Trešnja

Jesenas posadih par trešanja ( burlat , korida i neka stubasta )
Sada su visine 2 M i olistale su .
Ako moze savet , kada i kako treba orezati ?
Da li i kojim tempom treba zalivati ?
Verujem da za stubastu važe neka druga pravila kod orezivanja ?
Kada sam kupovao sadnice rekoše mi da pobodem neku potporu pored njih da bi imale oslonac i da ne mlate po vetru pa da li je sada vreme da je maknem ?
15f110e305ade08a9ff37a104ced6f33.jpg
d0874d46190e4fb498b3743bfa5538f7.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Što se tiče cene trešanja trebalo bi da neko sa iskustvom napravi troškovnik gajenja po hektaru naprimer.U Grockoj je branje 4.500 rsd bez hrane i 4.000 rsd sa hranom.Niko neće da bere sa plaćanjem po gajbici.Cena gajbica najavljena 80 din..prošle godine plaćao 45 din.Znamo koliko ide đubriva,koliko hemije..koliko za orezivanje..koliko obrada sa svojim traktorm i gorivom koje je skupo ..i tako dalje.Dakle mislim da licitiranje koliko će biti ili koliko bi želeli je glupo.Napr. cena 500 din maloprodaja..niko neće da kupi..jagode su sad u mini marketu 400 din.isto tako 200 din je malo Pa da znamo gde je donja granica i šta nam ostaje .Bojim se da nema matematike da budemo zadovoljni.
 
Što se tiče prinosa trešnje..niko ne komentariše ali u podunavskom regionu..Grocka,Smederevo mnogi odgajivači kažu da je vrlo slabo rodila trešnja i da nije samo zbog mraza,nego nije bilo ni pčela kad su procvetale..bilo hladno..tako da će ponuda biti manja,ali ne znači da će cena zato biti veća.
 
racunao sam ja nesto, proizvodna cena je oko 120 dinara manje vise, kad se bas SVE sracuna... ako ne racunas zemlju masineriju i slicno sto se amortizuje tokom trajanja zasada od 25 godina recimo, nego samo operativne troskove za godinu (znaci rezidba, gorivo, pesticidi, branje i slicno), onda cena proizvodna bude oko 70-80 din po kg...
to je sve za prosecan prinos od 10t po hektaru i da berac ubere oko 100kg za dan... racunao sam da kosta oko 25 do 30 din po kg branje, sto je 3000 din za beraca... te cene koje ti imas su jace za berace i za te pare bi morali da uberu 150kg za dan da se ipslati i da bude ova moja cifra...

reci mi koliko ti prosecan berac ubere za dan za tih 4500 din pa cu da ti sracunam tacnije kolika je proizvodna cena, a mogu i da ti dam tabelu koju sam prepravljao pa mozes i sam da se igras sa podacima...
 
Maely,hvala na brzom odgovoru..
Od otkupljivača u Grockoj sam saznao za ovogodišnju cenu berača..Kaže da neće da rade berbu za naplatu po gajbi..prošle godine u Ritopeku je bilo 250 din. po gajbi.Mislim da računaju da im prosek bude 12 gajbica na dan..mada mi kaže taj otkupljivač da je i to teško kad nije pun rod,nego proređeno kao ove godine..više vremena gube na traženje,probiranje..premeštanje merdevina.
Nemam trenutno dnevnik kod sebe,ali mene je koštalo 60 ari..300 kom :
jesen prskanje 4000, plavo ulje--11.000,monilija 2x 4000,precvetavanje 4000,NPK 12000,Urea 21.000 ,slavoli itd 3000,kreč 2000,orezivanje 6x5000,
obrada zemlje 6x 60 eur ,dnevnice obrada 10x25 eur,gajbe 0,5 eur x 600 kom,branje 60 din x 4000 kg,transport 200 eur Ukupno :468.000 din
podeljeno na 4000 kg=117 din.obradu zemlje sam uzeo tržišnu cenu rada traktora uslužno..Znači to je to =PROIZVODNA CENA JE DVA EUR.
Znači treba da je prodajem po tri evra..da zaradim eur po kg..što je za moje shvatanje minimum para za toliku zajebanciju.Srdačan pozdrav.
 
pazi, ti racunas za 60 ari, tu su troskovi veci, pogotovu ako oces da amortizujes mehanizaciju, zemlju i sta vec treba...
Moja racunica je za 3.5 hektara, a radio sma i za 7 hektara, i onda kad se troskovi rasporede, ispadnu te neke cifre...
Mnogo je 2 evra da bude proizvodna cena kod nas, ali 120-150 bi bilo po meni realnije na vecu povrsinu.. najveci problem je branje, 60din po kilogramu je bas puno po meni... U americi je od 3.5 do 4.5 dollara za njihovu kofu od 20 funti, to je oko 9 kila, pa ti vidi onda koliko njihovi beru...
kod njih je minimalna norma oko 70 dollara ili tako nesto za dan da uberu (sto je po ovoj vecoj ceni od 4.5 dolara po kofi) oko 16 kofa, sto je 150kg... Znaci treba da bere malo manje od 20kg na sat... Najlosiji beraci moraju toliko da uberu inace ako uberu manje, jednostavno ih ne zovu vise posto njih placaju po ucinku, ali ako na primer ne bi ubrali ovaj minimum, po zakonu moraju da ih plate minimalnu ddnevnicu koja je malo manje od 70 dolara, i onda im je cena branja po kilogramu visa...
Oni bolji beraci, kazu da mogu da beru i duplo vise od ovog minimuma, cito sam da neki cepaju 45 kofica za dan branja...I to sa merdevinama, velike tresnje, ne da bere sa zemlje sot je mnogo lakse i brze... Doduse, kod nas velike tresnje se lose rezu, pa se slazem da su polodovi nepriostupacni i sporije se bere, ali opet, 60 kila za dan je bas bas malo..
Tako da, nesto kod nas debelo nije u redu sa kolicinom obranih tresanja, ispade jbg da je skuplja berba po kilogramu kod nas nego u americi, a njihov radnik kosta minimum 8 dolara na sat pa ti vidi, to je minimalna plata koja mora da se plati radniku..
 
sve se slažem..korisna razmena mišljenja..ali tako je jer naši nemaju produktivnost..žene..babe laganica..tri kafe ..pauze obroci..
Mislim d akod na s retko ko nabere 100 kg.A tamo meksikanci emigranti nemaju izbor..pravi kapitalizam.
Vodio sam ja naše bravare i zavarivače u nemačku preko državne firme da rade...loš učinak..turci..portugalci..poljaci..svi radili duplo više..
Pozdrav
 
Sad vidim da sam zeznuo..lepo izračunao ukupno 117 dinara,a posle uvećao i napisao dva evra..nije..jedan evro prosek
znači mogao bih i za dva evra da predajem i da se tešim.
 
sa tvojom cenom berbe od 60din po kg, ja dobijem preko 150 cenu kostanja, sve uracunato...
mislim da je dosta i bitno kod nas sto su stablaa velika i tesko pristupacna, pa je slab ucinak.. ja mislim da ce ovaj KGB metod sto Lazar radi (a i ja vecinom) da poboljsa branje i da ce ucinak biti mnogo veci (bere se sa zemlje, nema merdevina prakticno i sve je na dohvat ruke)..
 
Što se tiče prinosa trešnje..niko ne komentariše ali u podunavskom regionu..Grocka,Smederevo mnogi odgajivači kažu da je vrlo slabo rodila trešnja i da nije samo zbog mraza,nego nije bilo ni pčela kad su procvetale..bilo hladno..tako da će ponuda biti manja,ali ne znači da će cena zato biti veća.
Tresnja je rodila u Podunavskom regionu kao 2018 bice ogromne kolicine oprasivanje je bilo izuzetno tako da ce biti diskutabilno da li ce moci da se izvuce kalibar .Znaci robe ce biti mnogo mnogo vise nego 2019 ,20 ili 21 plus sto ce se svake godine pojacavati projektovana kolicina za Srbiju jer ima ogroman broj mladih zasada .Sorte koje stizu u sredini su ponele najaci rod rane sorte korektno kako koja jedino se primecuje na nekum poznim sortama deficit tu je verovatno vreme ucinilo svoje. Medjutim Smederevska sela je velikim delom upropastio grad pre par dana Vodanj, Petrijevo ,Landol ,Udovice ,Suvodol i Kolare tako da ta roba ne moze da ide za izvoz a prosarao je i neka sela u Grocanskoj opstini a zakacio je i u Macvanskom kraju neka sela ali to nece olaksati ili rasteretiti cenu jer monopolisti diktiraju trziste i bice sve teze iz godine u godinu .Ona vremena kada se placala roba suvim zlatom treba sto pre zaboraviti jer stizu neki novi momenti i treba se psihicki pripremiti za nadolazeci period promenilo se dosta toga nadole samo ne praviti velika ocekivanja pa kako bude
 
