Trimeri

hvala za savete, iz iskustva, za košenje deteline! svakog dana se nešto novo nauči ::super::

čini mi se da je benzin, kako je počeo da poskupljuje, sve gori. vidim po kolima, na leru se dešava da se kao uzdrmaju, a i troši više. onda nije čudo što dvotaktne mašine imaju problema!
 
Vico AL-KO ili Villager isto je to. Serviser u Agromarketu mi je odgovorio da nema razlike i da s se i Al-Ko i Villager prave u istoj fabrici.
Sve je to po istom receptu, samo se malo razlikuje oprema koju dobijamo i donekle kvalitet materijala.
Nekidan vidim trimer sonic, proizvođač iz Banjaluke, adresa dva kilometra od moje kuće. :osmeh:
 
Pozdrav drugari!
Od jutros sam, Bogu hvala, razradjivao svoj novi trimer Villager BC2100XC.
Odradio je jedan rezervoar na leru uz povremeno dodavanje gasa. Posle prvog smo isli na pauzu pola sata. Nasuo drugi, radio jos nekih pola sata na prazno uz dodavanje gasa i otisao da kosim malo silkom. Pod manjin gasom, trava krta i meka, milina.
E sad jedno pitanje. Na leru mi se cinilo kao da je malo jaci pa sam smanjio za 1/4 kruga T srafcics. Ali kad sam poceo da kosim, kad se zagreje, ugasi se. Pa sam vratio ali mi ima malo jaci ler. Ne vrti se glava sa silkom na tom leru. Jel to normalno?
 
Normalno je kad se zagreje da u leru smanji gas u odnosu na hladan motor,ako mislis da to fabricko podeseno stanje prejako,ti ga smanji manje od 1/4 kruga.Da znas da se stelovanje bilo kog motora vrsi kad je motor zagrejan,a ne hladan.
 
Treba se malo privići na karakterističan zvuk. Glava sa silkom treba da se vrti samo kada daješ gas, na leru miruje.
 
Mislio sam da se zagrejao dovoljno posle 1 rezervoara na leru uz dodavanje gasa na 2-3 min. Zvuk podseca na motokultivator imt 506sx!
Kad je poceo da se gasi, vratio sam sraf za polovinu te cetvrtine sto sam prethodno smanjio ler i ne gasi se. A po zvuku mi je kao malo jaci. Ne znam. Kosio sam ranije sa Stihl FS 350 pa je drugacije. Po zvuku. Navikao sam da mi sve dvotaktne masine suskaju na leru. Ako je ovo normalno onda da ne brinem. Kosi lepo. Lepo prima gas. Pokosio sam oko 1,5 ar, za probu dovoljno. Hvala vam na pomoci.
Dejan 351, ako nekad dolazis u Salinac, svrati na pice! :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da se zagrejao dovoljno posle 1 rezervoara na leru uz dodavanje gasa na 2-3 min. Zvuk podseca na motokultivator imt 506sx!
Kad je poceo da se gasi, vratio sam sraf za polovinu te cetvrtine sto sam prethodno smanjio ler i ne gasi se. A po zvuku mi je kao malo jaci. Ne znam. Kosio sam ranije sa Stihl FS 350 pa je drugacije. Po zvuku. Navikao sam da mi sve dvotaktne masine suskaju na leru. Ako je ovo normalno onda da ne brinem. Kosi lepo. Lepo prima gas. Pokosio sam oko 1,5 ar, za probu dovoljno. Hvala vam na pomoci.
Dejan 351, ako nekad dolazis u Salinac, svrati na pice! :osmeh:
Proveri da mu izduv nije labav.Nije normalno da puca kao 506 pa verovatno nesto nije u redu.Ako je izduv dobro zategnut onda moguce da ti benzin nije bio dobar,mozda ima vode u njemu.Mozda si ga i ti rastelovao tvojim stelovanjem ne razradjene masine.
Moj BC 1900 XC ima bas mekan,barsunast zvuk i lep rad i slobodno mogu da kazem da je tisi od STIHL-a,a imam mnogooo iskustva sa FS 350,026,MS 290.
 
Gledao sam klip na you tuube. Jednostavno mu je takav zvuk. Ne puca, ni moja 506 ne puca. Nista nije razlabavljeno.
Sto se stelovanja tice, za 1/4 kruga sam pojacao, pola 1/4 kruga sam vratio. Jednostavno mu je takav ler.
Nema ovog kolege da se javi sto je i on kupio isti trimer da javi kako se ponasa. Sutra uz Bozju pomoc cu opet kositi. Isto laganim tempom pa javljam rezultate.
 
