Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Mozda si mislio na Ono sto mi proizvedemo sa njive...
Inace sve sto Oni proizvedu ,i sto su digli cene za vreme korone too ostalo na istom nivou ili Neko bedno snizenje ,Ali uglavnom njihovo raste,od cene stanova do cena u prodavnicama,cene hleba I cene goriva I djubriva itdd
Da, hrana kao sirovina, psenica kukuruz itd.
Ovo sto pisete za cijene u trgovinama, tako je i kod nas. Nigdje pameti.....
 
Hrana je zapravo preskupa za standard vecine ljudi u gradovima,a pak previse jeftina za nas proizvodjace.Preradjivaci i trgovci nas ojadise (a njih ojadi drzava ako su legale-pricao sam u predhodnom postu o tome).
Iskreno retko kada idem u prodavnicu u neke nabavke to obicno rade zena,majka i itd. i ne pratim cene-ono fazon na akciji bla bla. Pre neki dan isao u centru grada u piljarnicu da kupim nesto od povrca za rucak,otegao se red i ja zevao okolo i uglavno popamtio cene (upisacu odnos cena dole). Posle par dana odem pikapom sa kevom na kvantas(ne znam kako ko to zove uglavnom pijaca gde se prodaje na malo vece kolicine) da pokupuje papriku i ostale stvari da pravi zimnicu kad ono cirkus od cena u odnosu na piljarnicu.
Prvo pisem piljarnicu pa onda kvantas-cene

Paradajz 160 -60
Paprika 160-120
Krompir 130-60
Sljive 160-45
Luk 150 -70
Bostan 70-35
Ostalo nisam siguran,dal sam popamtio dobro da ne lupetam sada ovde.

I sad vi pogledajte taj paritet cena pa to je od 100% do 200% razlike pa i vise,a kada na sve to dodamo da su na tom istom kvantasu 90% trgovci koliko onda oni proizvodjacima placaju svo to povrce,verovatno opet 30-50% manje.
I onda dolazimo do situacije da najebava i gradjanstvo i mi seljaci a jebe nas saka jada ljudi koja se bogati na nasoj muci.
Isto je i sa ratarstkim proizvodima,po apotekama i prodavnicama kukuruz je i dalje 40 din,psenica takodje.

Ovo je jedna oooogromna banana od drzave i ja stvarno ne znam dokle ce ovo da trpiimo svi kolektivno.
Pa sta su oni krivi sto hoce da zarade vise od 100% ? Mi smo krivi koji im prodajemo tako nisko proizvode . Da nas nema ne bi bilo ni njih . I drugo ko sisa narod po gradovima . Ionako jedan veliki broj putuje svakog vikenda na odmor i uzivanje negde pa mogu direktno kod proizvodjaca da odlaze i kupuju . Takodje je i sam proizvodjac kriv sto ne privuce krajnjeg potrosaca .
Inace oko paradajza . Imas vise vrsta paradajza . Evo ti cene na veletrznici pa ces videti razliku izmedju paradajza i konzumnog paradajza .
Screenshot-2023-09-11-21-37-56-333-com-android-chrome.jpg
 
Evo da pokusam objasniti jednom za te razlike u maloprodajnim, veleprodajnim i proizvodjackim cijenama , najprostije sto bi moglo , mnoge muci vidim . Evo primjer za kukuruz , to radim , moglo bi i za lubenicu , svinjsko meso itd.
Npr kukuruz . Uzecemo neku prosjecnu godinu u zadnje vrijeme.. U mom selu se gaji kukuruz onako , recimo prilicno za nasu okolinu . Ima jedna poljoapoteka i jedna ili 2 prodavnice koje , pored ostalog ,prodaju i kukuruz na vrecu . Uzmimo , mi proizvodjaci prodajemo te godine na 170 evra tonu , a u apoteci prodaje 250 evra tona na dzak .
Ja sam proizvedem godisnje i prodam u roku mjesec dva par stotina tona . Ukupno u selu , prodamo recimo 5 do 10 hiljada tona . Ovaj u apoteci proda za par mjeseci par tona . Jel malo jasnije ?
 
Coci.Pa eto . Mogu i ja prodavati kukuruz te godine po 250e , al prodacu tonu ,2,3 . Doce mi musterija i rece , ,komsija jel imas sojinu sacmu ? Nemam . Jel imas lanac za kravu? Nemam.. Jel imas cizme 44 broj ? Nemam .
Komsija , nemam ja vremena da se vozam cijeli dan po prodavnicama.
 
@MOMOSARIC

Ne znam sta pokusavas reci u ovom postu. Da smo glupi pa ne mozemo da shvatimo sta je maloprodaja a sta veleprodaja? ? ?

