Trimeri

Ако с њим будеш секао тање дрвеће огадиће ти се тример. За тај храст ти је Скарлет а не овај са слике. Плус , брзо се иступи кад сече мало дебље од малог прста.
 
Imas u temi "iskoriscavanjegrana nakon rezidbe" slike statreba da krcim,da bi kombajn dosao do mojih njiva,a da sada dam ukupno 3 500 din za skarlet i da mi stoji-zasto?!Ja tu masu moram da pokosim,a kada to vec radim bolje da imam i pelet za grejanje?!
Slazem se da ne valja ovaj,ali ce da zavrsi posao koji sam opisao gore..Mada ga jekinez dobro konstruisao:Dok se trimer ugreje,on se istupi.Dok naguslas 40 ili 80 zuba nznm tacno,sipas gorivo,namestis naocare i antifon-trimer privatio dusu..Ljudi primaju socijalu i zive u gradu,a svoje dvospratne kuce su zamandalili i pustili da raste vrzina i jasenovi pored puta?!Pa em mi izgori pola njive,em ovi sto prolaze zaoblecu tu prepreku i prave put u moju njivu.Kazem im da mu ne daju da drzi jasenove,a covek koji je kupio taj put da dodje do svoje njive kaze "meni ne smeta"?!Pa ne smeta ti kada ides kroz moju livadu..
 
Haha...Pa i da mi iskopa,opet ostaju jasenovi koji "sprze " pola njive..Kod mene u selu jedan cica je iskopao kanal-mi to zovemo "sanac" izmedju puta i njegove njive.Ja mislio to uradio zbog vode da se cedi lokva,a i taj kanal bio pun vode..Kaze mi komsija:to iskopao da mu ne bi pravili put u njivu..Cica sve svoje njive kupio nadnicenjem u banatu..Posekao je i sipurak da ljudi ne bi brali..Za mene je to cist bezobrazluk,a mozda i sramota,jer to su nekada bile gazdinske kuce kod kojih je se kopalo ceo dan za kilo projnog brasna,a sada napustili imanje i zive od socijale u gradu,podelili taj sljivak na pola a za parlog ih bas briga..
Za svaki slucaj cu poneti telefon da slikam,a ako neko dodje da svira kuferu sledi i prijava..
 
Плати багер да ти ископа дубок канал па да видиш како неће да ти газе њиву.


Stric je jednom prekopo njivski put upravo zbog komsija i nakon par godina kosijo travu i upadne on....po dana se guzio da izade a bilo
mu nezgodno zvat da ga neko izvuce.....
Meni na dvije njive ide put po sredini i bitno mi je da se samo zadrze u ta tri metra a ne da prave vise puteva...
 
Kod nas su u selu poceli da prijavljuju komunalnoj, narocito za zaparlozeno u sred sela i oko kuca. I podnese prijavu komunalna i trazi da se to resi. Naljutio se taj sto je prijavljen ali je morao da dodje se drljacom da razvice sav korov koji je izrastao. Jbga daleko coveku, zivi u 4om selu a nece niko da uzme tu zemlju u zakup jer je teska za obradu. U selu od preko 300 kuca ima samo jedan lik koji krci vrzine i zaparlozene njive. Skup je prilicno ali jbga, odnos ponude i potraznje :) Vrzine su pojele po pola livade, nit ko kosi niti cisti, strasno je u Sumadiji
 
Stric je jednom prekopo njivski put upravo zbog komsija i nakon par godina kosijo travu i upadne on....po dana se guzio da izade a bilo
mu nezgodno zvat da ga neko izvuce.....
Meni na dvije njive ide put po sredini i bitno mi je da se samo zadrze u ta tri metra a ne da prave vise puteva...

Да их задржиш у три метра поред међе можеш само са пушком кад неко наиђе чим те нема одмах иду куда им воља. Имам и ја такву њиву , иду људи по сред , померали померали и стигли до средине . А мом чукундеди само птице прелетале преко њива. Ето какав сам ј потомак.
 
