Trimeri

Tako je. Samo nisam imao vremena da javim kolegi. Kod nas je bio pre par meseci isti problem, resenje je zamena karburatora, ne vredi krpiti.
 
Zdravo svima. Moj prvi post na forumu... :)

Zapravo potrebno mi je mišljenje članova koji imaju malo više iskustva sa trimerima.

Dvoumim se između Stihl FS 250 i OleoMac 746t trimera. Cena je gotovo ista s tim što Mac ima više snage dok je Stihl sa druge strane dosta lakši.
Razlika u kilaži nije baš mala 8.1kg naspram 6.3kg. Meni bi trimer trebao za održavanje 20 ari vočnjaka i nekih 50 ari vinograda, stim što bi glavni posao završavala samohodna kosačica a za trimer bi ostao samo posao oko čokota, tj ispod žice. Taj posao bi mi završio i neki jeftiniji trimer ali bih pored toga i krčio šipražje i korov oko samog vinograda i u voćnjaku pa hoću malo ozbiljniju mašinu.

E sad, da li ta veća snaga kod OleoMac trimera zaista vredi toliku razliku u težini. Naravno može i predlog za neki treći trimer, ali ne bih išao iznad 70k dinara.
Imam OM 741 i STIHL FS 250...za taj posao definitivno STIHL 250, nije mala razlika u težini što je u tvom slučaju presudno, jer jeste OM jači, ali za te poslove ne treba tolika snaga...2,2ks i više nego dovoljno, a 6,3kg je prihvatljiva masa i za duži rad.
 
Juče završeno i dodatnih 5 ari...očišćeno, panjevi ostavljeni za bager, popaljeno granje...

Kako je bilo...

https://freeimage.host/i/HMIb2EP]
HMIbDPI.md.jpg
[/URL][/url]

Posle rada...

https://freeimage.host/i/HMImUx4]
HMIyGGp.md.jpg
[/URL]
HMIyyS1.md.jpg
[/URL]
HMT9EOu.md.jpg
[/URL]
HMTHTdP.md.jpg
[/URL]
HMTH82S.md.jpg
[/URL][/url]

Bilo je tu i nezvanih gostiju...
https://freeimage.host/i/HMTFRWu][/url]
 
Vrlo slično bilo i kod mene na oko 3 ara, stim što sam ja mazohistički budakom, krampom i ašovom pokrčio panjeve kao kod tebe.
Tri vikenda sam se znojio do gole kože. Nešto krupnije za ogrev je ostalo kao kod tebe.
 
@dejan 351 Sve ovo tanje rastinje poseces trimerom do zemlje i onda rucno pokupis ovako na gomile za paljenje ? Koji trimer ti je to radio, onaj jaci vrvt ?! Tako nesto i meni treba, da mogu da raskrcim to sitnije a ovo vece posecem do neke visine i ostavim bageru da povadi panjeve. Ovo sto je tanko do 3-4cm debljine nema neki koren i to cu ja mislim moci i plugom da povadim.. Probao sam par komada budakom i nemaju skoro nikakav koren, ima par debljih grancica do 20cm sve ispod je bas tanje od malog prsta iscupa se lagano..
 
Budakom ovde bi me mrtvog izvlačili, ali tako nije ni pogođeno...ima debelih drva...3 ovakve gomile...panjevi su negde gotovo spojeni...
 
@dejan 351 Sve ovo tanje rastinje poseces trimerom do zemlje i onda rucno pokupis ovako na gomile za paljenje ? Koji trimer ti je to radio, onaj jaci vrvt ?! Tako nesto i meni treba, da mogu da raskrcim to sitnije a ovo vece posecem do neke visine i ostavim bageru da povadi panjeve. Ovo sto je tanko do 3-4cm debljine nema neki koren i to cu ja mislim moci i plugom da povadim.. Probao sam par komada budakom i nemaju skoro nikakav koren, ima par debljih grancica do 20cm sve ispod je bas tanje od malog prsta iscupa se lagano..
Imaš 2 stranice unazad slike mašina koje su radile...nijedna nije slabija od 2.8ks, kada su trimeri u pitanju...2 jonsera i 1 husqv, trokraki nož, dvokraki zakrivljeni i cirkular.Testera OM 941 i teleskopski trimer STIHL KM131r.
 
Ne znam zaista za Sd...misliš na nove ili polovne? Što se modela tiče kod Husqvarne 345 (novija oznaka 545), Jonsered 2245, STIHL fs 450...koji god da uzmeš nećeš pogrešiti.
 
Pa nisam pametan, da li da idem na polovan a ozbiljniji ili da uzmem novog kineza ili neki drugi jeftiniji pa nek traje dok je u garanciji :D
Nije da cu ja to nzm koliko koristiti, negde po malo raskrciti, negde do puta srediti njivu i tako to, recimo nedelju dana godisnje bi bio iskoriscen, par puta godisnje po par dana rada tako racunam..
 
