Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas cena 24 din.
Dugo je ta cena na snazi,a i dalje skoro niko ne kruni,cekaju ljudi prolece,a ko izdrzi i duze.
Nadamo se rastu cena svi...videcemo.
 
Kolege, matematicki a i prakticno, cena moze da ide dole, a da nama u dinarima izgleda da je isto ili cak i gore. Zaboraviste nas cvrst dinar.
 
Nije tema, ali hajde, sve menjacnice u Srbiji rade na osnovu indikativnog kursa za sledeci dan.
Znaci posto imaju info da ce iduceg dana srednji kurs narodne banke biti nizi, onda oni mogu da idu i ispod srednjeg kursa.
Uvek sve menjacnice idu dan unapred sa kursem evra.
 
kukuruz7.12..JPG
produktna7.12..JPG
psenica7.12..JPG
 
Znam ja da menjacnice svakog trenutka mogu da prate kurs, kao sto mogu i ja i bilo ko, pa mi je zato i cudno da juce kad je srednji kurs bio 114,2, dosta menjacnica ima kurs 112-113,8. Dakle prodaju jos jeftinije nego sto mogu da kupe. Srednji kurs je njima najbitniji jer tako mogu da zatvore svoje poslove. Ovo sad je po meni neka nova situacija.
 
Kod nas u Dolovu je 25, i 25,20. . . nesto se pricao kao da cekaju da obore cenu dole na 20. . . mada ja cisto sumnjam. . . mislim da je to samo marketinski trik. . . da li je tacno da hoce da zabrane izvoz? ? ?
 
Komentar ovonedeljne trgovine
Shodno bilansnoj situaciji, odvijaju se i dešavanja na pojedinim tržištima. Izuzev pšenice čiji su bilansi stabilni, kod svih ostalih primarnih poljoprivrednih kultura bilansi su usled značajnog pada proizvodnje ozbiljno ugroženi. Konsekventno, tržište pšenice je i najstabilnije za razliku od ostalih roba iz primarnog sektora. U periodu 03.12.-07.12. preko berze u Novom Sadu prodato je ukupno 1.584,70 tona robe ili za 45,91% manje u odnosu na prethodnu nedelju. Za robu koja je bila predmet trgovanja kupci su morali da izdvoje 51.443.885,00 dinara, što je u odnosu na finansijsku vrednost prometa iz prethodne nedelje manje za 39,80%. U fokusu javnosti protekle nedelje svakako je bila vest koja je potekla od jedne institucije za kontrolu kvaliteta o prisustvu mikotoksina u kukuruzu ovogodišnjeg roda. Prva reakcija tržišta se očitovala u potpunom odsustvu u trgovanju ovom robom. Ova tržišna apstinencija je relativno kratko trajala, pa je trgovanje nastavljeno uz znatan oprez ali i pad cene. Cena se kretala u rasponu između 23,70 din/kg bez PDV i 23,80 din/kg. Prosečna cena trgovanja iznosila je 26,68 din/kg (23,78 bez PDV). U odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje to je pad za 1,51%. Na samom kraju nedelje, trgovanje kukuruzom je ponovo stalo. Kupci očekuju dalji pad cene, a čitava javnost očekuje kompletnu informaciju. Ishitren nastup kontrolne kuće donekle je ublažilo blagovremeno saopštenje Ministarstva poljoprivrede. Sledeća nedelja će po svemu sudeći doneti kompletnu informaciju na novonastale oklonosti, a tada će se verovatno i tržište blago stabilizovati. Tržište pšenice je stabilno. Blago pomeranje cene nadole za 0,30% nije u ovom trenutku argument za donošenje zaključka o trendu pada cene, već pre svega se tumači kao usklađivanje cena sa paritetima preuzimanja robe. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 28,96 din/kg (26,82 bez PDV).
Cena soje stagnira. Protekle nedelje ona je trgovana po prosečnoj ceni od 66,98 din/kg (62,02 bez PDV). Tržišna vrednost sojine sačme 44% proteina je u odnosu na prethodnu nedelju niža za 0,50 din/kg i iznoslia je 61,50 din/kg bez PDV, dok je cena suncokretove sačme 33% proteina iznosila 28,00 din/kg bez PDV i niža je u ovoj u odnosu na prethodnu nedelju za zanemarljivih 0,20 din/kg . Male cenovne promene uslovile su i neznatno pomeranje berzanskog indeksa. Na dan 07.012.2012. godine on je iznosio 253,34 indeksnih poena što je za 0,86 indeksnih poena manja vrednost u odnosu na nedelju dana ranije.
 
Zivi bili pa videli,medjutim oni koji kupuju nas kukuruz konstantno rade analize tako da tu nema oscilacije u potraznji i oni kada kupuju kupuju namenski, za ljudsku ishranu, za stoku, za bio etanol itd. Tako da oni prilikom kupovine traze odredjeni kvalitet i to naglasavaju i placaju debelo.Dok nasim izvoznicima ni to nije dovoljno nego daj da ih zeznemo jos malo, a to sto dovode u pitanje opstanak vecine seljaka koji su pogodjeni susom,i dovode u pitanje zasnivanje novog useva kukuruza, zar misle da ce svi da potrce da seju kukuruz sledece godine sa ovakvim namestanjem?E pa malko ste se zajebali gospodo nije kukuruz jedina kultura koju cemo sejati sledece godine sto zbog vas ,sto zbog plodoreda, a bogme dijabrotika ce biti vas najveci protivnik ,a niko od normalnih ljudi nece da se kocka da seje kukuruz na kukuruz sa ovom cenom koju ste vi oblikovali zarad losih procena o ceni i trenutku prodaje, ako ste vi gospodo pogresili sto ja da ispastam zar mi nije dovoljna ova susa, nego cete vi da uzmete ono malo jada sto susa nije uzela e pa necete,moj kukuruz je za ljudsku upotrebu a ako nastavite sa ovom svinjarijom (molio bih svinje da se ne naljute jer je ovo mnogo gore)krenucemo sa koristenjem kukuruza kao bio goriva za grejanje, em dobro greje em je tu netreba mi prevoz,em ne zagadjujem okolinu ma kada sve sile sveta pokusavaju da nateraju da postuju KJOTO sporazum o smanjenju zagadjenja i uticaja na izmenu klime koju osecamo da im se pridruzim.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh