Tovni pilići

Sve zavisi,kolike pilice ti trziste trazi.Konverzija(utrosak hrane za kilogram prirasta)zavisi od tezine pileta za klanje.Sto je pile manje,konverzija je bolja tj manja.Meni su naj trazeniji pilici cca 2,5kg.U zavisnosti od vrste koncentrata,konverzija se krece od 1,8do 2,5.Tu treba uzeti u obzir i godisnje doba,tj klimatske uslove.Ocu da ti kazem da to nije bas tako lako izracunati.
Orjentaciono racunaj pile 2,5kg x konverzija 2 = 5kg koncentrata.To je ideala na tu tezinu.Sad se raspitaj koja je prosecna cena te tri vrste koncentrata sto si nabrojao (cena naravno zavisi od proizvodjaca za koji se odlucis),na to dodaj cenu jednodnevnog pileta,racunaj uginuce oko 3,4 mozda i 5%.Cenu prostirke stvarno ne znam ko moze da ti kaze ,jel je to individualno.Da ne pricam o utrosku struje,gasa,butana ili sta vec.
Mi ti mozemo reci da je trenutna cena 130za zive i 250 ocisceni. Pri tome racunaj da ti na klanje otpadne 500 ,600 grama.
Imas i troskove ciscenja objekta,dezinfekcije itd.Sve u svemu zarada varira i nekad je ima, nekad je i minus,ali 1,5evra,pa niko se ne bi bavio politikom,pilici bi bili naj unosniji.
 
Pa dobro svi mi razlicito govore kolika je zarada jel moze neko da mi odgovori koliko je zarada..10-50-100-100din koliko?:D
 
Ja pokusavam da ti objasnim da zavisi od hiljadu faktora,koje samo ti znas,osim cene,koju zna samo dragi BOG.Pa sam izracunaj.Ti ocigledno hoces da cujes ono sto ti prija usima,da je zarada 150 dinara po komadu.Ja ti to mogu reci,ali nije realno ni tacno.Pre 6 meseci sam imao minus od 150 dinara po komadu.To je istina i to je bilo,a sta ce bitiiii:haha:??
Evro po komadu je ideala.
PS ima li jos nekog na forumu,mozda ja gresim.
 
Moji pilici njih 19 tovljenika i 9 domacih pojelo je do sada 40kg Gebi 1, 60kg Gebi 2, oko 10kg stocnog brasna i oko 25kg prekrupe (kukuruz 70% psenica 30%) za 43 dana tova. Nisam zadovoljan kako izgledaju tovljenici, imam samo 4 ili 5 petlova koji su preko 3kg (juce sam od tih nekoliko uzeo jednog i izmerio 3,3kg ostali su pod ruku ili malcice laksi ili malcice tezi ) ima nekoliko petlica koji su iste velicine a i tezine kao kokice oko 2,8kg. Sve u svemu sarenilo, danas sam im uzeo jos 20kg dvojke i kad to pojedu idu na ciscenje. Po prelasku na Gebi 2 sam odmah ubacivao stocno brasno i prekrupu u odnosu 4:1:1 mislio sam da su zbog toga razlicitih tezina ali mi se zali komsika i njeni koji su stariji 15 dana od mojih su slaba i ona ih jos hrani koncentratom, izgleda da vise necemo uzimati pilice iz polj. apoteke kojoj smo do sada uzimali.
Za sada ulozeno 9000 dinara ne racunajuci kukuruz i psenicu, ali cu i to da platim kada krene ciscenje sve u svemu mislim da ce troskovi ici do 12k dinara sto mu dodje isto kao da sam kupio 19 pileta prosecne tezine 2,5kg ali zadovoljstvo nema cenu :)
Pre 2 godine sam cuvao 30 tovljenika zaklao 24 prosek 2750 i tada sam bio u malom plusu mislim da je bili 2 ili 3 hiljade ali tada je i hrana bila jeftinija.
 
bogami MilaneM po meni tu je otislo mnogo hrane, ja mislim da si imao rastur, jer 28 pileta, da pojede 135kg hrane za 43 dana je malo mnogoo,tezina opet i nije losa...Verujum da je hibrid uprskao stvar, jer do Gebija sigurno nije...sledeci put menjaj apoteku....pozzz
 
