Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Pa jbg,ja cu sa 14 k.j kukuruza biti oko 90t to je prosek oko 6,5t po k.j a da ne racunam oko 5t koliko se potrosi za domace zivotinje:svinja: Ne verujem da bi da sam jesenas krunio sa njive imao preko 100 t Jusa sa ove povrsine??? Svako ima svoju racunicu i to je to,a sapurine zimi oko 8.000-10.000 din prikolica pa ti vidi :) I jos kad imas svoj berac,nemoras da placas vrsidbu-jos jedna stavka!
 
Ja razumem da ne postoje savrseni uslovi u poljoprivredi ali Slobapatrola ne mozes uzimati ovu situaciju sada mislim na divljanje evra kao meru kako treba raditi, jer ima vise razloga prvo nemaju svi kombajn i nisu u mogucnosti da skidaju kukuruz na njivi a drugo ko stavi na lager cesto lose prodje pa onda vidi da je isplativije da ga je brao pa da ga je stavio u u cardak nego tako u zrno pa na lager. I kada smo jesenas prodali kukuruz prodali smo ga po 16 din/kg a sad po 20 din/kg ja ipak mislim da je bolje u klipu da ga cuvas, jedino ako imas svoje skladiste e to je onda drugo pozz...
 
@slobapatrola
Da se razumemo, nisam ja protiv branja... Ima branje svojih prednosti, i mana, kao i kombajniranje. Ono sto sam hteo da kazem je da, ajd da uzmemo jedan cardak od npr 50 m kubnih. Taj cardak ce dati u martu x kg kukuruza, a u junu y kg kukuruza, i x ce uvek biti vece od y. Da zanemarimo pricu o prikolicama...
 
Nije branje zastarelo, trebalo bi raditi i jedno i drugo, mi necemo da beremo ove godine, nismo ni prosle, zato sto nas mrzi i nemamo vremena, ali mislim da bi bilo lepo imati barem 10 vagona kod kuce. Videces kako ce da nas deru ove godine u silosima i na lageru, posebno ako bude dobar rod, kao sto izgldeda da hoce. Jaci proizvodjaci razmisljaju o sopstvenim silosima i skladistima, jedino to ce da svuce cene lagera i susenja na nize, a mini silosi su bliska buducnost, ja mislim da ce u Crepaji za dve-tri godine da ih bude barem nekoliko.
 
Naravno da branje nije zastarelo, ina zapadu se bere. I ja berem i krunim odprilike na isto dodje na kraju,ali sam mnogo mirniji kad mi je kukuruz u avliji i netreba da strepim kad ce kontrola zbog PDV.Inace kukuruz u Beceju stagnira ispod 20rsd
 
ovo sta DusanA i kristal pisu u putpunosti se slazem, nemoze samo jedna godina da bude merodavna, kao ova sad mi koji deo kukuruza smo cuvali u cardaku ruku na srci nije bio neki posao sto se tice matematike prodati kuk. sad po ceni od 175 eura/ tona nije neka cena, ali prosle godine je situacija dosta drugacije bila, ja cardake imam kuci i dok su puni miran sam, kad pocne da pada cena kukuruza malo se nerviram ali ipak su to lepi novci. Netreba biti pohlepan....

A ono sto drugi pisu da ako kombajniranja puno se prosipa nije istina , jer sam licni proverio , brao sam samo na prikolice i tako krunio i predao i ipak sam imao po lancu (22 kvadrata) 9200 kg zrna, isto kao kad smo skidali u zrnu.

p.s. cena danas 19.6 din/kg
 
Dobro, bas razmisljam, tebi je povrtarstvo broj 1, kukuruz ti dodje kao dzeparac, logicno je sto neces da se zezas oko branja.
 
Ove godine se pokazalo da je bilo kombajnirati i prodati sa njive (16.5din/kg euro 101din). Videcemo za dalje, ali ipak mislim da je dobro imati i jedno i drugo za sada.
 
Dobro, bas razmisljam, tebi je povrtarstvo broj 1, kukuruz ti dodje kao dzeparac, logicno je sto neces da se zezas oko branja.
Nema racuna Dusane da se bere,videces kad par godina izvuces prosek uvek je bolje da se ovrse sa njive.Pre zavrsis manje zajebancije,manje radnika,nema skidanja kukuruza,pa ti traze 500 po radniku za prikolicu itd.Na vreme uzores manje izgazena njiva sve je na strani vrsidbe.Jedini problem je DRANJE ZA LAGER,to treba da se resi izgradnjom podnih skladista ili manjih silosa.Ranija setva, hibridi krace vegetacije da ne mora da se susi i cao djaci.
 
Kod mene u uljarici inace jedino mesto gde mogu da se prodaju zitarice trenutno daju bednih 17 dinara za kg kukuruza......a vi se zalite na 20 dinara.....pozdrav
 
što se tiče gubitaka u košanama-čardacima i nisu oni tako veliki ako se realno prodaje kukuruz u istom stanju , a profitirati se jedino može kada se prodaje u jan-feb ako kupac ne pravi razliku dal je vlaga 16-17% ili je 13.5% , a takvih je malo.

a što se tiče cijene kukuruza , sve je veća suša u nekim krajevima Sada koji je ipak najveći izvoznik , svjetska cijena za sada ne reaguje nego i dalje pada vjerovatno zbog rekordno zasijanih površina , ali dokle ?
Evo slika od ovih dana , kolega iz SADa , nije svagdje tako kritično ali ko da gledam naše usjeve prošle godine :
35lafsk.jpg
 
O kakvim se ovde gubicima vlage govori,kukuruz koji sam krunio pre par nedelja polovinom maja stajao u malom cardaku u njega su brane ranije FAO grupe,stoji u pravcu istok-zapad tako da ga sunce obasjava dobar deo dana,severac ga provetrava pa je imao vlagu 15.3% u MAJU i prodan TelKel puno bolje nego da mi skladistari "obracunaju JUS".
 
ja sam krunio ove nedelje 3 vagona i predao, ali na lager, cena je smesnih 19,5 din a ocekujem da ce biti 25 u augustu ako bude neka susa ili nepogode,cena moze da bude i veca.
bogami lagana ove godine,puna zmajevka ima jedva 8400kg sa vlagom 13, vec polako pocinju leptiri da buse zrno,netreba cekati ,treba kruniti ako se moze!
 
Nazad
Vrh