Tovni pilići

A ja pomislio da kao iskusan strucnjak ukrstas neke rase pilica. Ma ko ostario? Mi smo sada u punoj snazi i zrelosti, od nas se sada naj vise ocekuje. Vidis onoga naseg drugara "@peto", on se sada dao u pecalbu kao da mu je 22 godine. Buducnost je pred nama.::namigivanje:::osmeh:
 
.
Sedamnaesti dan Hubard F-15
2mezcw0.jpg
Namenjeno početn icima i malim uzgajivačima tovnog pileta.
Na ovoj fotografiji je jedan mali prostor namenjen uzgoju tovnog pileta:

-Hranilice su sa dva kruga donji krug koji omogućava da se maksimalno iskoristi hrana odnosno sprečava prosipanje hrane.Gornji krug služi da se pomoću njega reguliše količina protoka hrane.
-Uz pomoć plastične pločice ili drvene sa dva otvora kroz koji je provučen kapan se reguliše visina hranilice u zavisnosti od uzrasta pilića.
-Prstenom koji košta oko 70 EU napaja se oko 250 komada pilića a sa lančićima se reguliše njegova visina odnosno visina niplica.
-Ne vidi se dobro iz profila ali iznad prstena se nalazi jedan limeni šešir kroz čiju sredinu je provučen kabal za napajanje i sijalica za zagrevanje prostora.Ispod te sijalice ja stavim 2-3 crepljike baš u osu centar - neposredno iznad sijalice. I ti crepovi se zagreju a ujedno mi je to jedno obezbeđenje da se u slučaju nekih situacija ne desi da sijalica padne na šušku već na crep.
-Limeni šešir kako sam ga nazvao je jako interensantan.Sva toplota koju sijalica zrači se odbija od lima i ne ide u visinu te se ne rasipa.I on je funkciji sa lančićima kojima regulišem visinu u zavisnosti od starosti pilića.
-Napravio sam tako nešto slično od običnog bureta metalnog od 200 litara takao što sam bure presekao po sredini i po visini.Na sredini polovine bureta otvor, kabal, sijalica a na krajevima polovine bureta lančići i eto najjeftinije "kvočke" za zagrevanje.
-Na fotografiji se ne vidi sijalica za osvetljenje i ventilator za regulisanje provetravanja i temperature objekta.
-Pod je prekrivem šuškom - debljine oko 10 cm a ispod nje se nalaze komadići negašenog kreča jer je hidroskopan i upija vlagu.
-Gde god je mogao da obavlja svoju funkciju ugradio sam elektronski tajmer koji ima deset programa i tako sam regusliao sistem osvetljenja, muzike, režim rada ventilatora.Elektronski tajmer je bolji u odnosu na mehanički zbog neredovnog snabdevanja stgrujom.Mehanički kasni u programu onoliko koliko je trajao prekid snabdevanja strujom a elekstonski sa svojom baterijom za vreme prekida snabdevanja sačuva u memoriji ptrogram i nema kašnjenja u zadatim terminima.

NAdam se da svojim skromnim prilogom neću nikoga uvrediti.To je samo način na koji to ja radim.Ne kažem da je to nešto najispravnije ali ja to tako radim a namenjeno je početnicima i sitnim uzgajivačima brojlera.
 
