Motorno ulje - objavio Deutsche Shell AG:
Dvotaktna ulja
Dvotaktna ulja su po sastavu mnogo jednostavnija od četvorotaktnih ulja.
Ta prva osobina ima veze s činjenicom da dvotaktna ulja sadrže samo oko 2 do 6% aditiva i 94 do 98% baznog ulja. Na premiks dvotaktnog ulja se dodaje oko 20 - 25% od premiks komponente, vrlo slične bezmirisnom kerozinu.
Najvažniji aditivi
Odabir odgovarajućeg sastava aditiva dvotaktnim uljima ima značaj koji ne treba potcjenjivati.
Takođe važni, kao i kod četvorotaktnih ulja, iz poznatih razloga, to su antioksidansi, deterdženti, disperzanti i poboljšivači protoka. Osim toga, dodaju se boje radi lakše identificikacije mešavine gorivo-ulje.
Za razliku od četvorotaktnih ulja, u dvotaktnim uljima se NE primenjuju aditivi protiv habanja, pasivatori obojenih metala, supresori penjenja, umanjivači vrednosti trenja, poboljšivači indeksa podnošljivosti dihtunga na ulje i poboljšivači indeksa viskoznosti.
Sastav baznog ulja pri izradi dvotaktnog ulja ima još važniju ulogu nego u izradi četvorotaktnih ulja.
Taj sastav mora biti određen unapred, u zavisnosti od namene dvotaktnog ulja.
Ako je u pitanju ulje za trke, težište se stavlja na izrazito visoka mazivna svojstva, a na uštrb čistoće motora. Ako je u pitanju ulje za svakodnevnu upotrebu, u prvom planu je najviši prioritet na čistoću, jer je to jedini način da se u dugom periodu eksploatacije sačuvaju sve tehničke karakteristike agregata. Dakle, izrazito visoka mazivna svojstva nisu potrebna, kao kod trkačkih agregata, čak i ako se agregat u svakodnevnoj upotrebi eksploatiše do svojih krajnjih granica snage i maksimalne brzine.
Glavna bazna ulja
Koriste se mineralna i polusintetička ulja.
Međutim, primenjuje se sve više sintetičkih baznih ulja tipa Polyisobuthylen (PIB), smanjujući tako neželjeni dim iz dvotaktnih agregata. Prednost - sagorijevaju skoro bez ostatka i postaju osnovno gradivo za sva tzv. low-smoke dvotaktna ulja. Skupi Esteri su postali dvostruko dragoceni u primeni kod dvotaktnih mašina - poboljšavaju čistoću agregata u kritičnim područjima i poboljšavaju zaštitu klipa od zaribavanja.
Ricinusovo ulje se koristi samo u dvotaktnim agregatima. To je ulje biljnog porekla, sa odličnim mazivnim svojstvima, od kojih su neka još uvek bez premca. Zbog nestabilnosti na starenje, ima tendenciju da se zgušnjava i pri tom gradi naslage. Stoga, ricinusovo ulje se može sresti u primeni isključivo na moto trkama. Agregati koji u trkama koriste ricinusovo ulje u mešavini, obavezno se čiste posle svake trke.
Primenom ovog ulja za mešavinu dvotaktnih agregata za svakodnevnu upotrebu, vrlo brzo dolazi do kvarova i značajnih oštećenja.
Pri odabiru ulja za motore, neophodno je obratiti posebnu pažnju na napomene navedene u nastavku. Osnove za to su brojne i bilo bi predugačko navoditi ih sve. Suština je u uticaju specifičnih osobina motornih ulja na performanse i trajnost agregata. Taj uticaj, na žalost, pokazuje slabosti ulja kada je gotovo prekasno, tako je poželjno da svi motociklisti vrlo pažljivo razmisle o izboru ulja ne obraćajući pažnju na određenu marku. S obzirom na učestalost zamene ulja (kod naših motora, samo ulja za menjač - prim. ČD), neosnovano je štedeti novac na kvalitetnom ulju.
Dvotaktni motor
*** Svakodnevna upotreba
Ulje treba da zadovolji osnovne zahteve kao što su JASO specifikacije
Ulje treba da obezbedi besprekornu čistoću agregata
Ulje mora da zadrži adekvatnu mazivost čak i pri visokim toplotnim opterećenjima
Ulje treba da bude premiksovano aditivima
*** Primena kod trkačkih agregata
Ulje NE TREBA da zadovolji zahteve JASO specifikacija
Ulje treba da obezbedi najvišu sigurnost u uslovima ekstremnih termalnih opterećenja
Ulje ne treba da obezbedi čistoću agregata
Ulja ne sme da bude premiksovano aditivima
FAQ (Najčešće postavljana pitanja)
Koji su glavni zadaci ulja?
