Tovni pilići

Ima još pilića za klanje, u međuvremenu "crko" zamrzivač "vertikalac" pa moramo u turama - dok majstor ne nađe vremena za nas. A onda da, eksperiment zvani - ćurke! :))
 
Danas pod hitno koljem pilice, juce mi dvoje otislo deveta im je nedelja, samo dahcu i ne jedu.:ppozdrav:
 
Krenule su visoke temperature od preko 30 stepeni i sa njima opasnost od toplotnog udara pa je pravo vreme da se primene mere sa kojima se on ublažava. Hranu razblažujte sa 10% stočnog brašna, stavljajte u vodu neke vitamine i obavezno neke zakišeljivače u vodu za piće. Kako se oni kupuju samo u većim pakovanjima u tu svrhu može da posluži i jabukovo sirće a i pričali smo o ventilaciji i nekim sistemima za hladjenje. Sigurno je da sad nemogu da se ostvare težina i konverzija kao kod hladnijeg vremena. Važno je i da prostirka bude suva jer kad je toplo i vlažno to su idealni uslovi za razvoj bakterija i nekih bolesti. Dobra ventilacija dosta toga rešava a sad bar ima po buvljacima dobrih ventilatora a koji nisu skupi. Za toplo vreme idu i one preporuke da živinu treba hraniti rano ujutru i kasno uveče.
 
Kada danas ove majstor odnese na klanje pauza dva meseca, samo curici a polovinom augusta ponovo i pilice.
 
Juče stigla "velika" tura - celih 100.komada, za domaću upotrebu.
2i7s17o.jpg
 
Juce merio 4 komada starost 28 dana tezine variraju najteze je imalo 1850gr, najlakse 1350gr, druga dva 1550 i 1650gr, utrosak hrane za 24h je oko 6kg gebi2 koji je izmesan stocnim brasnom i prekrupom kukuruza i psenice u odmeru 4:1 trenutno imam 28 komada 19 tovljenika i 9 domacih, jabukovo sirce u vodu, visoki orah sa jedne a bagrem sa druge strane prostorije gde se pilici nalaze ublazuje dnevne temperature ali noci su hladne pa moram da im drzim 2 sijalice upaljene kako bi se zagrejala prostorija.
 
Jeste Hubard F-15.Uzeo sam navedenu količinu za sospstenu upotrebu, vikendii deca, roštilj, španska pogača - znam da ulazim u vrele periode, ali količina je mala a buduća prostorija u koju ću ih ubaciti za neki dan ima sa rešenu ventilaciju i prostor koji obećava da će biti sve ok.Pogledaj ono pile s desna ulevo drugo sa on0m crnom flekom oko oka. Robins će ti nešto reći na tu temu.A ima ih koji to imaju i na krilcima.A sada pošto nastupaju vreli dani i teški za živinare jedno rashlađenje:ppozdrav:
 
A ni piva mu ne manjka,slikao se sa njim.:ppozdrav:
Bese valjevsko,ako se ne varam.
Dobra memorija.........mislim to u vezi rasprave koje je pivo bolje Jelen ili Lav a ono fotografija Valejvsko pivo u pozadini forum poljoinfo.A Dusku i nekima sa teme Čurke i .................obećavam jednu fotografiju na temu porepiske ili prepirke u toj temi sa malo reči a fotografija će sve da kaže.Samo da mi punjač odradi dopunu baterija za fotoaparat.Ako ne zaboravim a ispravljač-punjač odradi svoje eto foto za jedno dva sata na temi odgovarajućoj
 
Majstor zavrsio i doneo. Nesto malo prodali po 250,0 a ostalo nama, posto ce biti mala pauza. Moje nisam merio pa ne mogu da kazem prosek, ali lepi su.
 
Nije u temi,al kolega@Duško58 cestitam 1000 post.Nek je sa srecom mali jubilej i bio od koristi ovom forumu i ubuduce.
 