Uprtaci su ti jako vazni i zato nemoj rizikovati da kupis nesto sto si samo video na slici. Otidji do prodavnice i prvo probaj pa odluci. Ne moras kupiti tu ako su skuplji ali bar odaberi.
Ja imam Oleo Mac trimer i kad mi je propao oprtac trazio sam od lokalnog dilera da poruci iz Beograda od uvoznika isti takav. Jes da je kostao oko 5000 din ali vredi.
 
Nemam u blizini prodavnicu a uz trimer sam dobio smesne uprtace tako da sta god da kupim bice bolji.
Pitam ako neko od vas ima neke kao ove na oglasima pa zna da li valjaju cemu?
 
Iščitah dosta postova iz ove teme i blizu sam da se odlučim za kupovinu Husqvarna 545RX mašine (da je ista cena verovatno bih se odlučio za Stihl FS460), ali bih ipak zamolio nekoga sa iskustvom za dodatno mišljenje.

Posao koji bi ova mašina za sada radila je sledeći:
  • 30 ari zemljišta kao sa slike (u pitanju je znatna kosina gde bi teško mogla da prođe klasična kosilica), prvo raščišćavanje a posle održavanje.
  • 30 ari normalnog zemljišta (blaga kosina), samo održavanje budući da je redovno košeno.
  • 10 ari težeg krčenja, a posle održavanje.

Što se tiče Husqvarne brine me da li će biti teška za rukovanje po tim kosinama i da li za nju mogu da se nađu adekvatni noževi (konkretno ono što je kolega Dejan pokazao nekoliko stranica unazad).

Takođe bih vas zamolio za savet, koji nož da se upotrebljava za ovu suvlju i mestimično polegnutu travu i tanje žbuniće (ispod 1 cm), pošto je većina ove prve njive pokrivena sa ovim (vidi se na slici - ovi deblji žbunovi iznad su druga parcela)?

slika15.png
 
Ako si veći ljubitelj STIHL-a onda je FS 450 pravi izbor za tebe...Potpuno iste snage kao H545, ali skoro 1kg lakši i skoro 7000.00 din jeftiniji,Na ovakvim kosinama težina trimera nije zanemarljiva stvar...Što se površina tiče, to nije nikakav problem ni za FS 350.
Ovu poleglu travu i sitan žbun veoma lako će rešiti trokraki nož, a ako žbunje nije tako često, onda prvo struna (3mm) okolo žbunja pa potom dokrajčiti drvenaste ostatke nožem.
 
Stihl FS 450 se vise ne prozivodi, a i kada je bio dostupan uvek je bio kao narudzbina na zahtev, kod mene u prodavnici nikada nije bio u radnji izlozen.. to je informacija iz Stihl servisa, jedino da se nadje neki u nekoj prodavnici gde ga jos uvek ima na stanju ( stare zalihe ).. zamenio ga je FS 460...
Takodje se slazem da treba ici na neki jeftiniji i slabiji model jer on to bez problema zavrsava..
Ako pak zelis jaku masinu imas i Kawasaki TJ53E, trenutno kosta 60k din ( prosle godine bio 45k din ), sto se tice poredjenja sa H 545rx meni odaje utisak da je jaca masina sto i tehnicke specifikacije potvrdjuju jer ima veci obrtni momenat kao i vecu zapreminu motora.. sam motor je ekstra kvaliteta kakve i Japanci prave, sto se tice prenosa to vec nije kao kod Stihla i Husqvarne ali svakako sluzi.

Elem da li iko ima predstavu gde se moze nabaviti i gde da trazim ovakav drzac rucki za trimere ?

0Gt0GEa.jpg


1qiJbCJ.jpg


Zamor materijala, jednostavno vise ne moze drzati rucke dobro, tako da bi mi trebao novi... onaj klasican ne moze jer se ovaj ne kaci na kardansku cev nego na onaj antivibracioni plasticni sistem...
 
Trimer marke Alpina tr27j https://www.bricoutensili.com/31241-thickbox_default/alpina-spare-parts-for-brushcutter-tr-27-j.jpg ima sljedeci problem:

1.Starter izvucem oko 30-cm i tek onda zakurbla.
2.Prilikom kurblanja okrece kompletan kardan sa glavom.

Da rijesim problem - skinem plastike, dodjem do kvacila vidim slomljena opruga, zamijenim oprugu, sastavim sve, ponadam se da je to to...Medjutim opet ista stvar.

Drugo sto sam pokusao, rastavio motor, zamijenio kariku, inace je i cilindar i klip bio u top stanju, ali ni do toga nije. E sad, stvarno ne znam sta moze da bude problem...
 
Nazad
Vrh