On kupi od tebe po 170e i proda po 250e i zaradi 80e po toni. Proda godisnje 10 t zaradi 800e.
Ti ulozis 200e po toni (repromaterijal) imas mehanizaciju u vrednosti od 200 000e,imas ogroman promet preko racuna i obrt novca i onda prodas kukuruz po 170e odnoso u minusu si 30e po toni prodas par stotina tona i u minusu si X 30 e :)
 
Evo da pokusam objasniti jednom za te razlike u maloprodajnim, veleprodajnim i proizvodjackim cijenama , najprostije sto bi moglo , mnoge muci vidim . Evo primjer za kukuruz , to radim , moglo bi i za lubenicu , svinjsko meso itd.
Npr kukuruz . Uzecemo neku prosjecnu godinu u zadnje vrijeme.. U mom selu se gaji kukuruz onako , recimo prilicno za nasu okolinu . Ima jedna poljoapoteka i jedna ili 2 prodavnice koje , pored ostalog ,prodaju i kukuruz na vrecu . Uzmimo , mi proizvodjaci prodajemo te godine na 170 evra tonu , a u apoteci prodaje 250 evra tona na dzak .
Ja sam proizvedem godisnje i prodam u roku mjesec dva par stotina tona . Ukupno u selu , prodamo recimo 5 do 10 hiljada tona . Ovaj u apoteci proda za par mjeseci par tona . Jel malo jasnije ?
Ma ajde NE lupaj molim te...
Ovaj gde ja vozim na otkup ,sigurno prodaje u 1 apoteci koja mu je na udarnom mestu uz zelenu pijacu 2 tone dnevno na dzakove...STA su to 40 dzaka ,20 ljudi da uzmu po 2 dzaka...
Ja se secam kada sam pre nekoliko godina prodavao,natovarimm na kiperku prikolicu 30-40 dzaka I traktorom oteram I stanem tuu kod zelene pijace kod kvantasa ,I 20-tak dzaka prodam do 12 sati ... nekada I svee...
 
Moram da se nadovezem,kada taj prodaje taj kukuruz na dzakove nekome koji ima jednu kravu taj ne moze izdrzati finansijski a nema novca da kupi na vecu kolicinu i on automatski propada. Posle nema krava,nema ko da kupi kukuruz i vrzino kolo se nastavlja.
 
Ma ajde NE lupaj molim te...
Ovaj gde ja vozim na otkup ,sigurno prodaje u 1 apoteci koja mu je na udarnom mestu uz zelenu pijacu 2 tone dnevno na dzakove...STA su to 40 dzaka ,20 ljudi da uzmu po 2 dzaka...
Ja se secam kada sam pre nekoliko godina prodavao,natovarimm na kiperku prikolicu 30-40 dzaka I traktorom oteram I stanem tuu kod zelene pijace kod kvantasa ,I 20-tak dzaka prodam do 12 sati ... nekada I svee...
Taj tvoj sto prodaje dnevno 2 tone na dzakove , da ti stanes pored njega , prodali bi po tonu .

Da dodje jos 2 komsije , prodali biste po 500 kila .Da dodje jos 20 proizvodjaca , prodali biste po 100kila ...
 
I cemu sad debata izmedju onog sto prodaje tonu, dve na vrecu za 6 meseci pa makar i duplo skuplje i onog drugog koji proizvodi mnogo vise od 100 t?! Kome ce prodati ovaj drugi ako ne otkupljivacu koji jednostavno placa u pola manje od ovog prvog? Koliko nas ima koji proizvedemo na desetine vagona a kuci nema sanse da skladistimo? Znaci, prinudjen si davati otkupljivacu na lager ili prodavati po onoj ceni koju nudi!
 
Evo da kazem kako ja radim, nista ne predajem otkupljivacima. Prodam godisnje nekih 120-150t zavisi od roda. Imam jednog kokosara koji odveze 50 tona, ja osusim, on dodje prikolicom i odveze. Imam drugog kokosara, on odveze oko 25t, njemu povrecam, i on vozi sebi kako mu treba. Imam jednog ovcara koji uzima 15t, njemu odvezem u vrecama. Ostalo sve rasprodam od kuce po selima, neko 300kg, neko 500kg, neko 1000kg, neko 2000kg i sve rasprodam. U zadnih 7 dana mogao sam prodati jos 10t ali nema vise na stanju..
 
I ja prodajem sve od kuce u vrecama, kako kome treba, ali i tu treba biti fleksibilan, upoznavati ljude, nekoga cekati za pare, imati sredstava za dalji rad, da ne prodajes kad vreme nije, stalno treba imati nesto spakovano jer se nikad ne zna kad ce neko naleteti
Ima muke i oko skladista, treba imati prostor, dobro osusiti, nije lako zbubati veliku kolicinu zita na kamaru pa stalno provjeravati hoce li se upariti i sl.
Prednost ovog posla je sto zito moze stajati i postigne se dobra cijena
 
Ja imam kuci po 3 vagona psenice i kukuruza, jako malo prodam na dzak ovde kod nas u banatu nikom ne treba. Tj kome treba ima svoje, tako da se krcmi nesto sitno na dzak a ostalo rinfuz na kamion...
Nema ko to da pojede ovde kod nas nema stoke ni za svoje potrebe, svi kupuju po mesarama, sve gospoda ili se ne isplati ne znam...
 
Nazad
Vrh