racunao sam ja nesto, proizvodna cena je oko 120 dinara manje vise, kad se bas SVE sracuna... ako ne racunas zemlju masineriju i slicno sto se amortizuje tokom trajanja zasada od 25 godina recimo, nego samo operativne troskove za godinu (znaci rezidba, gorivo, pesticidi, branje i slicno), onda cena proizvodna bude oko 70-80 din po kg...
to je sve za prosecan prinos od 10t po hektaru i da berac ubere oko 100kg za dan... racunao sam da kosta oko 25 do 30 din po kg branje, sto je 3000 din za beraca... te cene koje ti imas su jace za berace i za te pare bi morali da uberu 150kg za dan da se ipslati i da bude ova moja cifra...

reci mi koliko ti prosecan berac ubere za dan za tih 4500 din pa cu da ti sracunam tacnije kolika je proizvodna cena, a mogu i da ti dam tabelu koju sam prepravljao pa mozes i sam da se igras sa podacima...
Najeftinija proizvodnja koja postoji u Srbiji je proizvodnja tresanja i ako ne racunamo moderne zasade sa protiv gradnim mrezama sa arterijskim bunarima sa skupim sadnicama iz inostranstva ili nekih nasih institiuta nego racunamo klasicnu sadnju sa carapanskim sadnicama sama proizvodnja ne iziskuje bas nista osim to malo rezanja i ako bere porodica to je onda opustena varijanta a ako proizvodnja tresanja kosta po vama 80 dinara pa koliko onda kosta proizvodnja jabuke onda bi proizvodnja jabuke ili kruske bila 400 ili 500 dinara po kilogramu .Ako jebuka koja ima 16 do 25 prskanja sa najskupljom mogucom hemijom ogromna rezanja i djubrenja i celokupna ulaganja sa gajbama i rezackim i berackim dnevnicama i naftom kosta 20 do 25 dinara ne moze tresnja koja ima zanemarljiva cackanja da kosta toliko cak sta vise nije mi jasno kako i dalje tresnja ide barabar sa jagodom na otvorenom u ceni sto nema nikakve dodirne tacke niti logike. Sada ce tresnjari po drustvenim stranicama da kukaju na sva zvona i da prizivaju i boga i drzavu i sve redom ali niko nece da predje na malinu ,kupinu ,jagodu, grozdje, krusku, jabuku, beli luk ili paradajiz i krastavce jer tamo mora mnogo da se radi a ovde je i dalje limunada i lezarina na kvadrat u ovom sektoru samo malo da budemo realni
Cak ne bi smeo da se zakunem da li je jeftinija proizvodnja tresanja ili visnje oblacinke ali izgleda da je oblacinska u prednosti zbog tresaca
 
sve se slažem..korisna razmena mišljenja..ali tako je jer naši nemaju produktivnost..žene..babe laganica..tri kafe ..pauze obroci..
Mislim d akod na s retko ko nabere 100 kg.A tamo meksikanci emigranti nemaju izbor..pravi kapitalizam.
Vodio sam ja naše bravare i zavarivače u nemačku preko državne firme da rade...loš učinak..turci..portugalci..poljaci..svi radili duplo više..
Pozdrav
Prosle godine su u Ivanjici ljudi placali branje malina na po kilogramu 100 dinara a moglo je i na dnevnicu 3 500 i uz to radnik ne jede pastete i virsle nego jede prsutu ,kajmak i uzicki sir ,pecenje zatim spavanje ,tusiranje ,ladno gazirano ,kafa i svi prateci rekviziti I CAK NA OVAKVE SAVRSENE USLOVE MNOGI NISU MOGLI DA NADJU RADNIKE ❓tako da postoje samo dve varijante a to su POD 1 /BERES SAM I NAJEFTINIJE I NEMA STRESA I SVE POD KONTROLOM A BR 2/PLATIS RADNIKE A TEBI STA OSTANE ILI AKO OSTANE a solucija br 3 /da se 1 kg proda za 380 dinara a radnik da se plati crvenu kao u doba zutih u tranziciji kada je bilo preko milion ljudi bez posla toga vise nema i ne treba mastati o tome .Bice krcenja i vadjenja treesnjara sigurno narednih godina jer je napravljen drastican dizbalans svega i svacega i opstace samo oni koji budu znali da se snadju u ovom lavirintu ,
 
Nazad
Vrh