Trešnja

sad geldam i zbuniste me, ovde tema tresnja, a vi pricate o kajsiji, a u temi kajsija se prica nesto drugo :D
 
Dobar dan
U gročanskom kraju još nisu orezali trešnje posle berbe.Na sajtu Trešnje i trešnjari vidim da je počela rezidba nazovimo je "letnja".
Interesuje me,ako sada orezuju :
1.Da li krate ovogodišnje mladare ili ostavljaju ih koliki su izrasli u ovoj vegetaciji ?
2.Da li onda primenjuju i "zimsku" rezidbu krajem februara,da skrate te mladare za 1/3 ?
Suština je da li se rezidba može raditi samo jednom u godini i kada..a ne dva ili tri puta ?
Prošle godine sam orezao krajem juna i krajem avgusta..u proleće nisam, i bila je krošnja dosta gusta i zasenčena u ovoj vegetaciji.
Ove godine sam orezao sredinom juna..lepo oslobodio krošnju..ostavio mladare ne skraćene..sad bih samo u proleće (kraj februara) bez lišća još jednom pokratio mladare i ukinuo po neki višak grana i sl.Tako bi mi krošnja bila dobra kad sazre trešnje.
Unapred hvala
 
Hvala na kratkom odgovoru..nije mnogo pomoglo,ali nema veze.
Jesu godine raznolike po padavinama,suši i sl.,ali opšti princip treba da postoji.Pet godina proučavam temu gajenja trešanja,nešto sam i naučio,ali više iz iskustva i ispravljanja grešaka..nego od stručnjaka sa foruma ili youtube.Možda namerno neko ne želi da odaje tajne zanata..to orezivanje nije toliko komplikovano ako znaš osnovnu morfologiju biljke..ostalo je samo snaga i vreme..Ali ako već ima ovih foruma i grupa na Fejsu logično je da nešto korisno i naučimo,a ne samo razmena šala i pošalica.Evo odgovora jednog stručnjaka na isto moje pitanje na grupi Trešnje i trešnjari :"kratim mladjare a ovo je kompletno rezanje sada" I sad budi pametan..krati sada..na koliko ? u proleće ne krati više ,jer zimus neće rasti ?Ako je sada kompletno rezanje,znači nema zimske rezidbe..nema letnje rezidbe do polovine juna..ovo je neka "jesenja rezidba" jedna i jedina u toku godine ?
Pozdrav članovima foruma
 
Hvala na kratkom odgovoru..nije mnogo pomoglo,ali nema veze.
Jesu godine raznolike po padavinama,suši i sl.,ali opšti princip treba da postoji.Pet godina proučavam temu gajenja trešanja,nešto sam i naučio,ali više iz iskustva i ispravljanja grešaka..nego od stručnjaka sa foruma ili youtube.Možda namerno neko ne želi da odaje tajne zanata..to orezivanje nije toliko komplikovano ako znaš osnovnu morfologiju biljke..ostalo je samo snaga i vreme..Ali ako već ima ovih foruma i grupa na Fejsu logično je da nešto korisno i naučimo,a ne samo razmena šala i pošalica.Evo odgovora jednog stručnjaka na isto moje pitanje na grupi Trešnje i trešnjari :"kratim mladjare a ovo je kompletno rezanje sada" I sad budi pametan..krati sada..na koliko ? u proleće ne krati više ,jer zimus neće rasti ?Ako je sada kompletno rezanje,znači nema zimske rezidbe..nema letnje rezidbe do polovine juna..ovo je neka "jesenja rezidba" jedna i jedina u toku godine ?
Pozdrav članovima foruma
Ako bi se uporedio tresnjar sa veoma ostrom rezidbom kao sto sam vidjao da rade proizvodjaci u tresnjarskim krajevima i kolicina koju ce da da tako prebrijan mislim da ce onda sljivar na istoj povrsini doneti veci novac od tresnjara a donece sigurno i cak tako za obrijan tresnjar nije iskljuceno da prilikom dobrog oprasivanja kao 2018 ne bude sitan plod, a te godine je bilo sitno na svim podlogama. Drugo i tako osisan tresnjar moze usled loseg oprasivanja da ostane redak pa se onda covek pita a sto sam toliko orezao ili a sto sam DZABE bacao djubre ❓
Moj savet je NE REZI DOK NE VIDIS STA JE I KOLIKO OSTALO NA DRVETU i trudi se da izvuces maksimum jer cena tresnje je pala i pitanje je da li ce uopste da se vrati jer more tresnjara je zasadjeno a koliko je tek mladih zasada na cekanju. ZNACI IZVLACI MAKSIMUM BUJNE PODLOGE MOGU DA NOSE DOSTA I NETREBA NIKAKO KRATITI BUJNU PODLOGU KAO DA JE GIZELA NE VIDIM ZBOG CEGA A DRUGA STVAR PREVISE REZANJA DOVODI DO SUSENJA I SMOLOTECINE jer nije to jabuka ili breskva a gubitak svake biljke iziskuje novo cekanje a to je spor i dug proces.
Kod mene je rezanje zastupljeno samo u ranoj fazi prilikom formiranja a kasnije samo VRSNE GRANE I PONEKA U SREDINI AKO BAS SMETA cak i to malo orezivanja OBAVEZNO ZASTITA REZOVA zbog susenja
 
