Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Napisali ste cm3 pa me malo zbunilo, sada vidim da je ok.
Što se tiče cene mislim da je malo jača, sve zavisi koliko ko ceni svoj kukuruz.
 
Najvise ga cene ovi koji zele da ga izvezu samo cute i kukuaju...padace ove godine rekordi kad vec nisu pali na njivama

- - - - - - - - - -

Poceli se ljudi sprdati na pojedinim vestima...komentari tipa:"Dajem zenu za kukuruz"
 
Moja predpostavka da ce cena repro materijala i semena na prilece jako da poskupi tako da ce mo morati da prodamo istu kolicinu kukuruza kao i ove godine da bi odavili setvu.Naravno necemo imati toliko da prodamo pa ce mo se zaduziti na paritet,sto znaci da ce mo vratiti to sve na sledecu jesen.Sto znaci da smo se sj.....!
 
Uf koji pesimizam,ne dam im moje pa da ce kokice od njega nastati...ja volim da gledam malo drugacije...mart mesec je kad nema kukuruza u zalihama,rusi(sovjeti) prodali ili uveli zabranu,ameri nece pocinje trka za njim(ove godine i ranije) vestacki se odrzava niza cena do setve,ko to pregrmi kako zna i ume proci ce dobro...imacu i za narednu setvu a ovo neka stoji...a vestak je vec poskupio doduse 300 din u odnosu na proslu na 100 kg,ako evro ne mrdne ne verujem da ce biti neke vece razlike
 
kod nas je donji limit pomeren na 16%,vec od 16.5 odbijaju skoro 700kg po vagonu
zz uljma,graniko uljma,agromilenijum,adut,svi su pomerili limit,takodje i usluge vrsenja nude i ostale obrade
Do 17% vlage nema odbitaka kod nas(samo u ZZMilenijum).Odbici su mi na svaki vagon 50kg.Cena je za sada 27,5 a lager se naplacuje od nove godine 0,8%, mada ima dogovora ali je to zvanicno.
 
Kod nas se cena kreće od 26 do 27 dinara za novi kukuruz, i do 15% vlage, i neodbijaju ništa osim onaj 1% na rastur pri ulazu i izlazu.
 
Moja predpostavka da ce cena repro materijala i semena na prilece jako da poskupi tako da ce mo morati da prodamo istu kolicinu kukuruza kao i ove godine da bi odavili setvu.Naravno necemo imati toliko da prodamo pa ce mo se zaduziti na paritet,sto znaci da ce mo vratiti to sve na sledecu jesen.Sto znaci da smo se sj.....!

Neke semenske kuce mogu da rade s cen0om sta oce, narod se gadno opekao ove godine s njima, i izbegavace ih dogodine prilicno. A za djubrivo bice bacanje na kasicicu , i naravno umanjen prinos na jesen. Pariteti ce biti izrazito nepovoljni. Dosta ljudi je u kreditima i stizu i rate na naplatu. Ko nije u kreditima moze da proba da digne kredit, valjda je bolje i to nego paritet, pa da proba da se izvuce. Teska situacija dogodine.
 
Ma njive koje su redovno đubrene garantujem da mogu jednu godinu bez đubriva bez umanjenja prinosa.
Šta je mogao da iz njive iznese kukuruz sa prinosom od 1500kg zrna /ha i suvom masom koja je stala sa vegetacijom pre dva meseca?
 
To moze samo za njive koje se dugo rade kod istog gazde.
Pokazace analiza lepo sta je izneo i sta treba baciti. A onda vecina ljudi nece ni to baciti.

Jedan moj rodjak ima uzrecicu o bacanju djubriva i sparanjuistog :Ti njega zaj....s u prolece , on ce tebe u jesen.
Moj komsija je isto isprobavao razne doze djubriva kroz duzi period, i cim je smanjivao kolicinu smanjivao se i prinos . A bilo je raznih godina.
 
Ma njive koje su redovno đubrene garantujem da mogu jednu godinu bez đubriva bez umanjenja prinosa.
Šta je mogao da iz njive iznese kukuruz sa prinosom od 1500kg zrna /ha i suvom masom koja je stala sa vegetacijom pre dva meseca?

Slazem se sa ovim,prosle godine prinos mi je bio nesto vise od 7t po kj a nisam imao mogucnost da bacim vestak,pre toga redovno djubreno_Ove godine bacio a prinos katastrofalan.

- - - - - - - - - -

Uobičajeno je tržišno pravilo da su cene poljoprivrednih roba u vreme žetve, odnosno berbe usled povećane ponude niske ili bar znatno niže od od cena po kojoj su se te robe prodavale neposredno pre skidanja useva. Da to pravilo u godinama bitno smanjenih prinosa, kao što je slučaj ove godine ne važi, uverilo nas je tržište upravo ovih dana. Posle suncokreta i soje i cena kukuruza je startovala cenom koja je čak i iznad cene po kojoj se prodavao kukuruz prošlogodišnjeg roda. U uslovima takvih cenovnih dešavanja odvijalo se trgovanje na berzi u Novom Sadu u proteklom nedeljnom periodu kada je realizovan količinski promet roba od 1.646 tona, što je za 36,18% manje od obima prometa u prethodnoj nedelji. Finansisjka vrednost prometa je iznosila 64.301.660 dinara ili za 31,27% manje od upoređujuće vrednosti u prethodnoj nedelji. Startovalo je konačno i tržište kukuruza ovogodišnjeg roda. Na tržištu su figurirale dve cene: 26,50 din/kg bez PDV i 26,80 din/kg. S obzirom da se kukuruzom roda 2011. trgovalo po jedinstvenoj ceni od 26,50 din/kg bez PDV, jasno je da novi kukuruz ima bolju tržišnu poziciju od prošlogodišnjeg. Prosečna cena trgovanja kukuruza JUS kvaliteta protekle nedelje je iznosila 28,70 din/kg (26,58 bez PDV), što je praktično na istom nivou kao i prethodne nedelje. Prvi utisak posle otvaranja trgovine kukuruzom novog roda, jeste da su proizvođači prilično uzdržani u ponudi u očekivanju bolje cene. Mnogo tržišnih parametara ukazuje da su ta očekivanja sasvim realna, ali kada će se ona ostvariti i koliki će taj rast biti pokazaće naredni period.
 
Ima li da se kupi po 27,i prodaje li ko u klipu ima li ta cena?Kod nas ovde niko ne pominje da proda,bilo je neke sitnije trgovine po 30 dinara i to na dzak dva.Narod pozajmljuju jedni drugima dok svi ne oberu kukuruz,ali prodaje nema.
 
Nazad
Vrh