Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 184 52,6%
  • Ne

    Glasovi: 166 47,4%

  • Ukupno glasača
    350
upravu si....ja sam za to,moj mogu slobodno da prekontrolisu....kad sam video kakav je kukuruz taj sto je zarazen u inostranstvu, pa on je covece ceo zelen,ceo nekako budjav,kazu i kad se osushi tresnes ga od beton a ono sve prasina...moja teorija je da je on(zrno,klip) bio pun vode,zatim jako brzo sazreo,a to mora negde da se odrazi...tj ta voda da ispari...lepo se stvorila vlaga u omotachu kukuruza i etoo...a to sto oni prvo Kukuruz nevalja,pa onda pshenica ima metale,zatim sad chujem i Jabuke nevaljaju..a pazite pred berbu malina ni one nece valjati... kako su unistili stocarstvo ? na isti nachin,setite se...tad je bio svinjski grip... Zivinarstvo-pTichiji grip. . . ide se sistematski da se uniste mali i srednji proizvodjaci...a veliki ? pa oni VLAST su veliki... cekaj daj da uvedemo jos neku novinu....hmmm...aRapi,divno daj njima jeftino zemlju,,,a ovi nasi nek placaju pochetne cene duplo vece...e tako se unistava seljak,sisitematski...svaku granu zaseci i kraj...sta reci drzite se nedajte se...jer ovo neide nigde...
 
ddragan nije nesto niza cena nego je ralika otprilike 30 do 40% to nije mala zarada ...
pa i kredit kod zelenaskih banki je jeftiniji od toga....
zasto da neko na mojoj muci zaradi 30 do 40 % ...
kada je normalno 5 do 7 % ...
no ovo je obecana zemlja ....
no svako je kovac svoje srece ...
Nisam mislio na trenutnu situaciju,nego uopsteno kad su mala variranja cena.Ovo sad na sve lici samo ne na cenu.
 
Ajmo lagano! :osmeh:
produktna15.3..JPG
 
Malo da se nadovezemo
Promet robe na Produktnoj berzi od 11. marta do 15. marta 2013.


Novi Sad, 15. mart 2013.g.
Žarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu
psenica15.3..jpg
Procena kupaca da je postojeći nivo cena u ovom trenutku veoma prihvatljiv za njih, uticalo je na to da su brokeri berze na bazi kotirane tražnje pronalazili ponudu, a ne obratno što je za nelikvidna i plitka tržišta kao što je naše, uobičajen slučaj. Takve tržišne okolnosti za posledicu su imale rekordan ovogodišnji nedeljni promet koji je iznosio 2.675 tona robe što je 2,55 puta veći promet u odnosu na prethodnu nedelju. Finansijska vrednost prometa iznosila je 72.693.750,00 dinara ili za 132,80% više nego prethodne nedelje. Pšenica je bila ta koja je pokrenula celo tržište. Ovom robom se trgovalo protekle nedelje u ukupnoj količini od 2.425 tona. Najzad se poklopilo nekoliko povoljnih okolnosti da se tražnja aktivira, a da ponuda prihvati uslove kupaca. Sa jedne strane, procena da je aktuelna cena minimum ispod koje dalje neće padati vrednost ove robe, uz blagi pad vrednosti dinara, podstakao je izvoznu tražnju, a sa druge strane, nalazimo se u predsetvenom periodu kada su vlasnicima pšenice neophodna likvidna sredstva za zasnivanje prolećne proizvodnje, pa se odlučuju na prodaju. Srpska pšenica prošlogodišnjeg roda je kvalitetna, pa je to dobra prilika da naši izvoznici održe teško stečeni renome na međunarodnom tržištu koji je donekle narušen usled poznatih okolnosti na tržištu kukuruza. Hlebnim žitom se trgovalo po jedinstvenoj ceni koja je iznosila 24,30 din/kg (22,50 bez PDV), što je potpuno identična cena onoj iz prethodne nedelje.
Kukuruzom se protekle nedelje simbolično trgovalo, ali cena koja je realzovana u kupoprodajnim aranžmanima zaključenim preko „Produktne berze“ ukazuje na blagi cenovni oporavak ove robe. Realizovana berzanska cena od 22,03 din/kg (20,40 bez PDV) u porastu je u odnosu na prethodnu nedelju od 1,73%. Rast nije veliki, ali s obzirom na pravu tržišnu agoniju u kojoj se ova roba našla proteklih meseci, ovo je dobar signal za vlasnike kukuruza. Cena soje je takođe u porastu. Cena od 59,94 din/kg (55,50 bez PDV) koja je realizovana u trgovanju protekle nedelje, za 1,28% je u porastu u odnosu na prethodni nedeljni period. Za razliku od cene sojinog zrna, cena sojine sačme sa 44% proteina u padu je za 3,28%, a iznosila je 70,80 din/kg ( 59,00 bez PDV). Međusobnu ponudu i tražnju usaglasili su i učesnici u trgovanju suncokretovom sačmom sa 33% proteina po ceni od 35,52 din/kg (29,60bez PDV) i mineralnim đubrivom UREA na cenovnom nivou od 45,31 din/kg. PRODEX na dan 15.03.2013. godine iznosi 233,21 indeksnih poena i za 1,64 indeksna poena je u porastu u odnosu na prošli petak.
 
@mita temerin
Mislim da cena soje nece znacajnije rasti (juzna amerika je skinula nov rod) a cena kod nas je 25-30% jaca nego GMO soje sto smatram da je u gornjoj granici cene.
 
E da je znao on bi seo nebi pao. tako je kakoje svako sebi misli najbolje i tome se nada , ali ipak se desi i ovakav splet dogadjaja,isto je i sa kukurzom . ali to je sto je.
 
a izgleda da ce nam se sreca osmehnuti ali tek krajem aprila .
A moze biti i pre jer su svi na izdisaju sa izvoznim potencijalima, a i to malo sto im ostalo je uglavnom ugovoreno .
 
Sad izgleda počinje drugo poluvreme treba izjednaciti pa u produzetku pobediti Ajmo plavi u napad

- - - - - - - - - -

Sad izgleda počinje drugo poluvreme treba izjednaciti pa u produzetku pobediti Ajmo plavi u napad
 
Nazad
Vrh