Trešnja

Pozz svim kolegama,
Na pitanje u vezi Kornjola sorte,mislim da je imam u zasadu, jer je rasadnicar mozda namerno ili slucajno pogresio i umesto Lapinsa koji sam porucio ,dao izgleda ovu sortu. Sto se tice sorte mislim da je odlicna, srednje krupnoce, srcastog oblika, tamno crvena, izuzetne cvrstoce ( pet dana u autu na +25 nije omeksala, samo se peteljka osusila) ,veoma slatka ako se ostavi da sazri kako bi meso bilo tamno crveno,duga peteljka, ne puca , stize na berbu 7 dana posle Sunbursta(Sambresta),mozda jedina mana srednja krupnoca...
Sorta za svaku preporuku...
Marko a kako bi ocenio lapins?
 
Pozdrav, da li da sečem granu? Tako je iz čista mira isteralo gomilu smole




IMG-20230128-152302.jpg
 
to se desava zato sto je takozvani ugao grananja mali (dve grane rastu pod malim uglom izmedju sebe) i onda kako rastu, dal zbog vetra ili cega, znaju da se odvoje manje ili vise.. natom mestu cesto, ako je vlazno i kisovito zna da udje pseudomonas bakterija i dobijes ovako nesto..

za ubuduce, izbegavaj da grane rastu pod malim uglom izmedju sebe, a skeletne grane neka rastu pod sto otvorenijim uglom iz vertikalnog debla (idelano 90 stepeni makar 10tak cm od debla, posle moze da krene da se uspravlja)..
verovatno je najbolje odseci tu granu na nekih 30cm ispod mesta gde je smola da budes siguran da si uklonio zarazu, ali nemoj to sad da radis, nego sacekaj da krenu ili jos bolje sacekaj leto (kasno leto, tamo neki septembar recimo), mada ce to mnogo uticati da drvo izgubi bujnost (ako je sad mnogo bujno, onda u kasno leto seci, a ako je malo bujno, onda bolje u rano prolece da se sece, kad lepo krenu, tamo negde druga polovina marta i pocetak aprila).. Pokusaj da nadjes period da nema kise sto duze nakon rezidbe..

uzmi napravi u onoj maloj pumpici/prskalici rastvor nekog bakarnog peparata, mozes i malo jaci od preporucenog, i kad odseces, isprakaj lepo taj izrezani deo, sam krug i oko njega celu granu ispod, da lepo dezinfikujes, i onda lepo premazi sa kalem voskom celu ranu da i on zatvori sve da ne ulazi voda i dalja zaraza...

imam i ja takve slucajeve posto rezem, zato sto nemam drugog izbora, zimi u januaru, ali ako ti se ovo javlja cesce, predji na letnju rezidbu sto vise, pogotovu ako su bujnije sadnice, i bice znatno manje zaraze.. ako moras da rezes zimi, nakon rezanja obavezno prskanje bakrom, i zatvaranje vecih rana sa kalem voskom..

naravno, strogo izbegavati ovakve grane koje rastu jedna pored druge pod malim uglom, posto ce to to kad tad, dal od vetra, snega ili roda, da krene da se cepa i da otvara ranu da tu udje bakterija kad god je vlazno..

Ovo je kod svog voca bitno, ali su recimo tresnja i kajsija najosetljivije, pa i breskva (kosticavo voce vise osetjivo nego jabucasto)..
 
Postovane kolege ,zanimame koje sorte su sada najbolje za sadnju planiram da posadim nesto ,pa rekoh da vidim,koje se najbolje prodaju(naravno da su krupne i lepe to se podrazumeva)?
 
Postovane kolege ,zanimame koje sorte su sada najbolje za sadnju planiram da posadim nesto ,pa rekoh da vidim,koje se najbolje prodaju(naravno da su krupne i lepe to se podrazumeva)?