Sad slusam ovaj sto si postavio i bas drugaciji zvuk ima u odnosu na moj BC 1900 XC.Da ne znam sta je u pitanju pomislio bih da je MS 290.
Evo snimak mog trimera gde se bas primecuje razlika u zvuku i primecuje se da posle malo turiranja nacisto smanji zvuk,skoro necujno radi.
 
Kad je dobra kompresija mora se tako cuti. Samo je uhodavaj polako dok nenalegne i neforsiraj pogotovu na vrucinama. Meni je testera jos jaci zvuk imala ali je bila pretesna na sklopu pa se grejala dok nije naleglo polako. Ovo je klasican zvuk dobre masine i rekao bih da je mozda malo otvoreniji izduv pa cisto se bas cuje kompresija
 
Pa da. Moj radio na leru uz povremeno dodavanje gasa. Ocigledno nedovoljno zagrejan. I kad sam ga zagrejao kroz rad, ugasio se. I onda sam vratio sraf za ler gas i sad je ok. Lepo prima gas, lepo "grebe" u travu. Videcu jos sta i kako, potrebno je vreme da se upoznamo dobro! :haha:
 
Pa i ovaj moj je sniman nov,znaci ima dobru kompresiju,a opet se mnogo manje cuje.Moguce da mu je izduv bolji,a ovaj 2100 su verovatno otvorili na izduvu i tako dobili mrvicu vecu snagu.
 
Šta mislite, iz iskustva, da li je bolji okrugli najlon (nit,struna) za motorne kose, ili četvrtasti (ili zvezda) u preseku, ili je, ipak, važnije ko je proizvođač? Na tržištu ima .... raznih, i po raznim cenama. Moje lično iskustvo je da je bolji okrugli, ali Stihl ili Oregon (jesu skuplji), ne listaju se, stanjuju se košenjem i traju duže. Ako se kida često, prelazim na nož.
 
Ranije sam kosio Stihl FS 350 trimerom. I kupim na metar neki svetlo zuto-zelenkasti silk. Mislim da je 3mm bio, cetvrtasti. Ima tome par godina u nazad. Ranije sam koristio klasicni okrugli isto 3mm. Kako ono sisa ljudi moji. A potrosnja minimalna.
Na ovom novom Villageru imam neki fabricki silk, kolega je na par strana u nazad stavio sliku. Kao uvrten je, 2,4mm mislim da je. Mogu ti reci da nije los. Osisao sam neke koprive i mlad repu ili cicak bez neke muke. Jos ga razradjujem pa idem do pola gasa max.
Imam i neki Villager silk okrugli, 2,7mm, njega nisam jos probao. Jos imam onaj fabricki u glavi.
I samo da napomenem, taj cetvrtasti mi se nije kidao, vec se redom krza. Mnogo je dobar. E sad koliko sam citao ovde, preporucljiv je za jace masine pa sad vidi shodno tome. FS 350 je azdaja, na ove slabije kineze ja licno ne bih stavljao.
 
Meni je se pokazao bar sto se ovih najeftinijih kineskih tice cetvrtasti crveni.Okrugli pucaju vrlo cesto i nije rentabilan. Kvalitet jeste bitan ali je presudnije sta se kosi.Ja dosta kosim oko staza betonskih gde kosacicom nemogu tako da mi se neisplati skuplje sta stavljati u tu namenu.A sto se tice debljine Alko ga tera od 0,9kw taj cetvrtasti od 2,7mm. Jeste mu malo teze ali nije bilo trenutno 2,4 mm koji koristim .Vece masine iole snagom od 1,25kw pa nadalje slobodno ga mogu koristiti jer nevidim ja tu neku veliku razliku sem sto bolje reze i izdrzljiviji je. Danas sa dva rezervoara puna sam pokosio najmanje 15ari ili oko 4 casa kosenja otprilike. usluzno jedno dvoriste sa vocnjakom i putem ali prilicno zaraslo i zilava vlasulja vecinom. Pola sam od toga morao nozem trokrakim seci
 
onaj "upredeni" je, bar ga tako reklamiraju, "tiši". to mu je jedina prednost. slažem se da ima veze i šta se kosi, za visoku travu je okrugli bolji, ako ima svega i svačega - četvrtasti, ima ga od 2 mm pa na dalje, to treba uskladiti sa snagom motora: jači motor - deblji najlon!
 
Moje zapažanje Stihl fs55: Koristio sam zelenu strunu cetvrtastu i crvenu okruglu. Zelena stvara veci otpor i motor za nijansu sporije ubrzava a kosi deblju travu stir, cicak, zelje bolje nego crvena. Po meni okrugla za sitniju travu oko kuce stale po vocnjaku i td.
 
Nazad
Vrh