ipak, za dopunu i bez godišnjih ugovora ulja su kupovana kod lokalnih dobavljača. Radilo se o manjim količinama ali bez vidljive razlike (posebnih problema).


- - - - - - - - - -

Da li Maxima Turbo ApI CI-4 moze u imt traktore,mislim zbog ovog "Turbo" verovatno je namenjeno za novije motore sa turbinom

Naravno, DA. Nije isključivo za turbo motore (samo se naglašava da ja idealno za takve, mada i manje kvalitetna ulja mogu u takve, naročito starije).
Ipak, ako se pre toga dugo godina koristilo tzv. "S3" ulje (API CD) bolje je koristiti Super MG 15W-40. Čak je cena tu u drugom planu jer je MG tek 10--tak % jeftinije od Turbo-a.
 
Pozdrav svima, pitanje za sve koji znaju odg. Auto mi u zadnje vrijeme trosi ulje i pusi plavicast dim na auspuh. U trgovini sam nasao aditiv za manju potrosnju ulja i dimljenja iz auspuah, dali ga je neko koristio, bojim se da ne bi sta vise nastetio motoru?
 
Nazad
Vrh