Trešnja

Za koliko prorodi tresnja na magrivi? Imam proslogodisnji kalem jako razvijen imam neki osjecaj da ce biti ploda 2018 varam li se ? :osmeh:
 
Auu momci vidi se da sam klinac i u kalemljenju a bogami i sa godinama medju vama ..ostaje mi da cekam znaci ,inace u mom kraju sve su tresnje na magrivi iliti "smreslovini" susna ljeta jedino ona pregura ..
 
inace u mom kraju sve su tresnje na magrivi iliti "smreslovini" susna ljeta jedino ona pregura ..
evo resenja i za tebe
maxresdefault.jpg


- - - - - - - - - -

Samo koristis one balone od 5-6 litara kao platenik a jos veci ukopas kao rezervoar

- - - - - - - - - -

 
Sluzi da pomocu solarne energije filtrira prljavu vodu tako sto kondenzovanjem se voda izdvaja iz boce sa prljavom u bocu sa cistom...mada citam neke od komentara na snimku da su ljudi probali i da nije uspelo....:)
 
Koliko sam ja razumeo, ovo sluzi da izvuce vodu iz zemlje tamo gde nije toliko potrebna, da bi mogla da se skladisti za odredjene potrebe (zalivanje, prskanje...) i takodje da se filtrira da bi mogla da se koristi (neces blato da sipas u prskalicu).

Ideja nije izvuci pola litre vode koju ces da popijes.
 
Tomix ferovia sazreva u petoj nedelji tresanja , 22 dana od Burlata . Izgled ferovie je fenomenalan , ukus isto dobar,cveta jako pozno. Imam zasadjenu feroviu, stim da je stavljana jako blizu Burlata , pa ne mogu da kazem kakav bi rodni potencijal ispoljila da je na nakoj normalnoj razdaljini . Cale je tu malo zeznuo stvar i stavio je jako blizu burlata , sto sad nije ni vazno , odredjeni deo ferovie smo posekli bas iz tog razloga. Dok ujak ima feroviu sa oprasivacem (lapins) na dobrim razmacima , ali evo vec trecu godinu za redom da podbaci u rodu maksimalno . Ne znam , mozda joj i ne odg nesto ovo nase podneblje . Bojceticu , Kordija sazreva pre Regine . Kordija u 22+ ,a regina u sestoj nedelji tresanja 30+. Tako da Regina i Ferovia imaju slicno vreme zrenja , sta vise po literaturi u dan isto .
 
Ponovicu reci naseg strucnjaka sa foruma aremane "Tresnja je fenseraj". Izgleda je najteze naci lokaciju na kojoj tresnja moze uspesno da prinosi rodom. Moj ogled koji imam i dalje radim i pazim i sto vise znam, sve teze cu se odluciti na sanju na vecoj povrsini.

Djordje kako se zove ferovia jos? To je italijanski naziv i nikako se ne mogu setiti naseg naziva...
 
Bojcetic , ne znam koji je drugi naziv . Neko je ovde napisao da je to ista tresnja kao i ziraat, germerzdofska, ne znam da li je to slucaj . Generalno imaju iste karakteristike ( isto vreme zrenja , iste s-alele, krupnocu , duzinu peteljke ) , mozda je samo germerzdofska za nijansu tamnija, i mozda je forovia njen klon . I ovako u Italiji ne znaju poreklo te sorte .
 
Djordje dobrodosao. Bojcetic, meni su na otkupu, kada sam nosio feroviju, pitali jel to erc. Opet mislim da feroviju ne zovu erc, jer tako valjda zovu germezdofersku. Ferovija mi ima svetlije listove od ostalih sorti u zasadu, lako se formira, grane skoro da same idu pod pravim uglom, sva mi je nekako nezna.
 
Hvala i pozdrav karlos. Tomix feroviju smo i redno i medjuredno blizu posadili. Bilo je 4 reda burlata( sa oprasivacima) i 3 reda ferovije . Sada smo selektivno povadili odredjen broj stabala ferovije , i to sada poprima oblik "pravog"vocnjaka.
 
Poslednja izmena:
Ma magrivi treba dosta vremena da prorodi lepo i redovno, ako su zasadi ispod 7-8 godina necete dobiti realnu sliku plodonosenja tresnje.
 
Pa to je isto kao kada bi u jugica stavio Porsheov motor on bi se drzao dobro u garazi i na brzinama do 45 sve preko toga bi dovelo do raspada sasije sve bi popucalo usled vibracija da ne pricam koliko bi bio nestabilan u krivini jer je motor tezi od skoljke a na zadnji kraj bi morao da stavi tegove da nebi lelujao tvist and shout a ako bi probao da mu pojacas drasticno djubrivo da izvuce taj teret to bi bilo isto kao da si u jugica sipao kerozin zakovo bi na prvu izgoreli bi klipovi otisao bi na neko zgariste produvao bi za sva vremena
 
Nazad
Vrh