Trešnja

Najbolji oprasivac to mi je rekao bas inzinjer za vocarstvo - pored kompatibilnosti ima duzi period cvetanja
 
koju ces sortu da sadis ja to ne znam,tu odluku donosis ti,sto se podloge tice ja licno bih se dvoumio izmedju magrive i divlje tresnje sve ostalo bih eliminisao u startu,no naravno to je moje misljenje ti si gazda kod tvoje kuce,Kolt treba izbegavati zbog raka korena koji je gotovo u 95% podloge kolta
 
koju ces sortu da sadis ja to ne znam,tu odluku donosis ti,sto se podloge tice ja licno bih se dvoumio izmedju magrive i divlje tresnje sve ostalo bih eliminisao u startu,no naravno to je moje misljenje ti si gazda kod tvoje kuce,Kolt treba izbegavati zbog raka korena koji je gotovo u 95% podloge kolta

znaci zakljucak je da eliminisem kolt u startu. ici cu na magrivu ili divlju tresnju kao podlogu. a sto se sorti tice pitam zbog oprasivanja prvenstveno. ako budem sadio tih 30 komada recimo da posadim tri sorte od svake po deset... i mislim da treba da idem na sve kasnije sorte jer sam na oko 565mnm i cesto zna biti prolecnih mrazeva...

i jos nesto PITANJE za sve zna li neko nesto o sorti rani i kasni hrust? googlao sam ali je to izgleda prastara sorta i gotovo da nista ne mogu naci o njoj a evo u prodaji je bas zastupljena ovamo u bih...
 
znaci zakljucak je da eliminisem kolt u startu. ici cu na magrivu ili divlju tresnju kao podlogu. a sto se sorti tice pitam zbog oprasivanja prvenstveno. ako budem sadio tih 30 komada recimo da posadim tri sorte od svake po deset... i mislim da treba da idem na sve kasnije sorte jer sam na oko 565mnm i cesto zna biti prolecnih mrazeva...

i jos nesto PITANJE za sve zna li neko nesto o sorti rani i kasni hrust? googlao sam ali je to izgleda prastara sorta i gotovo da nista ne mogu naci o njoj a evo u prodaji je bas zastupljena ovamo u bih...


pokusaj da izgooglas pod rani i kasni rust tako ces naci to sto trazis
 
Za oprasivanje je dovoljno 5-10% oprasivaca. Nema potrebe deliti tri sorte na ravne casti zbog oprasivanja. Osim, ako ne zelis bas tako da imas zbog berbe.
 
Za oprasivanje je dovoljno 5-10% oprasivaca. Nema potrebe deliti tri sorte na ravne casti zbog oprasivanja. Osim, ako ne zelis bas tako da imas zbog berbe.

Onda ja najbolje da posadim nekih 5 komada stele jer ako se ne varam ona je univerzalni oprasivac ? a ostale da budu kordia i hrust? na 30 ili 40 komada sadnica da ide 5 stela?
samo da ne promasim oprasivaca :) a ruke su mi prakticno vezane jer je nikakav izbor sadnica ovamo

- - - - - - - - - -

pokusaj da izgooglas pod rani i kasni rust tako ces naci to sto trazis

to sam i radio...sve sto sam nasao da je vredno pomena je da su hrust sorte odavno zapostavljene i da je heledfinger u stvari hrust :O
 
Ne znam kad cveta Kordia i Hrust, ali je bitno da imas u isto (slicno) vreme cvetanje da bi moglo da se oprasi. Ako je smakuto vremenski, ne vredi.
 
Pozdrav drugari!
Resio sam da zasadim par drveta tresnje. Cisto za svoje potrebe. Totalni sam laik sto se voca tice, eto nisam znao da ne mogu sve sorte same za sebe da se sade, vec su potrebni oprasivaci. Citao sam sa linkova na proslim stranama i hvala vam na pomoci!
Da ne duzim: Secam se stare tresnje iz detinjstva, karminka se zvala. Jela je cela ulica. Trazeci ovde, ako se ne varam to je tresnja koja se zove "Hedelfingerova" i potreban joj je oprasivac. Odlucio sam se za "Lambert".
Zasadicu po jedno drvo od svake (nemojte da mi se smejete) :)
Da li je ova kombinacija ok?
Hvala unapred!
 
Dali ti je rekao koji su s-aleji na divljoj trešnji i koje sorte može da oprašuje?
Ne sam je bio divan o tome covek posadio ali ne zna koju sortu i nikako da rodi, cveta ok ali nista od roda pa mu rekao da je divlja tresnja univerzalan oprasivac, polen je pogodan a ima dug period cvetanja to je sto znam.
 
Cojmane, karminka ti je ovaj spomenuti hedelfinger, jako je slična i herc (germezdorfska). Često ljudi mešaju ove 2 sorte i ne znaju baš ni koja je koja tačno pa nekad za herc možeš naći da je hedelfinger i karminka da je germezdorfska.

Ako ćeš par stabala da budu lepe plus da se oprašuju i da imaš dužu berbu, posadi 5 drveta, burlat + stela + šarena + germezdorfska + hedelfinger
 
Ne znam da li ih lambert oprašuje, pogledaj šta sam ti napisao gore, dopunio sam odgovor dok si ti čitao :) Ako ćeš samo 2 stabla, onda malo napeto, stavi jedno germezdorfska jedno hedelfinger ali ja se lično ne bih tako kockao...jesu jedna drugoj oprašivači ali su jako slične, ubaci ti još nešto :)
 
Pozdrav svima
nov sam na forumu i veliki ljubitelj tresnje.Imam (srednje veliki ) novi vocnjak u okolini Podgorice posadjen za uglavnom za svoje potrebe mada ce biti nesto i za prodaju.Imam 15 kom burlat,3 stele, 3 lionske,2hedenfinger ,2 dzordzije,2 kordije i 2 van sve su radjene na podlogu divlje tresnje i sadjene na 8x6m, vocke su trogodisnje ,cetvoro i petogodisnje.Procitao sam svih 85 str. postova i uzivao.Toliko za prvi post.Uh zaboravih da kazem da sam totalni amater za rezidbu uglavnom sam radio ljetnu rezidbu pa sta bog da.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh