Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Kod mene akcija ili taj crni petak “cena je 26 din,a ko kupi naplaćujem 20 din kilo.Lele majko ala sam ja............
 
Sada gledam na novosadskoj berzi kukuruz je danas bio 18,2 din bez pdv-a, stoo mu izadje oko 20 din sa pdv-om....
Jos kad bi lokalni otkupljivacii hteli da prate berzu i placali cene koje su na berzi...
Prate oni berzu još kako. Plaćaju 18,2 din sa pdv. U toj razlici koju ostave sebi je deo zarade i pogotovo onaj deo "nema troškova lagera". Da se razumemo,svako treba nešto da zaradi u lancu trgovine e sad što smo mi na prvom mestu tj.proizvodjači....to je do nas.
 
Prate oni berzu još kako. Plaćaju 18,2 din sa pdv. U toj razlici koju ostave sebi je deo zarade i pogotovo onaj deo "nema troškova lagera". Da se razumemo,svako treba nešto da zaradi u lancu trgovine e sad što smo mi na prvom mestu tj.proizvodjači....to je do nas.
Ok ako se ugrade na one koji predali i mislili da nema naplate lagera...too je po meni i posteno,ko je ludd da zauzima svoje skladiste i da cuva neciji kukuruz dzabee??u too samo budalaa maloumna moze da poveruje.
Aaa sta je sa onima (gde ubrajam sebe) ciji je kukuruz skladisten kod njihove(svoje) kuce???
 
Neznam kako je sad, ali predhodnih godina u nsagro-ing je bilo da se "ne naplaćuje lager". E sad, kada si imao kukuruz na lageru kod njih i hteo da ga prodaš, recimo da je cena bila 20 dinara, istog momenta za kukuruz od kuće da doteraš si kod njih dobijao 21dinar. To je taj besplatan lager.......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Tako je kod svih, naplaćivao lager ili ne. Roba od kuće uvek ima veću cenu od one na lageru. To je tako iako ja o tome imam negativno mišljenje i mislim da to nije pošteno. Npr ja odnesem robu skladištaru u žetvi, on mi uredno naplati lager i tu je prvi put od mene zaradio. Dalje, siguran je da će prometovati sa mojom robom i tu će i drugi put na meni zaraditi. Pa ipak kad neko pita za cenu za robu od kuće on mu da veću cenu od one moje sa lagera. Njega više poštuje i ići će sa manjom svojom zaradom, nego mene iako sam mu ja ukazao poverenje i bio siguran saradnik, a ovaj od kuće će možda oterati robu drugde. Da postoji neki skladištar koji više poštuje staru i sigurnu mušteriju išao bih kod njega iz principa, ali nema, svi su isti i svi redovno više daju za robu od kuće nego za onu sa lagera...
 
Za tu robu na lageru on je potrošio struje da je izmeri na vagi, pa na rampu da iskipuje, pa opet prazan na vagu. Potrošio je struju da je iz koša digne u silos. Pa troškovi fumigacije. Pa za sve to platio radnike... Za robu koja je kod kuće, on ni prstom nije mrdnuo i daće što bolju ponudu da bi je on kupio....

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Ko god misli da je jednostavno čuvati tu robu nekoliko meseci kod kuće neka proba to da izvede sa tačnim merenjem kilaže i vlage na ulazu i na izlazu iz magacina. Ja sam moj kukuruz kod kuće već prebacivao iz jednog dela magacina u drugi zbog velike temperature robe u žetvi. Siguran sam da ce mi se sa dolaskom viših temperatura pojaviti i žižak,znači fumigacija.
 
Ne podcenjujem ničiji posao. Ako mislim da mi skladištar puno uzima, raspitam se za uslove još na par mesta pa odlučim... Na primer pre neki dan je u BMM-u kukuruz bio 16,5 din bez troškova lagera, a na berzi je tad bio 17 plus pdv. Kod drugog skladištara su uslovi za mene cena na berzi plus 4% bez troškova lagera.

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Kako ti je odmah naplatio? U novcu?

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
Skine mi kukuruza u potrebnom procentu. Naplati se sve: troškovi ulaza, troškovi kontrolne kuće, troškovi kalo i rastura. Na sve to se još uzme i PDV. Kasnije se naplaćuje (skine kukuruza u potrebnoj količini) mesečni lager i troškovi fumigacije dva puta godišnje. I na to ide još i pdv. Dakle nema stavke na koju on ima troškove a da je nije naplatio od mene. I onda kad rešim da prodam kaže cena je ta i ta, a cena za od kuće je ta i ta plus 1-2 din više.

Obično je bilo 1% trokovi ulaza, 0,35% troškovi kontrolne kuće, 0,5% kalo i rastur, naravno na sve to još plus 20%pdv. Ove godine nisam ni gledao koliki su procenti...

A ako je kukuruz vlažan onda ide još i sušenje i usušak, sigurno ne rade sušenje na svoju štetu nego i tu imaju bar minimalnu zaradu, a od kuće najčešće ter kel...
 
Neznam kako je sad, ali predhodnih godina u nsagro-ing je bilo da se "ne naplaćuje lager". E sad, kada si imao kukuruz na lageru kod njih i hteo da ga prodaš, recimo da je cena bila 20 dinara, istog momenta za kukuruz od kuće da doteraš si kod njih dobijao 21dinar. To je taj besplatan lager.......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Kod nas je ubrnuto u bcm idvor, imam nesto na lageru i nesto kuci kukuruza. Pa sam se raspitivao pre dve tri nedelje, dobijao sa. 17 sa lagera i 16 od kuce kukuruz. Nije ni meni bas jasno ali ajd, taj od kuce ide ko vise plati...
 
Ja svu robu skladištim kod kuće, i verujte da to nije ni malo jednostavno.
Misliš o vlagi, temperaturi, leptiricama, žišku, vejao sneg uz jak vetar pa navejalo i po robi, palo previše kiše pa provuklo negde na cev pa pravo u silos na pužni, pa zaglavilo, ućebalo se. Istovar, pretovar, utovar... Pa miševi... Itd, itd...
 
Sve to stoji, naravno da je puno teže i komplikovanije skladištiti kukuruz kući nego kod skladištara, ali ostaju ti sva odbijanja koja imaš kod skladištara. Ja se ne bunim zbog tih odbijanja skaldištara, već zbog cene kod prodaje. Jer ako može dinar dva da da više za kukuruz onom od kuće, znači da može i meni, ali meni neće jer mu je moja roba sigurna pošto ja nemam drugog izbora (tj imam ali je u praksi teško izvedivo i finansijski još lošije prođem). Znači umesto da mi ukaže poštovanje jer sam njega izabrao da mu doteram robu, on me unizi jer zna da ja nemam drugog izbora nego da prihvatim to što daje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh