Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 181 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 153 45,8%

  • Ukupno glasača
    334
Bez obzira na sve (nek je zemlja džabe, nafta, mehanizacija , bez hemije, niske dnevnice ,..) ipak mislim da Rusima olovka nije baš dobro naoštrena na prinos 2.5t/ha . Bojceticu ajde probaj ti naoštriti olovku i izračunati , meni se nešto neda . Uzmimo da nema arende , tavanuša , jeftina nafta , niska dnevnica , bez hemije i samo sa prihranom jednom oko 100kg uree/ha kakva je matematika ?
 
Momo ne znam, samo prenosim sa slajda sto je pisalo. Ne vidim zasto bi neko smanjivao prinose ili povecavao na tim predavanjima.
 
Русија је постала светски лидер у извозу пшенице у 2016. години, са извезених више од 25 милиона тона хлебног зрна, за око 14 одсто више него 2015, претекавши САД, дугогодишњег највећег извозника ове житарице

Izgleda ovako.
 
Ne znači to ništa . Kao što ti reče u nekoj drugoj temi , izvoz žitarica nije pokazatelj prosperiteta :haha:. (Nego zar nije Kanada vodeća u izvozu pšenice a ne SAD?)
 
Ajmo ovako. Gorivo 1/3 nase cene, djubrivo vrv samo map + malo uree (to im je kontam pola cene nase, jer mi isto od njih uzimamo to) zemlja nesto smesno zakup. Verujem da se uklope u 150-200e/ha za troskove. Ako rodi 2.5 x 120e = 300e, ostane 100e/ha pa x 10-20 miliona hektara.
 
Tako sam i ja mislio . Ostane nešto (do maks 100e po ha ) za njihove uslove neograničenih praktično površina i nižih životnih troškova i standarda mogu se i uklopiti ali mi sa malim površinama sa 100e/ha nemamo šta da tražimo.
 
Bez obzira na sve (nek je zemlja džabe, nafta, mehanizacija , bez hemije, niske dnevnice ,..) ipak mislim da Rusima olovka nije baš dobro naoštrena na prinos 2.5t/ha . Bojceticu ajde probaj ti naoštriti olovku i izračunati , meni se nešto neda . Uzmimo da nema arende , tavanuša , jeftina nafta , niska dnevnica , bez hemije i samo sa prihranom jednom oko 100kg uree/ha kakva je matematika ?
Mogu ja da ti kazem da imaju 2 tipa sejalica jedne koje imaju diskove i samo direktno seju, druge imaju kao neki gruber da ulozi seme, dalje primenjuju oko 100-150kg/ha ureje po ceni duplo manjoj od nase, nafta im je 3X jeftinija minimum i na kraju AKO oprskaju strnjista totalom nema ljustenja i slicno. U setvi ne potrose vise od 10l + kombajniranje 15l + prihrana i prskanje totalom 5l nafte. Eto ti sav njihov trosak, arenda ispod 10e/ha.

Ne zaboravite da su tamo zemljista duboka i strukturna te izuzetno bogata humusom, a gooodinama su bila "na odmaranju" tako da je osnovno djubrivo 0 bodova, bio sam tamo i slusao uzivo sta pricaju ljudi.

P.S. Prosecno gazdinstvo je oko 5 000ha(kao ove nase ekonomije koje rade 500-1000ha).



Sto se kukuruza tice na pijaci je oko 24-25din na po koji dzak, sto je zanimljivo da ni sverceri na kamion ne traze kao pre, kazu i tamo de su nosili su srednji tovljaci izumrli ili postali veliki pa nabavljaju sleperima i placaju preko racuna.
 
Dakle sve u svemu ulaganje im je malo a prinosi nikakvi. Zarada oko 100 e po ha!
Kod nas obrnuto, ulaganje mnogo vece, prinosi mnogo bolji (mada ni to nije bas uvek) a zarada opet jedva 100 e po ha!
Dakle 0:0! S tim da tamo ne znam koliko im znaci tih 100 e po ha dok kod nas znam da je ta zarada mizerna i da sa tom zaradom ako ne daj Boze bude u kontinuitetu moze se zanat glat zatvoriti i krenuti u skupljanje puzeva!
 
Peet ti radis 50kj a on radi 5000ha. U tome je fazon. Pritom imaju mnogo jeftinije pesticide. Recimo Fastac 10ec je tamo 10 dolara, a kod nas je 5000din. Falcon tamo je 15 dolara a kod nas 4000din (5l pakovanje i na kolicinu).
 
Od kako su im uveli sankcije Rusi sve više ulažu u poljoprivredu, dok su bili uvoznici žitarica bilo dobro a sad izvoze i to se svima obija o glavu a ponaročito nama koji nemamo subvencije.Nema tu boljitka dok se nedesi neka loša godina ali na velikim površinama (tipa cela Evropa ili Amerika) kao što se desila nama pa da se smanje svetske rezerve, ali no.
 
Internet je prepun snimaka iz Rusije ,ima paora koji rade sa starim 82 ima cak i snimak gde jedan radi zemlju sa tenkom Rusija je velika zemlja ima tamo svega i velikih a bogami i malih
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh