Tovni pilići

III nikad ne koristim u toku tova mesam II sa prekrupoma (kukuruz, psenica ) i trice u pocetku u prekrupi ide 1:1 a kasnije povecavam udeo psenice. Krecem sa odmerom 4:1 koncentrat, mesavina i povecavam udeo mesavine tako da pre ciscenja nekoliko dana ide 2:1 ili 1:1 pa onda cista prekrup.
 
nekupuju oni nista na crno.ta soja stize uglavnom iz argentine.bude ili malo krupnija ili briketirana,pa se onda samelje na sitno sito i sve bude super.u koncetratu je nemozes primetiti,a ako uzimas samo soju,bude za nijansu tamnija od becejke.i kada je mesaju sa becejkom nikad nema tu boju svetlo zutu,nego uvek nijansa tamnije.ko se razume i ko zna sta trazi primeti.
 
Zato poznati proivodjac hrane, "izvikan", ima dve boje hrane.Tamniju i svetliju nijansu.Kaze distributer ( onako izmaklo mu u opustenom razgovoru) ima hrana koja valja i koja ne valja.Kod jednog farmera napravilo dar mar u odgoju curica.

Kada je hrana u pitanju samo razgovarati sa vozacima.Oni sve znaju i od koga su dopremili sirovine i kakav je njihov kvalitet i ostalo.Sa njima na Vi a sa komercijalistom na Ti.
Nista se ne moze izmeniti ali se moze primetiti i komentarisati.:ppozdrav:
 
Danas vec bilo kriticno u zivinarniku, temp. se popela na 31 stepen i ostavio sa samo dve sijalice da rade. U sredu koljem turicu, u cetvrtak stigli novi. Ustvari 4 ture je u zivinarniku, a u posebnoj prostoriji je novopridosla tura.

---------- Poruka napisana 06-06-12 u 19:38 ---------- Prethodna poruka je 04-06-12 at 18:42 ----------

Poklani i rastureni, nisam bas zadovoljan ali mnogo bolje nego prosla tura.:ppozdrav:
 
Danas sredjeno 37 komada prosek 2,6kg, pojeli oko 320 kg hrane, 200kg koncentrata i 120kg prekrupe, stocnog i kuvane psenice. Licno ocekivao sam malo bolji prosek ima samo 2 preko 3 kg najlakse je 2kg, videcemo sutra kakvog su ukusa.

Da li pilici kada stoje malo duze u vodi mogu da povecaju telesnu masu? Pilice smo uredjene stavljali u kacu sa vodom i malopre premerim dva kad im je tezina veca nego sto su izmereni u toku dana, ili su se nacibali vodom ili je sestra zeznula prilikom merenja.
 
Pile kad se zakolje i ocerupa moze da stoji u vodi sat do dva bez posledica,ali celo sa iznutricama,tj bez reza osim onog na vratu.Kada se rasplati,sto manje dodira sa vodom,jer mu voda izvlaci kvalitet koji poseduje.Kada bi npr batak drzali duze u vodi,bio bi kao drven,bez ukusa.Postize se efekat slican kao kad dugo stoji u zamrzivacu.Slozicete se da je sveze pile,koje nije videlo zamrzivaca ne uporedivo boljeg ukusa.To vazi za sve kategorije mesa.
 
Ja sam juče klao 27 komada,uzeo sam 30 kom 8 maja a bili su stari 2 nedelje.Kod mene su pojeli 140 kg koncetrata Jabučki granula i 30 kg prekrupe.Imao sam i tri uginuća.Prosek 2,4 kg (pile bez glave,bez nogu sa džigericom i bubcem) ako se tako računa?Nešto sam prodao po 250 din a ostalo u zamrzivač.Čini mi se da su mogli još da se tove ali zbog nekih obaveza morao sam da koljem.
 
Granicna je oko 36.Moze biti uginuca i na manjoj,ali 36 je vec jako kriticno.S tim sto podnose vruc dan,ali kad pocne da smrkava,tj pred zahladjenje se izvrcu.
 
jJutros sam merio moje napunili 6 nedelj .Dva kom. koji su bili skart kad su stigli 1,9 ostali od 2,4 do 2,7,Uzeo sam ih kao tronedeljne i do sada pojeli oko 85 kila dvojke njih 20
 
Kod mene je napravljen objekad idejalno po mom misljenju. Zatvoren sa svih stran tako da nemoze da ulazi spoljasnja temperatura unutra. Nisko spusten plafon tako da je hladovina unutra ekstra. Cak mi grejalica radi da bi im bila temperatura 27-29 stepeni. U subotu sam radio nesto u dvoristu i kada sam usao kod njih da obidjem i proverim kakvo je stanje doslo mi da donesem jedno cebe rasirim i odspavam jednu partiju unutra. Bilo hladnije kod njih nego napolju.

Jedno pitanje. Za prostirku kod pilica koristim slamu a posto sam nesto u manjku sa istom da li bi moglo da posluzi umesto nje sitna trava osusena koju sam kosio po dvoristu? Trava klasicna kao sto je svi imamo ispred kuce samo sam zakasnio za kosenje kosacicom pa sam je pokosio kosom. Lepo se osusila i deluje mi neznija i sitnija od slame.
 
Neco ta trava moze da armira kokosiji izmet,da ne bude cist.Ali trava nema moc upijanja,pa bi mozda i mogla posluziti u ovo doba godine.Da ne bude glib,a visak vlage ce po predpostavci ispariti kad su temperature visoke.
 
Hvala druže. :ppozdrav:
Još jedan mali problemčić. Primetio sam da jedan deo pilića, možda jedna trećina njih im se uhvatio izmet onako ispod repa. Nemože da spadne. Nemaju proliv ali je malko ređi izmet pa ostaje na njima. Smeta li im to i da li bi trebalo nešto preduzeti i šta im činiti? Uglavnom su svi veseli i jedu dobro ne vidim neku razliku. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh