Ugradnja hidro volana

Znači u suštini se sve radi spolja tj. ne treba njega otvarati
 
Pošto ja nemam pojma, koja je razlika između hidro i servo volana :sta:

Glavna razlika je sto je servo jeftiniji od hidro.
Za servo treba određeni cilindar sa ventilom na njemu i pumpa .Pogledaj na starom tipu IMT-577.
Hidro volan je vec nesto dugo.Imaju ga novi tipovi traktora.Treba ti cilindar,pumpa,orbitol(razvodnik),cijevi.Tkz. cista hidraulika.

Kod servo volana koristis glavu volana kao kod mehanickog volana.
Kod hiro volana nema glave volana vec orbitol(razvodnik).

---------- Poruka napisana u 19:00 ---------- Prethodna poruka je at 18:57 ----------

Kako se skida orbitrol sa traktora?Znam da je opširno pitanje.Konkretno me interesuje ima li tu neke začkoljice i moraju li se skidati svi oni šrafići koji su na donjem delu orbitrola i postavljeni su u krug.

Da bi skinuo orbitol dovoljno je otkopcati crijeva koja idu na njega i cetiri vijka sa gornje strane orbitola.Dalji radovi ovise zasto ga skidas.

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 19:00 ----------

Znači u suštini se sve radi spolja tj. ne treba njega otvarati

Tacno tako idu radnje.Rastavljanje orbitola je vec umjetnost za neiskusne.
 
Ma samo da ga ja skinem a serviseri neka zarade svoje pare.Svi treba da od svog rada živimo.
 
terminologija nije dobra
čist hidro, pun hidro, polu hidro, servo ovo ono

koliko vidim valjda govori se o hidrostatičkom sistemu-"čist hidro" i sistemu sa servo pojačanjem u kome i dalje postoji i mehanička veza samo pojačana hidraulučkim sistemom
rasklapao sam sve te sisteme ali nisam stručan da o tome teoretski diskutujem a ima više izvedbi i varijanti
to bi gosn panonstib ili neko stučniji mogao da pojasni šta je tačno šta što se naziva tiče i principa rada
 
Evo, pošto sam prozvan da probam nešto da napišem o ovim sistemima upravljanja.
Najprostiji i svima dobo poznat sistem upravljanja je mehanički sistem upravljanja koji se sastoji iz volana, stuba volana, kućišta upravljačkog sistema (koji obrtno kretanje volana pretvara u linearno kretanje), gurajuće spone i spone.Ovaj sistem je dugo funkcionisao dok se nisu pojavili jači traktori i iziskivao je više snage za upravljanje.To je i uticalo da se pojave servo volani, odnosno volani sa pojačanjem sile.To se postiglo tako što se u zavisnosti od sistema servo upravljanja pojavljuje hidraulika u zajednici sa mehaničkom energijom da pojača snagu "upravljanja".To je postignuto tako što je u sistem ubačena hidraulična pumpa (uglavnom krilna mada ima i zupčastih) i hidraulični cilindar sa ventilima na "gurajućoj" sponi.Ovi ventili otvaraju smer ulja u jednom ili drugom pravcu u zavisnosti od pokretanja "gurajuće" spone i sa time pojačavaju silu potiska "gurajuće" spone, a sa time i olakšava način upravljanja.Postoji i sistem sa zupčastom letvom za koju je vezan hidraulični cilindar a na stubu volana se nalazi obrtni ventil koji usmerava ulje u željenom smeru u zavisnosti od obrtanja volana.
I na kraju postoji hidrostatski sistem gde u sistemu upravljanja "nema" (uslovno rečeno) mehaničke energije nego u sistemu upravljanja učestvuje ulje pod pritiskom. Na stub volana se montira ventilska ploča i glava upravljača (u narodu poznata kao orbitrol), hidraulična pumpa (zupčasta ili krilna), hiraulični cilindar (koji je u stvari hidromotor sa linearnim kretanjem malih brzina i to do 0,5 m/s pa do 1 m/s kod specijalno izradjenih cilindara) i hidraulična creva za povezvanje ovih uredjaja.Može da bude u sistemu i rezervor ulja, a može da koristi i hidraulično ulje iz traktora.Hidraulična pumpa može da se koristi i od podiznog mehanizma traktora ali onda na potisnom vodu pumpe mora biti ugradjen ventil konstantnog protoka (prioritetni ventil).Treba voditi računa da se hidraulični cilindar optereti samo aksijalno da ne dodje do krivljenja osovine klipa hidrauličnog cilindra.
Znači postoje tri sistema upravljanj:mehanički, servo sistem upravljanja i hidrostatski sistem upravljanja. Mislim da je ovo dovoljno za razumevanje sistema, a ako nekog interesuje još nešto stojim na raspolaganju.
 
Ja sam ugradio na moj 558 kompletnu hidrauliku za 350 evica do duse polovni delovi + ruke majstoru. Mocna stvar ta hidraulika...:)
 
Servo na 558

Evo uz malo truda i kao igracka je... 558 sa hidraulikom... Koga zanima neka se javi pa ga mogu uputiti na majstora koji mi je to uradio... Cena 350 evra...



03042010464.jpg
 
Poslednja izmena:
Rezervoar za ulje se nalazi ispod haube iznad akumulatora. Slikacu pa cu dopuniti prikaz. Pumpa je od nekog starog Audija 100, klip od Zmaja, bitrol, creva u Rumi na vasaru, cevi majstor savijao na licu mesta i "petak" kao igracka... Inace majstorovo je bilo sve od materijala moje su jedino bile pare u celoj prici. :)) Zadovoljan sam vec dve godine hvala Bogu nikakvih problema... A ono pored hladnjaka mi ostala flasa ATF-a...
 
MOLIM te ddzz slikaj i pisi sve sto je bitno za hidrauliku 558mice pokida mi ruke pri oranju, alat imam, i mehanike znam dosta, ali ako neznam koji del de ugradim mogu samo potrositi pare bez veze.
Slikaj, pisi sta kako, pomazi brate.
s.Tabanovce
Kumanovo
 
Da li orbitroli imaju i sebi neki ventil koji se otvara pri nekom pritisku i salje visak ulja u povratni vod ili se to mora resavati na drugi nacin?
 
Evo za dan dva cu ti slikati sve komplet samo da ga sklopim. Vadio sam mu hidro pumpu pa je raskupusan...
 
Nazad
Vrh