Maziva bi trebalo da smanje trenje i trošenje kliznih ili rotirajućih površina agregata, da štite od korozije, da hlade agregat, da ga konzerviraju, dihtuju, da ga održe čistim, da smanje potrošnju goriva i da poboljšaju performanse agregata.
Šta se podrazumeva pod sintetičkim uljima?
To su ulja, koja se proizvode veštački i sastoje se od molekula ugljikovodika ili drugih jedinjenja. Osnovni materijal za njihovu proizvodnju je obično, mineralno ulje iz sirove nafte.
Koja su svojstva sintetičkih ulja?
Vrlo dobar odnos viskozitet-temperatura, te su upotrebljiva u raznim oblastima. Imaju odličnu stabilnost na smicanje (slivanje sa površine - prim. ČD). Zadržavaju osobine u širokom temperaturnom opsegu, sa izraženim mazivnim osobinama čak i na vrlo niskim temperaturama.
Šta smanjuje performanse motornog ulja?
Starost ulja, prašina, opiljci metala, loše gorivo, ostaci sagorevanja i vode, ali takođe i preniske ili previsoke temperature ulja.
Da li mogu da se mešaju mineralna i sintetička ulja?
DA. U današnje vreme to nije problem.
Da li kod agregata koji je duže vreme koristio sintetičko ulje, može da se nastavi sa primenom mineralnog ulja?
DA. Ali ne bi trebalo očekivati iste performanse čak ni sa mineralnim uljem sa dosta aditiva, jer sintetička ulja uglavnom imaju bolje performanse.
Da li bez problema može da se pređe sa mineralnog na sintetičko ulje?
U principu da, čak iako je agregat pohaban, na taj način ne može ništa da se naškodi. Prelaskom na sintetičko ulje kod takvog agregata dovodi do sagorevanja nesagorelih ostataka, naročito u području klipa. Time se uzrokuje povećana potrošnja ulja, koja se smanjuje kada je agregat ponovo tehnički ispravan.
Da li je dvotaktno ulje razlog naslaga čađi u izduvnom sistemu?
DA. Često je odgovorna prebogata smeša ulja i benzina. Ako je potrebno, preći na kvalitetnije dvotaktno ulje.
Da li je sintetičko ulje loše za kvačila u uljnom kupatilu?
NE. Samo korištenje sintetičkih ulja za automobilske menjače mogu izazvati probleme. Takva ulja sadrže aditive za smanjenje trenja.
Koje su prednosti ricinusovog ulja?
U dvotaktnim agregatima ricinusovo ulje poseduje najbolja moguća mazivna svojstva.
Međutim, motor je vrlo brzo kontaminiran i čisti se posle svake trke.
Kod četvorotaktnih motora, ono se koristi samo kod agregata sa pogonom na metanol, npr. Speedway.
Da li se ricinusovo ulje meša sa benzinom u većem odnosu nego sintetičko ulje za trke?
Obično da, npr u kartingu 16:1.
Da li sintetička ulja za trke dovode do povećanja performansi?
Ne nužno. Racing ulja takođe mogu biti razvijena za maksimalnu izdržljivost, npr za enduro trke.
Da li je potrebno pojačati odnos ulje-benzin kod agregata sa pojačanim opterećenjem?
Obično to nije potrebno. U nedoumici može da se doda nešto više ulja.
Da li se korišćenjem trkačkog dvotaktnog ulja postiže povećanje oktanskog broja?
Teoretski da, ali povećanjem količine takvog ulja u mešavini se ne postiže ništa.
Dokle sme da se poveća temperatura ulja?
Najviše temperature se javljuju na prvoj karici klipa i mogu da dostignu i do 300 stepeni Celzijusa. Da li će motor doživeti havariju, veliko je pitanje. Neka ulja tolerišu temperature u komori radilice do 160, a za neka druga je pitanje da li mogu da izdrže i 125 stepeni Celzijusa.
Kolike su karakteristične količine metala u korišćenim uljima?
posle 5.000 km u starom ulju se nalazi do 100 mg/kg sadržaja gvožđa. Npr, sadržaj bakra, olova i aluminijuma je znatno niži.