Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 180 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,8%

  • Ukupno glasača
    332
SRBIJA ŽITARICE PRODAJE PREKO POSREDNIKA


Beograd, 25. oktobar 2017.
Izvor: Politika

  • Udruže*nje „Žita Srbi*je” apelu*je da se re*gu*lišu pravila na vo*do*to*ku Duna*va, što bi omogu*ćilo plovidbu rečno-morskih brodo*va i iz*ba*ci*lo po*sred*ni*ke iz lanca tr*go*vi*ne
Ne*ja*sna ve*za iz*me*đu vla*sni*štva i upra*vlja*nja u lu*ka*ma i slo*že*ne i du*go*traj*ne pro*ce*du*re za do*bi*ja*nje do*zvo*la za iz*grad*nju u luč*kim obla*sti*ma glav*ne su pre*pre*ke za po*ve*ća*nje tran*spor*ta ro*be pre*ko Du*na*va u Sr*bi*ji. Udru*že*nje „Ži*ta Sr*bi*je” uka*zu*je i da je još je*dan od pro*ble*ma sa ko*ji*ma se su*o*ča*va*ju trgov*ci ži*ta*ri*ca*ma neo*r*ga*ni*zo*van plov*ni put Du*na*va. – Za iz*voz ži*ta*ri*ca i ulja*ri*ca na*ma je ova re*ka ka*pi*ja ka sve*tu. Sa*mo 20 od*sto vi*ško*va može*mo da pro*da*mo u okru*že*nju, tran*spor*tu*ju*ći ro*bu že*le*zni*com ili pu*te*vi*ma. Ali jedini is*pla*ti*vi na*čin je pre*voz reč*nim pu*tem – ka*že Vu*ko*sav Sa*ko*vić, iz Udru*že*nja „Ži*ta Sr*bi*je”. Ana*li*za reč*ne in*fra*struk*tu*re u Sr*bi*ji, ko*ju je spro*ve*lo ovo udru*že*nje, po*ka*zu*je da pre*voz ote*ža*va i za*sta*re*la reč*na flo*ta kao i vi*so*ke tak*se, ko*je su uve*de*ne pre ne*ko*li*ko go*di*na i do*dat*no op*te*re*ti*le iz*vo*zni*ke i bro*da*re.
 
Poslednja izmena:
SRBIJA ŽITARICE PRODAJE PREKO POSREDNIKA


Beograd, 25. oktobar 2017.
Izvor: Politika

Udruženje „Žita Srbije” apeluje da se regulišu pravila na vodotoku Dunava, što bi omogućilo plovidbu rečno-morskih brodova i izbacilo posrednike iz lanca trgovine


Nejasna veza između vlasništva i upravljanja u lukama i složene i dugotrajne procedure za dobijanje dozvola za izgradnju u lučkim oblastima glavne su prepreke za povećanje transporta robe preko Dunava u Srbiji. Udruženje „Žita Srbije” ukazuje i da je još jedan od problema sa kojima se suočavaju trgovci žitaricama neorganizovan plovni put Dunava. – Za izvoz žitarica i uljarica nama je ova reka kapija ka svetu. Samo 20 odsto viškova možemo da prodamo u okruženju, transportujući robu železnicom ili putevima. Ali jedini isplativi način je prevoz rečnim putem – kaže Vukosav Saković, iz Udruženja „Žita Srbije”. Analiza rečne infrastrukture u Srbiji, koju je sprovelo ovo udruženje, pokazuje da prevoz otežava i zastarela rečna flota kao i visoke takse, koje su uvedene pre nekoliko godina i dodatno opteretile izvoznike i brodare.
... ... ... ...
 
Ala su providni, otkupljuju nepunih 22000 tona, a zadruge i skladištari mogu prodati po 1000 tona svaki, tako da ni za njih nema dovoljno, a sitna boranija može samo da puši ::sramota::
 
A pdv ako se dobro secam 17%. Plus subvencije oko 15%! Cini mi se da si tako rekao za suncokret! Svaka cast vama i vasoj drzavi kad vam je trenutna cena kukuruza dostigla 27 din. sve ukupno!
 
Pa to za robne rezerve je najveca pljacka. Drzava plati 23din odredjenim igracima koji su placali nama u najvecem piku cene 19.6din po kili za 15% vlage (16 po 19.4din) i sada ce uhvatiti par dinara odmah. To je ista prica kao i tenderi klasicna pljacka.


Zasto ne placaju berzansku cenu kao i drugi kupci, pa neka otkupe koliko zele po trzisnim uslovima.

Pljacka 1) placanje nerealne cene
Pljacka 2) placanje lagera odabranim skladistarima (odabrani po politickoj liniji, kao i uzajamnim profitnim odnosima)
pljacka 3) skladistar tu robu lageruje, naplacaju zaprasivanje, lager, obracunava troskove lagera svaki mesec i dalje racun drzavi, a drzava placa. U praksi kukuruz je vec prodat negde i troskovi koji si naplacaju nepostoje, na nepostojecoj robi.


Sve u svemu fuj fuj.
 
Pdv netreba računati u cijenu , stvara se pogrešna slika . Naše je ono bez pdva , jedino što je realno da su ulazi bez pdva . Drugo nema ovde subvencija na kukuruz , samo na uljarice i pšenicu .

Ipak , jedan pozitivan i fer potez od jednog otkupljivača kome vozim kukuruz i na skladištenje i prodaju : prve ture što sam vozio fakturišem po cijeni koja je bila u tom momentu (159e/t plus pdv) , isplate mi jedan dio jer mi trebalo , iako nije do kraja zatvoreno zaduženje . Kasnije odem da fakturišem dio ostalog kukuruza koji sam kasnije dovozio a u medjuvremenu je cijena otišla na 169e/t , oni sami od sebe dodaju razliku
na prvu fakturu koja je išla po tadašnjoj cijeni . I troškovi sušenja su prilično manji nego po vašim tablicama.
 
Nazad
Vrh