Pa dobro svi mi razlicito govore kolika je zarada jel moze neko da mi odgovori koliko je zarada..10-50-100-100din koliko?:D
Darko,
mlad, si nov si na forumu, imaš volju u želju da nešto novo probaš i to je dobro ali polako svi koji ti se jave misle ti najbolje i svako od njih ti želi da uspeš.
Svi mi mislimo o zaradi a ti kako neko reče želiš da čuješ samo ono što ti prija ili odgovara.Kao i u svakoj branši imaš tržište - možeš nečemu da se nadaš a ni to ti nije sigurno.Kreni ti polako sa 100 pilića pa vidi kako ćeš da prođeš i sa uslovima u kojima ih odgajaš, hranom , prirastom i na kraju kako ćeš to plasirati pa svaku sledeću turu nemoj nikoga pitati sam ćeš da proceniš.
Ljudi koji se godinama bave ovom delatnošću ne mogu da planiraju zaradu i predvide šta će se na tržištu desiti.Ima jedna krilatica koja glasi
"Ako ćeš da zaradiš bavi se živinarstvom ako ćeš da propadneš opet se bavi živinarstvom" i to je sve lepo rečeno.Ako imaš nekih drugih konkretnih pitanja u vezi uzgoja osim zarade po komadu od 1,5 eura - pitaj konkretno i neko će ti se od nas javiti sa svojim mišljenjem i budi siguran da ti želi da uspeš.
Pozdravljam ja tebe:ppozdrav:I dok piješ ovo Valjevsko pivo pogledaj fotografiju kako izgledaju pilići Hubard f 15 starih 15 dana
35izxad.jpg
 
ma rastura nije bilo preterano, vrlo malo i ono sto se rasturi domaci pilici to pokupe al oni koliko god da pojedu njima se to ne primeti :) koliko sam primetio iz razgovora sa komsijama niko nije zadovoljan sa hibridom moracemo da menjamo dobavljaca.
 
bogami MilaneM po meni tu je otislo mnogo hrane, ja mislim da si imao rastur, jer 28 pileta, da pojede 135kg hrane za 43 dana je malo mnogoo,tezina opet i nije losa...Verujum da je hibrid uprskao stvar, jer do Gebija sigurno nije...sledeci put menjaj apoteku....pozzz
135/28 je 4,8kg po piletu.Ako imaju 2,5kg to se uklapa u konverziju oko 2.Jest da je deo i domacih,koji su pretpostavljam bili laksi,ali je covek ubacio i 25kg prekrupe i 10kg stocnog.Znaci nije sve cist koncentrat.S obzirom da su amaterski uslovi i da verovatno ima malo i rastura,ukupna konverzija od 2 je SASVIM OK.
Kolega valjevac sto bi rekao nas narod puj puj.:ppozdrav:valjevsko ili jelen nije bitno,bitno je da ga ima.
 
Prosek domacih negde oko pola kile al su zato mnogo interesantniji od domacih. :ppozdrav: Ja sam pre za Zajecarsko ili Niksicko a Jelen samo iz limenke
 
Ko je ovde otvorio kafanu? Mene niko ni da pozove a krkate pivo. Nemojte samo da kudite poljoapoteke i trgovce, mozda je ink. stanica zeznula pa kako trgovac da zna da je tura fals genetski. Inace dobro je LAV.:ppozdrav:
 
Konobar jos dva za valjevca i robinsa,ako dodje jos neko spojicemo stolove.
Moze i krilca na zaru da budemo u fazonu zivinarstva.PS nadam se da nam moderatori nece zameriti.I mi smo od krvi i mesa.
 
Najverovatnije je do inkubatorske stanice a mozda i do neinformisanosti ljudi, pitao sam sa ljudima koji su uzimali pre mene i svima su crkavala pilad po nekoliko u prvih nekoliko dana i nekoliko kasnije kad dodju pred klanje. Moguce da su ljudi neinformisani pa ne znaju da treba da odmaraju pilice i da razblazuju koncentrat i ubacuju u vodu zakiseljivace. Svi misle ubaci pilice, promeni vodu jedared ili dva puta dnevmo, dosipaj hranu, pocisti povremeno ili samo nabaci prostirku i za 2 meseca kolji pilice. Doslo neko novo vreme, novi hibridi i novi vrememenski uslovi, pre nedelju dana nije moglo da se spava od vrucine a sada evo ga jesenje vreme milina za zivinu :)
 
Milane u pravu si, vreme je katastrofa. Ja sam zbog vremena i normalno neadekvatnih uslova toplom vremenu napravio pauzu u tovu pilica do avgusta. Tura za dobre pilicare i za urednike.:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:
 
Prvih dana MOGUCE da je do njih,a ovo kasnije,a pogotovo pred klanje,moze biti samo do nas,vremenskih uslova ili njihove licne sudbine.
 
