Ulja i maziva!

Teško pitanje.
Zavisi i od konkretnog hidrauličnog sistema (mašine).
Uglavnom se više koristi 46-ica.
68-ica je najbliža SAE 15W-30 (i uslovno 10W-30, tj. može se koristiti i za takve zahteve).
Ako se mašina ne koristi mnogo zimi, onda je 68-ica bolje rešenje.
Inače, za zimske uslove je 46 bolje. Iako je tačka stinjavanja samo 3 do 6 stepeni niža, viskoznost je značajno niža na bilo kom minusu, tako da tu sigurno 46 pobeđuje. Inače, strogo gledavši 46 ne ispunjava 10W-30 čak i HV verzije hidrauličnih ulja (nema SAE 30 visk. na 100 cel.).
Za 46 zahteve, naravno da je bolji izbor (građevinske mašine (i rudarske) više koriste 32 a ranije su 46).
HV verzije 32 skoro da pokrivaju i 46 (ISO VG 32-46) ali za 46 je to tek uslovno (da pokriva i ISO VG 68, strogo gledavši - NE).
U slučaju nedoumice najbolje je koristiti ISO VG 55 (nije baš standardno ali ima i takvih ulja, npr. FAM) koja su inspirisana baš ovom nedoumicom (i nedoslednošću zahteva). Ova ulja su praktično 10W-30 (a jeftinija su od UTTO 10W-30 ili Mobil Fluida (424 je praktično ISO VG 55 HV (sa dodatim aditivima da ispunjava i GL-4)).
 
Mene konkretno interesuje za kombajn, hidro pogon i uopste hidroulicni sistem. Kombajn se koristi daleko vise po visim nego po nizim temperaturama. Uglavnom je neka prosecna temperatura kad se kombajn koristi oko 25 C, a pritisci nisu veci od 200 bara.
 
Agrifarm fuchs stou 10w40mc imal ko iskustva sa uljem
Moze li to ulje u menjac u pitanju je hurliman prestige
 
Mene konkretno interesuje za kombajn, hidro pogon i uopste hidroulicni sistem. Kombajn se koristi daleko vise po visim nego po nizim temperaturama. Uglavnom je neka prosecna temperatura kad se kombajn koristi oko 25 C, a pritisci nisu veci od 200 bara.

Onda pre 68-ica, mada 55-ica takođe. Ne možete pogrešiti, i 46 se može koristiti (i češće je u upotrebi za hidrauliku mašina (rudarskih, građevinskih i poljo).

- - - - - - - - - -

Agrifarm fuchs stou 10w40mc imal ko iskustva sa uljem
Moze li to ulje u menjac u pitanju je hurliman prestige

U principu da ... pokriva 10W30/10W40 kao i 15W30/15W40.
Jedino što za hurliman mogu da se koriste i jeftinija UTTO ulja (Agrifarm ... VT (10W-30) ili MP (15W-30)).
Kao STOU ulje može i u motor. Ispunjava visoke zahteve i approval-e (više od zahteva za motor), npr. ACEA E7(E5/E3),E4, API CI-4 što je (prosto) zadivljujuće za jedne STOU ulje (i verovatno najbolje na tržištu u tom segmentu).
 
Znaci da je veoma kvalitetno ulje sto se tice i motora i menjaca znaci da kupujem:cool:
Stalker svaka vam cast na odgovoru e da su svi barem upola kao vi forum bi bio strava.
 
U principu sta su konkretni benefiti 68-ce spram 46-ce u ovim temperaturnim uslovima. Kombajn se jako jako retko koristi kad temperatura padne ispod 0. Cesce su to temperature od 30 C nego 10 C. Ako izuzmemo kraj juna i pocetak jula kad temperatura zna da bude i preko 30 C, jesenja zetva se obavlja po nesto nizoj, moja slobodna procena ne manjoj prosečnoj od 20.
 
Uporno postavljate pogrešno pitanje.
Zavisi od konstrukcije, a proizvođač je uzeo u obzir i način korišćenja (visoke spoljne temperature).
Razlika između 46-ice i 68-ice je mala da bi u praksi imali prednost jednog ili drugog. U principu ako koristite HV ulja (sa viskoim indeksom visk.) onda takva 46-ica pokriva i zahteve 68 i obratno. Postoji (neka) optimalna oblast viskozne gradacije za konkretan hidraulični sistem (i temperaturni režim), koji pokriva bar dve (obično i tri) VG. Kod kombajna se ubedljivo najviše koristi VG46 ali ima i 10W-30 zahteva što je praktično VG68(HV).
Što bi se rekle "za svaki (a takvog ne bude) slučaj" viskoznija ulja pokazuju svoje loše osobine* tek ako su mnogo viskoznija od optimalnog (dve ili više kategorija) pa zbog toga uživaju (nezasluženu) popularnost. Zaboravlja se da i na drugoj strani manje viskozna hidr. ulja takođe imaju slučnu marginu što se tiče ispoljavanja svojih negativnih osobina (pregrevanje, povećano habanje ...).
* povećano habanje na niskim temp. (ovde nije slučaj), manja mehanička efikasnost, pojava mulja (na duži period, kraći period upotrebe) ...
Detalji zalaze u mnogo objašnjenja za šta nemam vremena (svako objašnjenje će tražiti novo, pa tako bar nekoliko nivoa ...).