predstavih se ja tamo gde je trebalo :osmeh:,inace danas je treci dan mojim pilicima,ima ih 30 i za sad su u dve spojene kutije,u kuhinji u prizemlju moje kuce gde niko nezivi,oslobodio sam tu prostoriju za pipike,ususkani su u kutiji za sijalicom od 100w i dodatnom od 40 koju palim nocu ili po potrebi,za sada,normalno jedu,jedinicu,jabukinu kojoj dodajem kostovit i neki premiks tek zato sto sumnjam u koncetrat,kao sto sumnjam u sve sto se moze kupiti kod nas u radnjama.dobijaju i zivamicin,tj,dobijali su do juce u ponoc,pa mi je nestao,a danas sam ga opet kupio,po savetu svih obliznjih strucnjaka i apotekara,koji daju se do 15 dana,kao preventiva.slazem se i ja da netreba krkati antibiotike bez potrebe,ali sta da se radi,ja nemam love da eksperimentisem i cekam kad ce koje da se razboli,a posle da ga lecim ,mislim da do 10 dana na tetraciklinu nece imati posledice.Uz sve to i nije to neka kolicina tetraciklina,a opet mirnije cu spavati.Pogotovu sto nemam 200 pilica nego samo 30,pa je umiranje bilo kojeg velika steta :sta:.sabrao sam sva misljenja i procitao celu temu,pa nadam se da cu uspesno izgurati ovih 30.prostirka je za sada od piljevine u kutiji,a ispod kutije karton i opet piljevina,a na podu u kuhinji su plocice.plan je da kad napuste kutiju budu na stiroporu dvojci,najlonu i piljevini uz neku kvocku od 250w,u delimi sam jos dal da ubacim manju od 170 ili vecu od 250,to razmisljam zato sto mi ipak visina plafona 2.6m a i kuhinja nije tako mala.u kutiji su dve hranilice i dve pojilice kako se nebi gurali.slikacu to sve ovih dana pa da mi iskusniji napisu misljenje.Ja sam totalni pocetnik,no za sada sve ide po planu i programu
 
Boga mi Miki6969 sve si ti to lepo ispricao... ali mislim da nema potrebe da budu na Tetraciklinu 10 dana, to je suludo, 5 dana je sasvim dovoljno, da budu na nekom antibiotiku, nakon toga predji na Zivomicin sa Vitaminima, bez antibiotika. sto se tice stavljanja i premiksa, i kostovita u vec gotovu smesu?? nisam cuo da je to do sad neko radio, znam ja da Koncentrati i nemaju bas sve ono sto pise na deklaraciji, ali opet mislim da nisu bas ni toliko oskudi! Jabuka je relativno pouzdan proizvodjac.. sto se smestaja tice, i grejanja, to je sve OK za sad.. sam napred :ppozdrav:
 
Danas komsika klala pilice, cuvala ih 75 dana, njih 58 pojeli 240 kg koncentrata(mislim da su pojeli 80kg I 100% i 160kg II ) i oko 200kg psenice, pilici u proseku izmedju 3 i 4 kg, vrlo malo masnoce imaju, samo oko zeludca i na trtici, koza vise bela nego zuta. Psenicu im davala u zrno od 30. dana, nije mesala psenicu sa koncentratom nego je davala u odvojene hranilice, pored doga im sipe sitan pesak u nekoliko serpe. Ona ujutru promeni vodu, sipa hranu i ceo dan je u polju sa kravama, uvece dodje opet promeni vodu i hranu, promeni im kartone koji su na betonu i to je ceo posao, tako ona svake godine cuva, po mojoj racunici nju su pilici kostali do 25k dinara njih 60, mene letos 45 komada kostase oko 18k a prosek im bio oko 2,6kg. Sledecu turu koju cuvam probacu na komsikin nacin.
P.S. jel neko cistio pilice sa mesavinom suve deteline, koprive, kukuruza i psenice sve to samleveno na pretrupacu?
 
@Miki6969

Dobro nam dosao. Sve si lepo napisao, i u redu je par dana preventiva antibioticima ali ne mora bas deset.
 
