Trešnja

Prevedite I meni na domaci. Ako posadim cetiri reda tresanja duzi po 150 metara, koji razmak da idem I koji oprasivac da ubacim I koliko na tu duzinu, te redove,,, neko rece Van kod nas je nema ima Kordija I Regina.
 
Kordia s3s6
Regina s1 s3

Regina i kordia su delimični oprašivači i valjda cvetaju par dana kasnije od burlata.
I ja imam ovu kombinaciju ali imam i Summit, Lapins, Bing i Lionsku koji su bolji oprašivači za burlat.

Kod mene je mali zasad (22 komada u jednom redu i od toga 10 burlata).
Neko je ranije pisao u vezi rasporeda oprašivača u većim zasadima. Mislim da ide svaki četvrdi red i da je dovoljno jedna dve sorte oprašivača.


 
Hajde da iskoristimo tvoj primer i ono što imamo od podataka :)

Burlat - S3 S9
Sanberst - S3 S4 (znači delimičan oprašivač burlatu, delimičan jer je ista cifra u prvom S genotipu, a oprašivač jeste jer se cvetanje poklapa)

Za reginu i kordiu ne pišu podaci o genotipu.

Ali nalazim na netu da burlat oprašuje kordiu (to ne znači da i ona oprašuje njega!), kao i regina da oprašuje kordiu.

Reginu oprašuje kordia.

Sanberst je samooplodan.

Tako da nekako si se pokrpio. Ako imaš mesta posadi koji Van, Feroviju, Germezdorfsku.
 
Zna li ko koji su s -aleli divlje trešnje kažu da je ona najbolji oprašivač za sve trešnje.Dali neko ima iskustva sa tim?
 
Ja koliko sam nešto pročitao, ima oko 7 različitih divljih trešanja, tako da zavisi i koju imaš.

Moguće je da se preporučuju jer imaju neki S koji je ređi a dug im je period cvetanja, ne znam...
 
Bas je zeznuta vocka skroz, prosle godine ja otisao na buvljak kad tamo prodaju sadnice i pitam ja bas za tresnju koje sorte ima, on mi rece samo burlat.
Ladno ljudi prodavaju burlat bez oprasivaca ljudima...
Licno i kad bih sadio ne bih eksperimentisao vec bih sadio proverene kombinacije.
 
Prodavac na pijaci, u vecini slucajeva nije proizvodjac sadnica. Ne znaju. Oni samo prodaju i ako su dovoljno posteni nece slagati koje sorte imaju.
 
Pre par dana sam kontaktirao jedan rasadnik u okolini Sa I covek mi rece da pozurim nema jos mnogo sadnica, cena je 5 eura/komad. U poljoprivrednim apotekama sadnice su od 160-200 din. Koja tu moze biti prednost ove od 5 u kvalitetu sadnice?
 
Teško da će da ima prevremene koje može da iskoristi, to može na jabuci i šljivi na trešnji teško. Ja sam kod kuće kalemio trešnje na magrivu koja je 2 godine bila posađena u mestu, izrasle baš jake i debele sačuvaj bože, prevremene grane sve full...ali...kad sam posadio shvatim da te grane ipak i nisu nešto i sve sam ih ili uklonio ili na 2 pupoljka skratio i izbile lepe nove. Samo na dve sam ostavio prevremen grane za formiranje krune.

p.s. na šta su kalemljene te od 5 eura?
 
Pre par dana sam kontaktirao jedan rasadnik u okolini Sa I covek mi rece da pozurim nema jos mnogo sadnica, cena je 5 eura/komad. U poljoprivrednim apotekama sadnice su od 160-200 din. Koja tu moze biti prednost ove od 5 u kvalitetu sadnice?
Manje ce ti padati pantalone kad stavis slajbok (novcanik) u dzep ako su na lastis - posle te zurne kupovine :osmeh:

- - - - - - - - - -

p.s. na šta su kalemljene te od 5 eura?
Podloga divlj tresnja pa posrednik magriva, pa onda su ubacili i jos 2 posrednika ali uzduzno tamnije i svetlije boje kore stabla - zbog estetike, i onda konacna sorta
 
Imam negde upisane podloge. Mada mislim da tu nema nekih velikih razlika. Ove jeftinije su takodje iz rasadnika koji kaleme prodaju duzi niz godina. Odokativno gledano sasvim su ok debljine nekih od 2-3 cm. Nevidim zasto bih neko radio los kalem, na losoj podlozi I gubio musterije.
 
rece da pozurim nema jos mnogo sadnica, cena je 5 eura/komad
Janoshe to je čist bezobrazluk,pa ko se upeca.Moram da se oglasim kad pročitam ovako nešto ili kao članu Jucinu sa višnjama.