Kolika je narode vama dara a kolika mera kada cuvate za sebe pilice? Ja se ubedjujem sa majkom da se isplati cuvati nema veze ako smo na 0 ili cak i u malom minusu kad znamo sta jedemo, a ne ovo kupu po marketima i mesarama ko zna kad je to klano koliko je bilo pod lekovima kako je ocisceno.
 
Sto posto si u pravu.Nije sve u parama.Tek kad sam poceo da radim sa pilicima usao sam u problematiku sa aditivima,a da ne pricam o starosti "svezeg mesa"po marketima.Ljudi pa ni ne naslucujete sta jedete i cime se trujete.
Pri tome ne mislim samo na piletinu,isto vazi i za voce i povrce.
 
O vocu i povrcu necu ni da pricam zimus smo kupovali po prvi put jabuke posto nase nisu rodile i ono je katastrofa ono nema ni ukus ni miris jabuke ko zna koliko puta je ono prskano. Za pilice i drugo meso po prodavnicama i supermarketima znam da je š klasa ali jbg ljudi nemaju para da kupuju kvalitetnije. Danas sam kupovao povrce na pijaci i kaze mi keva pa cene na pijaci vece nego u marketima, rekoh jesu vece al paradajz koji sam kupio od cice koji ga proizvodi je mnogo ukusniji nego onaj sto smo kupili u marketu.
 
Posledice ovakvih stvari biće vidljive tek za nekiliko godina a stvarno je tuga šta se sve uvozi i jede. Postoji još jedna stvar o kojoj se malo zna a to je razlog jeftinije piletine iz uvoza. U piletinu se posle rashladjivanja a pre zamrzavanja ubrizgava rastvor vode i soli i pileće meso može da upije tog rastvora do 10% svoje mase a ako se u taj rastvor pored vode i soli doda i rastopljena mast i još neki emulgatori da bi emulzija vode i masti bila moguća onda taj procenat raste i do maksimalnih 20%. Tu je enormna zarada jer vam neko prodaje vodu po ceni piletine a sva ta voda i mast izadje iz mesa prilikom kuvanja ili pečenja pa se i veliko parče mesa skvrči pa ispadne skuplja dara nego mera. U EU se već godinama vodi rat protiv uvoza piletine iz Amerike koja je hlorisana da bi na taj način produžili rok trajanja mesu i da bi se uklonile sve bakterije sa površine mesa nastale u toku tova. Uslovi uzgoja pilića u Americi su daleko lošiji nego što je slučaj u EU jer se čišćenje objekta vrši posle 3 ili 4 turnusa a dozvoljena je primena nekih opasnih dezinfekcionih sredstava. I sama tehnologija dršanja je drugačija pa se u ishrani smeju koristiti i hraniva životinjskog porekla a i primena antibiotika. Problem kod uvoza kod nas je što je sigurno stroga veterinarska kontrola pilećeg mesa koje dolazi legalnim putevima ali dosta toga dodje i nelegalnim putevima. U onome što dodje legalnim putem ne moše biti ničeg nedozvoljenog jer su naši propisi čak i strožiji nego u EU ali šta raditi sa nelegalnim švercom piletine sa Kosova. Zbog toga je legalini uvoz pilećem mesa kod nas jako mali i uglavnom zbog CEFTE dolazi iz Hrvatske i Slovenije. Drugi problem su mesne preradjevine koje se najčešće uvoze iz Makedonije a za čiju se proizvodnju koristi piletina iz uvoza a veoma sumljivog kvaliteta. Makedonija nema ni 10% proizvodnje pilića za sopstvene potrebe a odakle im onda piletina za preradjevine i izvoz kod nas. Što se kupovine piletine tiče jedini savet je, ako nemate svoju proizvodnju, onda kupovati kod proverenih proizvodjača i izbegavajte u širokom luku pileće preradjevine koje su jeftine.
 
Poslednja izmena:
Da da,jos je i manje zlo kad nam dodju bez desnog bataka i karabataka.Bojim se da ima pakovanja,gde su samo ti desni,pa na akciji 200 dinara,a narod se tuce u redu.Bruka i sramota,a o bedi da ne pricamo.
 
Nazad
Vrh