Ma naravno,gledacu da to bude sto krace,ipak uslovi nisu bas naj,naj,nisam nista dezinfikovao,sredjivao posebno,osim usisavanja paukova,jednostavno ih ubacio u kuhinju,opet gledajuci da ima dosta slucajeva gde ih drze po stalama i jos gorim uslovima,pa su nekad bolji i od onih koji su u top,top hotelu.Za sada sam morao tako,nigde im nebi bilo toplije,sta god da napravim spolja debelo bi kostalo.Pilici su samo za licnu upotrebu.Postoji prozor,koji koristim za provetravanje,kad kod dobiju vodu i hranu i novu piljevinu,dobiju i svez vazduh na par minuta.Osim toga tu je i otvor za odzak koji sam ostavio otvoren.Vrata drzim zatvorena,da se nebi gubila toplota.Sad vidim da je i spolja otoplilo,ali sve je to jos hladno za ove malisane.Nigde nisam nasao da li im insekti nesto prenose,udje po neka muva i ostane,komarca im ubijem sprejem kad ga vidim na zidu i to sa najmanjom kolicinom spreja pa posle opet svez vazduh.Mozda sam malo detaljan sto se svega tice,al ja se vodim onim "ko pita neskita" i "bolje spreciti nego leciti".ako negde gresim---upozorite me !!!::prica::

- - - - - - - - - -

Vredi probati Milane kao tvoja komsinica ili se bar pribliziti tom nacinu,pitanje je dal bi svi tako birali hranu po zelji,dal koncetrat ili psenicu,u dve odvojene posude,a pesak u serpama predpostavljam grickaju ili sta vec,ja i sada planiram da "kradem"znanje od svakog po nesto,cekam samo da ovo moje tridesetoro decice porastu malo,pa cemo videti sta najvise vole a da ih to pri tom i u kvalitetu i u kvantitetu ojaca,hvala svima na pozdravima i savetima:osmeh:.......:cool:
 
Ne zezaj se sa sprejevima nista im nece biti od komaraca, nego stavi neku mrezu/sito na otvroru od odzaka nemoj neki pacov da ih iznenadi Sto se tice uslova sto kazes neki imaju hotelski smestaj pa slabo napreduju ko sto ja mojima ugadjam pa nikako da dodjem do proseka od 3kg :) dok moja komsika stavi ih u jednu prostoriju u kojoj ima svega i svacega nema trina nego kartoni, 2x na dan obidje i pilic ko curke pritom joj nikad ne crkavaju pilici kad odrastu nego u prvih nedelju dana sto ugine to je
 
ukidam spej,u najskorije vreme ide mreza na prozor i otvor odzaka,pacova sam licno video u mom otvoru u cevi od kanalizacije,znaci ima ih.Pas mi je na 5 metara od tog otvora od ozdaka,a na lancu dodje do dva metra ispred otvora,ako naletim na neki ventilator ubaci cu njega u odzak
 
Imam male pilice od 3 dana,primetio sam da kljucaju kod par komada pozadi trticu.Nisu jos prokrvarili,pa sam hteo da pitam iskusnije sta je u pitanju i kako da sprecim,a da ne kupujem kanistop.Dajem im lek Enrofloksacin u vodu.Hrana je Patent jedinica granule.Proliv nemaju,samo kod par komada,mozda bas kod tih koje kljucaju, je malo redja stolica.
 
@ xsale Oni se međusobno non stop kljucaju po malo, mislim da nema potrebe.
@ miki Samo se opusti, nema potrebe da se toliko uzbuđuješ, nema potrebe ni za antibioticima (ali kad si počeo završi), a ni da im provetravaš mnogo, koje ti je dimenzije prostorija, muve i raznorazni insekti su sasvim normalna pojava.
Osnovna stvar je da im bude toplo, da imaju stalno hrane i vode, eventualno kupi vodene AD3 kapi i to im stavljaj po malo i nema problema.
 