Od ranih imas na primer (tzv. prva i druga nedelja zrenja): Erly Star, Burlat, Nimba, Early Lory, Early Biggi, Sweet Early.. Imas i malo manje poznate a rane (bugarska Kossara i Madjarska Ritta, skoro 10 dana pre Burlata zre) one bi ti bile zanimljive posto si u regionu gde tresnja rano zri.. Tu su i Frisco i Rocket, amlo su polse Burlata, navodno odlicne u svemu, osim sto su preosetljive na pucanje, ali mogu da budu zaninmljive zbog krupnoce..

Sledeca etapa zrenja (3ca nedelja) bi bilo: Karmen, Grace Star, Giorgia (malo je sitnija i zna da prerodi), Imas i Summit ali mislim da je Grace Star za nijansu bolji kad se sve uzme u obzir..

Sledeca etapa su 4ta nedelja zrenja: Black Star bi ja tu uvrstio kao jednu od najboljih.. Sumburst je tu negde, skoro sve je ok kod nje, i krupan je, ali je osetljiv na pucanje, i dosta je mek kad uzri, pa je los za transport.. Imas i Van, isto sma cuo da ga hvale, ali zna da prerodi, bude sitan, i osetljiv na pucanje.. Od starih mislim da su Hedelfingen i Germesdorfer tu negde (Karminka i Erc sko nisma pomesao nesto), mozda malo kasnije zre (od 18 do 22 dana posle Burlata cini mi se)

Seldeca etapa je 5ta nedelja zrenja: Kordia, Ferrovia, Lapins, Big Star su zanimljive ( I Skeena je tu negde, malo kasnija, ali osetljiva na pucanje)

Sledeca etapa je 6ta nedelja: Regina, Sweetheart, ima francuska sorta Fertard koja je veoma slicna Regini tako da moze da bude zanimljiva u kombinaciji sa njom... Ima i nova sorta iz Ceske, Irena, isto je veoma slicna Regini u svemu, i odlicno je oprasuje, pa predlazu da moze da se pravi zasad u kombinaciji ove 3 sorte, u isto vreme zre, odlicno se medjusobno oprasuju, i sve kasno cvetaju (Regina, Fertard i Irena)..

Najskasnija zvanicna sorta za koju ja znam je Staccato, ali nisam cuo da je neko ima kod nas (a i ne bi tebi bila zanimljiva ko rane sorte, ona je vise za vece nadmorske visine i hladnije krajeve, da stigne sto kasnije)

Ajd da vidimo sta ce ostali reci o svojim favoritima, i da li imaju neka negativna iskustva za ove gore sorte koje sam nabrojao... Ima tu jos gomila sorti (neke nase stare, gomila novih, iz Italije ima dosta zanimljivh, ali nisma siguran da ih ima puno u zasadima u nasim krajevima)
 
evo jedan francuski sajt koji lepo lista dosta sorti sa gomilom nekih detalja (ima tu i gomila koje se ne gaje kod nas), samo izaberite na google transalte-u da vam prevede sa francuskog na srpski.. pokusacu da dam link sa prevodom, nadam se da ce da proradi tako...

https://varietes_cerise-ctifl-fr.tr..._sl=fr&_x_tr_tl=sr&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

za slucaj da ne proradi, evo originalnog link, pa u drugom prozoru browser-a odite na google translate stranicu, kopirajte ovaj link, i dace vam prevedenu stranicu na srpski (ili koji jezik vise preferirate)..

https://varietes_cerise.ctifl.fr/liste/rouges
 
Kod mene su Carmen, Sumberst, Kordia i Regina, jos uvek mlade ali probane. Po ukusu je najlepsa Kordia, a od ovih sorti je najsitnija, mada sve spadaju u krupne. Posadjene su pored kuce pa sam merio na digitalnu vagicu i Sumberst je izlazio na 14 grama.
 
Od ranih imas na primer (tzv. prva i druga nedelja zrenja): Erly Star, Burlat, Nimba, Early Lory, Early Biggi, Sweet Early.. Imas i malo manje poznate a rane (bugarska Kossara i Madjarska Ritta, skoro 10 dana pre Burlata zre) one bi ti bile zanimljive posto si u regionu gde tresnja rano zri.. Tu su i Frisco i Rocket, amlo su polse Burlata, navodno odlicne u svemu, osim sto su preosetljive na pucanje, ali mogu da budu zaninmljive zbog krupnoce..

Sledeca etapa zrenja (3ca nedelja) bi bilo: Karmen, Grace Star, Giorgia (malo je sitnija i zna da prerodi), Imas i Summit ali mislim da je Grace Star za nijansu bolji kad se sve uzme u obzir..

Sledeca etapa su 4ta nedelja zrenja: Black Star bi ja tu uvrstio kao jednu od najboljih.. Sumburst je tu negde, skoro sve je ok kod nje, i krupan je, ali je osetljiv na pucanje, i dosta je mek kad uzri, pa je los za transport.. Imas i Van, isto sma cuo da ga hvale, ali zna da prerodi, bude sitan, i osetljiv na pucanje.. Od starih mislim da su Hedelfingen i Germesdorfer tu negde (Karminka i Erc sko nisma pomesao nesto), mozda malo kasnije zre (od 18 do 22 dana posle Burlata cini mi se)

Seldeca etapa je 5ta nedelja zrenja: Kordia, Ferrovia, Lapins, Big Star su zanimljive ( I Skeena je tu negde, malo kasnija, ali osetljiva na pucanje)

Sledeca etapa je 6ta nedelja: Regina, Sweetheart, ima francuska sorta Fertard koja je veoma slicna Regini tako da moze da bude zanimljiva u kombinaciji sa njom... Ima i nova sorta iz Ceske, Irena, isto je veoma slicna Regini u svemu, i odlicno je oprasuje, pa predlazu da moze da se pravi zasad u kombinaciji ove 3 sorte, u isto vreme zre, odlicno se medjusobno oprasuju, i sve kasno cvetaju (Regina, Fertard i Irena)..

Najskasnija zvanicna sorta za koju ja znam je Staccato, ali nisam cuo da je neko ima kod nas (a i ne bi tebi bila zanimljiva ko rane sorte, ona je vise za vece nadmorske visine i hladnije krajeve, da stigne sto kasnije)

Ajd da vidimo sta ce ostali reci o svojim favoritima, i da li imaju neka negativna iskustva za ove gore sorte koje sam nabrojao... Ima tu jos gomila sorti (neke nase stare, gomila novih, iz Italije ima dosta zanimljivh, ali nisma siguran da ih ima puno u zasadima u nasim krajevima)
Posle ovakvog,obimnog teksta,koje dve/tri sorte bi mi preporucio da su najbolje potraznje i kvaliteta)
 
Posle ovakvog,obimnog teksta,koje dve/tri sorte bi mi preporucio da su najbolje potraznje i kvaliteta)
Потражња је променљива категорија с'годинама. Кад кажеш "квалитет", дефиниши га. Квалитетан плод трешње треба да је крупан, сладак, обојен, сјајан, хрскав, не пуца од кише, транспортабилан, дуготрајан а то све у једној сорти нећеш наћи.
Друго, то што платиш не значи да ћеш и да добијеш (увале ти).
Треће, ако се у мом крају нека сорта показала одличном не значи да ће и у твом.
Зато ти препоручујем да поразговараш са искусним произвођачима из твоје околине и да оно што ти се свиди накалемиш.
 
Потражња је променљива категорија с'годинама. Кад кажеш "квалитет", дефиниши га. Квалитетан плод трешње треба да је крупан, сладак, обојен, сјајан, хрскав, не пуца од кише, транспортабилан, дуготрајан а то све у једној сорти нећеш наћи.
Друго, то што платиш не значи да ћеш и да добијеш (увале ти).
Треће, ако се у мом крају нека сорта показала одличном не значи да ће и у твом.
Зато ти препоручујем да поразговараш са искусним произвођачима из твоје околине и да оно што ти се свиди накалемиш.
Sadnice bi naravno kalemio a ne kupio,drugo malo sam i citao,nekako Burlat Karmen i Regina mi deluju odlicno.Al da svakako cu da se raspitam,ali uglavnom su to Burlat i Karmen.
 