Ako je u uputstvu 46-ica, koristite nju!! (svakako); isto i ako se dopušta i 46 i 68; izbor hid. ulja uvek polazi od najmenje dopuštenog.
Ako je zahtev 10W30 (UTTO) ili slično, možda ipak 68, mada bi i 46 odradila posao.
U principu kombajni nisu mašine gde je poterebna velika viskoznost hid. ulja ... čak i kod klasičnih primera istog (veliki rudarski bageri) 46-ica je praktično prvi izbor (za većinu), čak je u novije vreme 32-jka sve više u upotrebi ... ISO VG 32 je najčešći default za građevinske mašine (JCB) koje obavljaju "teži" posao (hidraulika pod većim opterećenjem).
U svakom slučaju, svakako koristite HV ulja i nećete pogrešiti (pravi izbor je mnogo kritičniji za HM ulja (bez modifikatora viskoznosti)).

Više o ovoj temi (verovatno se može izguglati i nešto na srpskom) na sledećem linku (engleski je, možda se pomognete prevodiocem na google, stručan je tekst (ima i nešto matematike) ali se može pratiti i bez položenog ispita "mehanika fluida" (ili sličnog)):
http://www.machinerylubrication.com/Read/776/maximum-efficiency-hydraulic-fluids
 
Za motor (najbolje a da nije preterano): Maxima Turbo.
Najviše se isplati: Maxima Super MG (više nego dovoljno, jeftinije od prethodnog); oba (naravno) u SAE 15W-40 (visk. grad.)

Za sve ostalo Agromax C SAE 10W-30 (STOU ulje). Može i u motor (na nivou Super MG samo manje viskoznosti; ipak mala prednost gore navedenim).
Ovo je više za veoma niske temp. (ako se koristi više od 500 rh, uključujući i zimu, pa onda 15W-40 leti a 10W-30 zimi, inače je 15W-40 bolje za celu godinu (ako se ulje menja jednom godišnje a ne sezonski; 15W-40 se može (naravno) koristiti i zimi ali tek do -15 cel.).
 
Moze. Cak moze i pdv da se vrati ako je iznos manji od 195km, u suprotnom treba carina. Samo sto ja mislim da je jeftinije uzeti ulje preko poljoprivrednog gazdinstva (jos ako ste u sistemu pdv-a) direktno kod uvoznika.
 
Jel ima neko iskustva sa ovom tovatnom mascu, a tj jel koristio i kakva je.? I je zna koja joj cena kod nas?
1d6f5ae429d0bf01a601d11443f8a4d0.jpg


Послато са 5023F уз помоћ Тапатока
 
Litijumska EP mast opšte namene. Malo je "tvrđa" (NLGI 3) ali to je i bolje gde god ima vlage i prašine.
Za ležajeve sa manjim (umerenim) brojem obrtaja idealna. Može (uslovno) da se koristi i za zupčanike ali za takvu namenu je Mobil predvideo EP004 i EP023.
Sigurno je o.k. za namene za koje je predviđena. Po DIN-u: KP3K-20.
Ostaje pitanje cene, to ne bih znao.
 
Da li neko koristi shell rimula 20w50?
Vredi li prelaziti sa bizona 20w50 na shell, nasao sam povoljno za kantu od 20 lit, a sa bizonom sam imao dobra iskustva ulozeno-dobijeno
 
Prelaziti sa jednog ulja na drugo je nešto što ne smeta motoru. Zavisi (samo) koliko je to "povoljno".
 
Bizon je o.k. ali je brend ekonomske klase. Shell je vodeći svetski proizvođač (jedan od).
Shell ima za (bilo koje) Rimula ulje "gomilu" odobrenja, i sigurno ispunjenje svih navedenih standarda.
Osim toga član je ATIEL-a.
Ako je cena ista ili slična (recimo do 20% veća), Shell je bolji izbor.
 
Nazad
Vrh