Inače ta pomama za trešnjom u Šapcu traje od 2010-11. kad su počeli jedni a nastavili drugi da "pomažu" narod sa koltovima od 3,5 eura,stvarno nemam reči tu su stotine hiljada sadnica u pitanju.Ovde niko nebi sadio na koltu ni' za dž. a kamoli po tim izrabljivačkim cenama.
http://akter.co.rs/26-ekonomija/61143-abac-dele-50-000-sadnica-treanja.html
 
Janosh dodji ti lepo kod mene i ponesi kalem grancice,magriva ceka ko zapeta puska,ja ti odradjujem 2000 komada tresnje na magrivi po ceni od 90 centi :) a ako platis gorivo,putarinu burek i pljeskavicu i dovozim ti na jesen
 
Izgleda da pomama za tresnjama nije samo u Sapcu i u Srbiji, mislim da se i u istocnoj Evropi podizu veliki zasadi pod tresnjama. Kada sam prosle god. kupovao sadnice u Veroni u Italiji, rasadnicar mi je rekao da je prodao veliki broj sadnica na Giseli 6 za sadnju u Moldaviji, a slucajno nadjem i veliku,noviju plantazu tresanja u Rumuniji na podlogamo Gisela 5 i 6, Maxma i Colt. Moze da se pogleda i video, gde se vide razliciti uzgojni oblici. http://www.paradisul.ro/en/ Za ovo u Sapcu ne razumem,ipak su taj ceo program vodili strucnjaci, zasto su Kordiju i Reginu kalemili na Colt, kada se te dve sorte preporucuju za krzljave podloge, zbog boljeg kvaliteta ploda i prinosa po hektaru, i otkud Burlat medju te dve sorte kada se ne oprasuju niti on sa njima, niti one sa njim.
 
Moj rodjak je pre nekih 7-8 godina kupio na pijaci sljive, ali na zalost ej morao posle nekih 5 godina da pokrci I zasadi druge. Sada I na pijacama nije bas tako lako prodavati, mislim da imaju neke kontrole. Vidim da svi imaju reg rasadnike. Sto se tice Sapca I tresnje, veliki zasadi su odradjeni zadnjih 4-5 godina. Ako se ne varam radi se sve ukupno o par stotina hektara. Miroljub hvala na ponudi, danas sam se raspitivao, dali je stigla tresnja, narucena. Iz jednog rasadnika iz Krusevca. :ppozdrav:
 
Hajde da iskoristimo tvoj primer i ono što imamo od podataka :)

Burlat - S3 S9
Sanberst - S3 S4 (znači delimičan oprašivač burlatu, delimičan jer je ista cifra u prvom S genotipu, a oprašivač jeste jer se cvetanje poklapa)

Za reginu i kordiu ne pišu podaci o genotipu.

Ali nalazim na netu da burlat oprašuje kordiu (to ne znači da i ona oprašuje njega!), kao i regina da oprašuje kordiu.

Reginu oprašuje kordia.

Sanberst je samooplodan.

Tako da nekako si se pokrpio. Ako imaš mesta posadi koji Van, Feroviju, Germezdorfsku.

E sta sad da radim prozivodjacu sadnica koji mi je dao sunberst kao oprasivac za burlat? :haha:

Koju sortu da dodam? U jednom zasadu su mi burlat i sunberst a u drugom koji je nekih 50m odatle imam erly lory, regina i kordia. Ima li iefekta uopste ako su toliko udaljene ili da ovamo dokupim i stavim jos neku za oprasivanje burlata?
 
kupih skoro mix sadnica kasnog ranog hrusta stele i vana 15-ak komada. za neke nisam siguran koja je podloga ali za vecinu je magriva. da li je greska sto sam odstranio sve prevremene grancice (nije ih bilo puno) do stabla i skratio svaku sadnicu na 1metar od kalema a kalem je na nekih 5-10 cm od zemlje?
 
Nazad
Vrh