Sadnice bi naravno kalemio a ne kupio,drugo malo sam i citao,nekako Burlat Karmen i Regina mi deluju odlicno.Al da svakako cu da se raspitam,ali uglavnom su to Burlat i Karmen.
Idi na rane sorte s obzirom da kod tebe tresnja ranije zri od vecine krajeva u Srbiji.. Ja na tvom mestu ne bi Reginu, posto ce da zri oko 15og do 20og Juna, mozda nekad i pre, Regina je dole za nase krajeve oko Zapadne Morave, gde je hladnije i onda Regina 10tak i vise dana kasnije zri od tebe..

Bilo sta da izaberes od ovoh gore sorti bi trebalo da je OK, iz prve 3 takozvane nedelje zrenja... ko sto ti rekose, bitno je da znas sta planiras sa tresnjom, koje trziste (rusi, domace, kombinovano), sta drugi kod tebe sade, koji nacin rezidbe i sadnje hoces (hoces gustu sa Gizelom, ili klasicnu sadnju na magrivi/sejancu divlje) i slicni detalji...
Burlat i Karmen su OK izbor, ali se ne oprasuju medjusobno, pa ti treba nesto sto oprasuje i jednu i drugu (Brlat rano cveta, Karmen kasno, pa tako trazi)..
Probaj da nadjes neke od ovih bas ranih, Kossara, Ritta, Early Lory, Early Biggi, moze i Early Star, po svemu sto sma cito o njima, sve su ili iste ili bolje od Burlata po karakteristikama..
Ako bas oces Burlat, potrazi klon C1, on je manje bujan pa je bolja opcija za kalemljenje na bujne podloge..
Od malo kasnijih, Karmen ti je OK izbor, mozes i Grace star da nadjes, u slicno vreme zre, ima i ona svojih prednosti..
Grace Star moze da oprasuje i Burlat, a on je smooplodan... Za Karmen ti treba nesto sto kasno cveta (moze Giorgia, ona zri u isto vreme pa je prakticno kombinovati je sa Karmenom zajedno zbog prskanja (ali je osetno sitnija od Karmena), moze i Sunburst, ali on 5-7 dana kansije zri pa je malo nezgodno zbog prskanja uklopiti ga, mada moze on i ranije da se bere)

Ja licno ne bi iso u tvom kraju na kasnije sorte od ovih, ali naravno to je tvoje da procenis kad najbolje ide prodaja, otkup i sve..

Evo jedne ideje za razmiisljanje, odes na STIPS sajt, izaberes proizvodi po mestima, pa voce, pa onda tresnju u ovim padajucim menijima, izaberes beogradsku kvantasku pijacu, izaberes od 2000 do danasnjeg dana period, i sajt ti da kako su se kretale cene po godinama i u toku svake godine po nedeljama.. Onda kad je bolj cena, ti pokusas da nadjes nesto sto tad ili ranije zri... Izaberes grafikon kad ti sajt da tabelu, lakse je gledati graficki nego iz tabele..
https://www.stips.minpolj.gov.rs/stips/

Recimo, ako pogledas 2021vu godinu, najniza cena je bila u trecoj nedelji juna (a mislim da je najcesce tako bilo svih godina, sto znaci treba izbegavati sorte koje tad zre, iliti saditi ih manje, ako hoces bolju cenu)... Najbolje su naravno sto ranije, pogotovu za tvoj kraj gde tresnja moze ranije da uzri, tad je i cena veca, i onda krene da pada negde do oko 15og do 20og juna, i ona opet pocne da raste posto pretpostvljam da je berba u tvom kraju tad gotova, i ostanu samo predeli Srbije gde tresnja kasnije zri, a tad je ima relativno manje... Naravno, vreme zrenja se menja po godinama, ali cenim da je to generalno period od zrenja Kordije, Ferrovie pa do Regine i najkasnijih sorti kod tebe, tako mi deluje da je tad cena na trzistu najniza..
 
Nazad
Vrh