Okrcio prvu polovinu placa. Plan mi je da dodje jcb da uzgura sve gomile granja na sredinu placa pa cu to popaliti kad se osusi sve. Nego kako da ocistim plac od svih panjeva i zila? Da li jcb kasikom da sve isprevrce pa da ja rucno pograbim panjeve i zile. Ili ima li neki pametniji predlog? Posle toga sam mislio da sve uzorem i posejem krompir i povrce razno. Da li cu moci odma da sejem ili moram cekati sledecu godinu? Pitam to zbog korenja i rastinja dal ce izbijati...
 
Neznam cime si cistio plac, ali ja kada cistim radim to ostrim budakom i obavezno vadim zile a krupnije drvo otkopavam i vadim sa zilama.
Ako si to radio trimerom, onda su panjici i zile ostali. Ako je to manje, onda mozes da ores nekim jacim plugom, pa da posle toga povadis otpadke.
 
Cistim tako sto secem sve tanje treimerom cirkular. A vece motorkom i sve stavljam na gomilu pa cu popaliti. Ludost bi bila hektar placa da budakom rovarim ima i velikih panjeva a i ovi sitni su jedni do drugog
 
Dali je ludost ili ne stvar je licnog misljenja, ali ja svakako nebih ostavio po celoj parceli panjeve.
Nemoras sam da budakas, mozes pozvati i nekoliko drugara(doduse tada mora da se spremi jagnjetina, pivo i ostalo)..
 
Postavi ovde neke slike, da vidim kako izgleda vadjenje panjica sa jcb-ejkom.
Mozda ja gresim sa svojim konzervativnim pristupom, ali volim da nesto naucim..
 
Ma to ce biti izrovano, pogazeno tako da ce da poravna uz jos ohoho ulaganja..
Ispade budak, sekira i orna jagnjeca brigada bolja opcija..
 
Uvek me je moba izasla skuplje nego da sam platio masinu ili profi ljude. Pokusacu jcbom. Ako neko ima jos predloga slobodno kazte
 
Ja najmio JCB, 2014, da mi povadi panjeve, za 40 eura po satu na placu od 10 ari, bilo nekih 30-40 panjeva, grejao sam se dve zime pošteno...
Izvadio za nepun sat, duže mu treba da se namesti u položaj nego da vadi, a bilo je panjeva i do metar u prečniku (par komada), neka tzv. "kisela drva"...
I starih panjeva od bagrema do metar dubine, i novih od duda, kiselog drveta i zove...
I promašio je par komada, do duše manjih, nisu se videli u blatu, pa sam ih našao plugom kad sam orao...
Željo, najmi JCB blago meni, a i tebi, i ja sam počeo da ih vadim ručno, sam ko kurjak, i izvadim dva-tri, pa baldišem, jalova rabota...
Pa onda biram koje ću lakše izvaditi, pa raskopam ukrug jamu do kolena, a panj se klati ko šupalj zub, al napolje neće, pa cimaj traktorom, ma gubljenje vremena i živaca...
A mogao sam i traktor sjebati pa bi me panjevi zdravo-lepo koštali...
Evo panjeva:
27_01_16_0915.jpg


A evo i očišćenog Placa...

10_04_15_1617.jpg
 
Dobrodol kod mene je sve trnje neko maca i kiseljak. Ima par debelih al sve je sibrazje do sake debljine nacickano jedno do drugog. Rezervisacu rasu bagera za sl. Vikend pa da vidimo.
 
Pozdrav svima. Poteban mi je savet oko trimera Husqvarna 235r. Pri niskom broju obrtaja desava mi se da mi vibrira cev . Dok kad dodam gas to prestane. Da li je to normalno ili nesto nije uredu? I da li mogu podmazivati glavu sa litijumskom mascu marke FAM? Imam celu kutiju pa da ne kupujem drugu.
Hvala
 
Nazad
Vrh