Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
O cemu se diskutuje kad je to za sad samo obecanje .
 
Nešto mi je sumnjivo, kako su olako pristali na skoro sve zahteve. Ili ne planiraju da ih ispune, ili će nas zavrnuti na drugoj strani, ili planiraju promenu vlasti...
 
Pa to, ove godine 150 evra su dali samo zbog izbora.
Evo sad sam nasao detalje sporazuma, dakle 18000 dinara samo u 2023 godini kao sto pise, posle u 2024 nas opet vracaju na staro i 9000 kao sto je i bilo. Opet i ovo dobijeno je bolje nego nista, ne treba zamerati ljudima koji su svoje vreme i zivce potrosili da se i ovo dobije...


Sporazum:

1. Ministarstvo poljoprivrede se sporazumom obavezalo se da će povećati osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju (po hektaru) sa 9.000 na 18.000 dinara u 2023. godini
2. Podići maksimalnu granicu površine obradivog poljoprivrednog zemljišta od 20 hektara, propisanu za ostvarivanje prava na osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju na 100 hektara, počev od prvog januara 2024. godine
3. Ukinuto je 50 odsto naknade za odvodnjavanje za tekuću i potpuno za narednu godinu.
4. Plavi dizel 100 litara po hektaru
I opet kome bolje od sledece godine ako tako bude ?,nama sitnima sigurno ne.Taj sa par stotina hektara ako izvuce subvencije na svaki hektar je odlicno prosao.Kako se o tome nije ranije pricalo,samo ove godine 18 hiljada,jel se to trazilo u zahtevima kad su bili pregovori ili je posle drzava promenula par slova i ispalo samo za ovu godinu ???.
 
Pristala je vlas na sve jer su se traktori nasli na putu velikog mitinga predaje Kosova a nisu imali vremena da ogranizuju ubacene elemente sa se okoriste kao prosle godine.

Para ima, sto bi rekli, ali su problem, stoji nam tri milijarde eura kod banaka (ovih nasih stranih) na koje mi placamo kamatu bankama da taj novac ne pustaju u opticaj (mozete proveriti na NBS). jer bi visak novca napravio potop kursa dinara.

Sto se cene tice, dobre komsije Amerikanci imaju problema sa susom ponovo i cena i psenice i kukuruza je odletela na gore.
 
Tovario prošle nedelje jedan kamion, pojavio se žižak nema ga puno ali opet ...
Ove nedelje završavam sve, nema šta da se čeka
 
To ko koliko izvozi je sporedna stvar, naj bitniji deo je ko koliko (naj više) proizvodi, pa ako taj ima sušu, ili obilne padavine u žetvi, pa im proklija pšenica na klasu, kao u Kini ove godine 30% ove godine, to utiče na svetsku cenu, a Ukraina sa 3%, ili tek Srbija sa 0,25% svetske proizvodnje, toliko procentualno ima i uticaja na svetsku cenu.
 
Ameri kroje cenu, 25.6. pala je kiša u mid-westu, prekinula strah od suše i cena kukuruza potonula. Trenutna cena 528 $/bushel tj. oko 22.5 dinara/kg
b4fb6779f6477733e89dbe4b777a8b1a.jpg


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
To ko koliko izvozi je sporedna stvar, naj bitniji deo je ko koliko (naj više) proizvodi, pa ako taj ima sušu, ili obilne padavine u žetvi, pa im proklija pšenica na klasu, kao u Kini ove godine 30% ove godine, to utiče na svetsku cenu, a Ukraina sa 3%, ili tek Srbija sa 0,25% svetske proizvodnje, toliko procentualno ima i uticaja na svetsku cenu.
Kad bi u Kini zbilja svuda proklijalo zito u tom omjeru cijena bi ubrzo bila na 300 eura kod nas ko dobar dan. Tako su i lane javljali neki cirkus sa susom pa svega bilo zahvaceno neka smjesna povrsina u odnosu na cijelu Kinu.
 
Sta ste navalili na kinu i kukuruz :) , kod njih vecina stanovnistva koristi rizu za ishranu ljudi , tako i druga najmnogoljudnija zemlje , i vecina zemalja u aziji koje imaju ogroman broj stanovnistva a kukuruz je vaznijai za industriju ako su skupi ugljikovodici nego sto je vazan u ishrani stoke. Vecina kukuruza u zap europi za ishranu zivotinja prvo prodje industrijsku preradu i izvuku iz njega sta mogu kao i pivski jecama tek onda ga jede stoka.
 
Neznam koliko je neko bio u nekoj europskoj zemlji gdje ima azijaca , imaju u svojim trgovinama pakovanja rize od 50kg i tako kupuju , brasno od psenice i peciva i ne kupuju.

Aafrikanci opet vise trose kukuruz ali onaj za jelo ne merkantilni.
 
Inace posle kontakta sa azijskom kuhinjom i jedenja rize kako oni kuhaju sada samo jedem aldente kuhanu rizu nista europske splacine od rize:)
 
Nazad
Vrh