Ne moze pile pred klanje da ugine zbog neke falinke. U tom uzrastu smo uvek mi krivi. Ili prejaka hrana ili pretoplo pa toplotni udar, ili je pretesno pa se poguse. U svakom slucaju ljudski faktor. Steta sto nemamo u kafani i zivu muziku.:ppozdrav:
 
e da, cuo sam da losi pilici, uginu vec prva 3-4 dana, sve posle toga je do uzgajivaca.... Dusko ako je do pesme mozemo nesto da izbacimo, samo da se kolega Robins ne ljuti.....:ppozdrav:
 
ma rastura nije bilo preterano, vrlo malo i ono sto se rasturi domaci pilici to pokupe al oni koliko god da pojedu njima se to ne primeti :) koliko sam primetio iz razgovora sa komsijama niko nije zadovoljan sa hibridom moracemo da menjamo dobavljaca.

Zbog uginuća malih pilića obavezno promeniti dobavljača!

Od '99.te sam kupovala piliće i hranu sve na jednom mestu. Kao početniku, sve je bilo u redu prvih nekoliko godina.Počela sam da držim za prodaju, na svakih mesec dana sam kupovalu turu, ne veliku, ali taman za svoje prijatelje i poznanike. Dakle, za poznate kupce, unapred naručeno. Ture su bile od 50-80 komada.
Pre par godina kupim martovsku turu, 80 komada u maju sam zaklala 30 komada. 50 mi je uginulo dok nisu ni perje dobili, kao mali.Požalila sam vlasniku poljoprivredne apoteke koji je svu krivicu nabacio na mene kao da prvi put vidim pile.

Kada sam klala piliće, došli su ljudi sa čarupaljkom, požalila sam im se , pitali su kojeg dana, datuma i gde sam kupila. Ispostavilo se da smo istog dana, na istom mestu kupili piliće, oni su prošli isto kao i ja, samo njihov turnus je bio mnogo veči, samim tim procentalno i uginuće. Ne samo da su i oni imali problem, imali su i drugi ljudi koji su kupili istog dana od istog čoveka.

Jesenju turu sam opet kupila na istom mestu, krajem Avgusta . Kupila sam 50 pilića, poklala sam 25!? Priča ne bi ništa posebno da nisam čula telefonski razgovor vlasnika poljoprivdne prodavnice dok sam čekala da kupim hranu za piliće.
Naime, vlasnik, privatnik je ugovarao "posao" sa poznanikom koji u kućnoj režiji ima inkubator, dogovarali su kada će biti izleg, da ih donese kada stignu pilići sa farme da ih ovaj ubaci!!!

Kada sam to lično čula, postalo mi je jasno šta se dešavalo sa mojim pilićima. Dakle, izmešani, neselektovani!

Promenila sam dobavljača, hranu, sve komplet. Problema nemam. Pisala sam da sam u maju poklala piliće čiji prosek je bio 3.5 kg. Doduše, kupujem skuplju hranu, imala sam malo i rastura, ali su pojeli i dosta hrane. Neka im je alal, bila sam bez brige.

Što se tiče zarade: Ranijih godina kada saberem sve osim struje i rada, pomnožim sa cenom piletine, zarada je bila 1:1.

Ove godine nije bilo tako.
Uložola sam u sve, sa troškovima klanja, 31560 dinara, da sam prodala sve, po ceni od 230.oo kako sam prodala jedan deo, imala bih zaradu 39560 dinara, dakle: 8000 zarade za 56 dana koliko sam ih držala.

Mogla sam uštedeti još 7000,oo na hrani da sam kupovala jeftiniju, ali nisam želela da rizikujem. Isplatilo se!
 
Nazad
Vrh