Vala meni svake god se po dve tri osuse,a nemam ih puno. Rezem ih junacki, mada mi ni zemlja nije neka za njih. Ako ode jos neka dogodine, vadim sve i stenly upada umesto njih jer je najrentabilniji.
 
Ova susna godina je bas uticala na moje dvogodisnje tresnje,prirast je gotovo minimalan,inace sam prosle sedmice poprskao everestom,pred kisu.Ako bude mogucnosti ponovicu i kada opadne list,pocetkom novembra.
 
Od posadjenih 120 u Februaru ,izbrojah 39 as zamenu u novembru.
Tresnja je mnogo lepo radila zadnjih 15 -20 godina bilo je bajkovito i daj boze da gresim ali mi se cini da krece cirkus ogromne povrsine su nasadjene cena je drasticno pala a cene radne snage su otisle u nebesa cak je i veliki problem za radnu snagu videcemo sta ce biti ALI MISLIM DA JE HOROR NA POMOLU ::lose::
 
E pa ja zadnje tri godina samo sadim (340)I jos nisam osetio pare,a po tvom misljenju izgleda da cu samo da ih jedem.
 
Nazalost mislim isto kao i @mornar , jos kako je krenulo sa cenom djubriva i ukidanjem velikog broja pesticida, cena proizvodnje ce skociti a cisto sumnjam da cemo videti cene vece od ove godine...
 
Чуо сам за подлоге руске подлоге за трешњу, Krymsk 5 i 6. Да ли неко има искуства са њима?
 
Poslednja izmena:
Iskoristih lepo vreme pa zamenih 36 sadnica,koje su posadjene krajem februara,sve su se bile primile ali I osusile u toku letnje zege.Bilans je da se trecina posadjenih osusila.
 
evo malo slika, zakasnelih ali bolje ikad nego nikad...slikano 6og Januara ove godine, vec krenula tresnja i nabubreli pupljci.. po RHMZ sam video da je bilo 2 dana temperatura cak oko -16 pa cemo videti kako je sve ovo izdrzala tresnja s obzirom da je krenula tako rano...

 
Moja se nije pomakla , koja je to sorta ?
Uh, ne bi znao koja je, na putu do moje njive je nasao, od komsije je...Ali i moje sve su krenule, iako su mlade, tek druga godina, i one su isto krenule jos tad pocetkom januara...
Sreca u nesreci, iako je bio onaj mraz od -16 posle tog kretanja, izgled da su OK izdrzale, kaze mi prijatelj da je sekao pupoljke par dana posle tog mraza i da je sve zuto i zeleno unutra i da nema osecenja..
 
Pozdrav svima, kupio sam danas jednu trešnju Lapins Gizela 5, zanima me kako da je orežem, koliko da skratim kada je posadim? Ima i nekih prevremenih grana, da li i njih skratiti...? Ona je kao manje bujna pa me zanima i koji uzgojni oblik ide za nju? Razumeh da možda i treba nekakva potpora? Hvala
 
Nazad
Vrh