Vidim da ste se lepo izdopisivali.Svaka cast za komentare i starih i novih clanova.Vidi se da iza vas vec stoji neko iskustvo.Sve sto bih ja napisao bi bilo suvisno,jer je vec sve lepo objasnjeno.Moj stav o kljukanju pilica ne potrebnim antibioticima je opste poznat i ponavljam ga.Hranite se zdravo i izbegavajte ne potrebne lekove.Ako zelite da se trujete ,onda pravac megamarket i uzmite piletinu direkt sa antibiotikom.:osmeh:.Sto se tice kljucanja pilica i o tome sam pisao.Namazi na trticu obicne crne vikse za cipele.Boja je slicna izmetu,a kad kljucnu presedne im.Veruj mi da ce prestati,a moze se mazati i na ranu,jer ujedno i dezinfikuje.
Zivi bili i novi i stari i zelim vam mnogo uspeha u tovu.:ppozdrav:
 
Imam male pilice od 3 dana,primetio sam da kljucaju kod par komada pozadi trticu.Nisu jos prokrvarili,pa sam hteo da pitam iskusnije sta je u pitanju i kako da sprecim,a da ne kupujem kanistop.Dajem im lek Enrofloksacin u vodu.Hrana je Patent jedinica granule.Proliv nemaju,samo kod par komada,mozda bas kod tih koje kljucaju, je malo redja stolica.

Kod tako malih pilića hoće da se javi međusobo kljucanje, najčešće po trtici ili po nogama dok ne prokrvare ako im je jako svetlo ili im je pretoplo a u malom su prostoru.
Ne znam koliko si jake sijalice stavio kod njih, koliko komada i koliko ti je velika kutija ako su u njoj, ali ako imaš dve sijalice isključi preko dana jednu, tako da mogu da se sklone u drugi deo kutije ako im je pretoplo ispod sijalice, pa posmatraj. Uveče stavi dve sijalice ako ne daj bože jedna rikne, ali slabije i obe na istoj strani sanduka-kutije da opet mogu da se sklone na drugu stranu ako im je toplo.
 
Kod tako malih pilića hoće da se javi međusobo kljucanje, najčešće po trtici ili po nogama dok ne prokrvare ako im je jako svetlo ili im je pretoplo a u malom su prostoru.
Ne znam koliko si jake sijalice stavio kod njih, koliko komada i koliko ti je velika kutija ako su u njoj, ali ako imaš dve sijalice isključi preko dana jednu, tako da mogu da se sklone u drugi deo kutije ako im je pretoplo ispod sijalice, pa posmatraj. Uveče stavi dve sijalice ako ne daj bože jedna rikne, ali slabije i obe na istoj strani sanduka-kutije da opet mogu da se sklone na drugu stranu ako im je toplo.
Pored vec nabrojanog: prenaseljenost, jaka svetlost, pretoplo i hrana moze biti jedan od razloga medjusobnog kljucanja ili kanibalizma.
Ja sam uvek pilice koji su kljucani i prokrvarili odvajao od drugih a to ako se na vreme ne spreci i ne reaguje moze dovesti do pojave da pile samo sebe kluca e to je da covek p..........Okrene glavicu u kluca sebe u zadnji deo tela.
Imao sam prilike da se to pojavi u u odgoju curica, koka nosilja a belog tovnog pileta do sada nikada.Uvek sam prvo isao na smanjenje svetlosti
 
4 dan,svi zivi i zdravi,upoznali gazdu,.......ukinut premiks,za sada samo na kecu,kostovitu i zivomicinu dok ovu kesicu od 10 gr neistrosim,inace je u tom zivomicinu i gomila vitamina:bravo:
 
Posto su za kucnu upotrebu moja preporuka ti je da im jedinicu dajes slobodno duze od 21. dan, samo im od 15. dana gasi svetlo na sat vremena da se malo odmore, ako imas psenice krenes od mesec dana da im dajes i nju, ako si pri parama uzmes i stocno brasno i mesas ga sa II, tako malo razblazen koncentrat sprecava da dodje do infarkta a ako imas i jabukovog sirceta mozes i njega da im dajes (razredjuje krv i sprecava pojavu infarkta), preporucio bih i koprivu al je sada nema. Na kraju tova da malo zazuti kozica, ako volis takvu kozicu das im malo kukuruza ako ga nadjes i to je to. Ovako smes slobodno da ih cuvas i vise od 2 meseca nece biti masni, meso ce sazreti i ako ima neko u porodici ko ne voli meso projesce ga :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh