Tov junadi

Da ne filozofiram vise,hteo sam da kazem da je jako tesko baviti se rentabilno stocarstvom.Ostaje samo ona teza,vise puta iznesena ovde na forumu,da samo zaljubljenici u stocarstvo sa izvesnom porodicnom tradicijom i dalje nekako opstaju u ovoj marginalizovanoj i desetkovanoj oblasti poljoprivrede,


Zaljubljenici ili zarobljenici,...?
 
@ca blues
Pazljivo sam procitao tvoj post. Ako primenim doslovno formulu koju si napisao, dobice se rezultati tj. cene kukuruza i deteline slicne onima koje su na trzistu. Ukoliko se dobiju nize cene kuk/det nego sto su na trzistu, ne prihvatam da mi to budu ulazne cene, JER zasto da radim na svoju stetu?

Takodje ako u proracun dodamo stopu amortizacije objekta gde su bikovi i trosak oko prostirke (slama, baliranje, utovar, istovar itd.) racunica postaje zaista na klimavim nogama. Svodi se da rad koji treba da figurise u proracunu pitanje da li moze da obezbedi 150din/h koliko si naveo.


Nekad je ovaj posao bio dobro placen. Stric je od bikova sa vrlo malo zemlje iskolovao dvoje dece jedno u NS, drugo u BG. Sada je na zalost ovaj posao (kao i stocarstvo uopste) dosao u velike probleme.
 
:cool:...čekaj, nije mi jasno ovo:

"Ukoliko se dobiju nize cene kuk/det nego sto su na trzistu, ne prihvatam da mi to budu ulazne cene, JER zasto da radim na svoju stetu? "

ne razumem šta je tu na tvoju štetu???!...

...usput, dalo bi se zaključiti da je dobit na prodaji lucerke i kukuruza mala, ili možda čak zanemariva???...:cool:
 
Na moju stetu je ako kalkulacija strucna pokaze da cena kostanja kg kukuruza je 15din/kg a ja mogu da ga prodam po 17din na trzistu, zasto bih ja taj isti kukuruz racunao u tovu po 15din, kad on na trzistu vredi 17din? Sto ce reci da na jednom jutru ako je rod 5 tona gubim svesno 10.000 dinara. Neka mi neko ovo objasni zasto je dobro i ja priznajem da sam pogresio.:cao:
 
Ako ovako racunate onda nista ne morate da sejete kad je vec trziste preplavljeno lucerkom i kukuruzom, narucis lepo sleper kukuruza na kucnu adresu, sleper lucerke, imanje koje imate date u zakup samo sedite kuci i ubacujete bikovima u jasle....ali nije tako kao sto pricate, prvo nemoguce je prodati toliko lucerke i po toj ceni, to sto neki clan prica da lucerka ide do 2.5 e to su samo price ili se po toj ceni proda 10 bala, ako je tako ja cu prodati svu lucerku koju imam a imam oko 4 hektara, jel hoce neko da dodje i da otkupi sve po 1.5e i da zaradi jos 1 na svakoj bali preko zime???.... nece niko. 25 din sam racunao cenu kostanja po jednom biku sto se tice lucerke(kosenje, sakupljanje, djubrivo...) , Nego vas izgleda muci sto bi vi da duplirate zaradu, ako je trziste toliko gladno lucerke i kukuruza slazem se sa svim iznetim unazad medjutim ima tu jedan mali problem-prodaja i svi ste vi toga svesni zato i tovite bikove sigurno ih ne ostavljate kao kucne ljubimce!
 
Upravo to i ja kazem,kod mene bala ide 1,5e,travu livadsku mozes kupiti i po 100din,slamu i za 50,narod malo cuva stoke i nema se kome prodati proizvedena hrana...kod mene u kraju vecina ljudi koji proizvode i prodaju hranu poceli su da ubacuju bikove u tov,kazu isplativije i uzmu pare na kup,jer ponavljam tesko je kod mene u kraju proizvesti 1000bala sena i prodati to odjednom i dobiti pare na ruke ili pak vagon kukuruza....
 
Nama se ne isplati bala po 25 din a kako ce se isplatiti tom siromahu da je kupi na 200 din i da hrani stoku sa njom??? Hocu da kazem da ne predstavljate realne inpute vec pricate "kad bi bilo" a to kad bi bilo moze i da ne bude vrlo cesto.........
 
Pa eto slučajno čovek tu iz sela proda po hiljadu i više bala tamo u tvoju okolinu,pričam o zimskom periodu ,po ceni od 1,5 za losije seno i po 2 evra za lošiju lucerku. Znam za slučaj da je rođak išao u Gaj ili Bavanište po 300 bala koje je plaćao po 250 dinara + troškovi prevoza ali mu se isplatilo jel su bale bile domaćinske od 15 do 22 kg ,a ne pijačarske od 8 do 12 kg koje se prodavale po 2 evra. Dolaze ljudi iz tvog kraja sa pričom kako kod vas slabo pa čak i nikako ne uspeva lucerka,uzimaju pod zakup lucerišta iz homolja,plaćaju po 400 do 500 evra hektar,vuku mašine 40 i kusur kilometra,prevoze bale . Baš bih voleo da nam kažeš koliko ti bala izbaliraš za godinu dana po hektaru lucerke i na kojoj klasi zemljišta. Pošto si se našao uvređenim a nije imalo potrebe,koliko njih dolazi da kupuje bale lucerke u tvoj kraj ? Ja za to još nisam čuo,po drva,jaganjce i sira jesam. Svaka roba ima svoga kupca i svoju cenu,ako ti ne ceniš samoga sebe,svoj rad i muku niko drugi neće. Da ima neke isplativosti u tovu bikova imalo bi ih podosta,ja bi ih prvi tovio. Al pošto je situacija takva kakva jeste ne pada mi na pamet,radiš,mučiš,znojiš,utoviš bika i onda dodje neki nakupac ili klaničar sa pričom kako je stala prodaja mesa i kako nema potražnje ali bi moga da ga progura za cenu manju jedno 15-20 centi. Sve u svemu stočarstvo nam je u očajnom stanju i nemaš potrebe da se nađeš uvređenim od tamo nekog člana koji je napisao ono kako jeste,nije lupnuo bzvz i ostao živ :ppozdrav:
 
Pre desetak godina si kod nas imao da kupis lanac zemlje za prodatog bika ,a danas je lanac zemlje 5000e (lanac=56 ari) nafta je bila toliko i toliko a sad je 152rsd, poceli smo od zarade po biku a otisli smo daleko nema para u stocarstvu pogotovo u govedarstvu, sad je nas kolega ratko uselio krave u nov objekat evo neka on kaze kolko ga to kosta i kad ce mu se povratiti ulozeno , ako tako gledamo onda niko nista nebi trebao da radi ,ali svako od nas se nada boljem sutra.
 
Zaljubljenici ili zarobljenici,...?
Najpre zaljubljenici (jer ne mozes da gmacas po balezi svaki dan i nosis sa sobom aromaticni miris amonijaka,a da ne volis bar malo stoku),a onda zarobljenici i zrtve tog posla (jer si,pogotovo u mlecnom govedarstvu,rob te proizvodnje 365 dana u godini).
A onda mazohisti,jer te u tom poslu guzi ko stigne i kako stigne.
I na kraju budale,koje se i dalje Don Kihotovski bore protiv vetrenjaca,sve u nadi da ce sutra biti bolje i da ce se moci normalno ziveti od svog rada.
A nada umire poslednja,s tim sto je u Srbiji gotovo pa i nema.
 
Pa kosta dosta ali neradimo od gotovih para nego polako od onog sto pomuzemo,nista unapred,a da zivimo normalno....
Moja neka racunica je da u ratarstvu kada prodas proizvod nemas vise nista a u stocarstvu konkretno mlecnom govedarstvu prodajes svoju robu kroz mleko i ostaje ti kapital od par desetina hiljada evra u stoci,jeste teze ali za sada guramo..............
Mada i tvrdim da onaj koji nema uopste zemlje mnogo ce bolje da prodje u tovu nego ko ima,za ulog koji das na pocetku godine za tu proizvodnju mozes da kupis veliku kolicinu hrane i to da biras u najpovoljnijem periodu u odnosu na cenu i kvalitet kakav zelis.Nema rizika od lose godine,grada,lopova,suse.......nemas viskove nema manjkova uvek koliko treba..........
 
Na moju stetu je ako kalkulacija strucna pokaze da cena kostanja kg kukuruza je 15din/kg a ja mogu da ga prodam po 17din na trzistu, zasto bih ja taj isti kukuruz racunao u tovu po 15din, kad on na trzistu vredi 17din? Sto ce reci da na jednom jutru ako je rod 5 tona gubim svesno 10.000 dinara. Neka mi neko ovo objasni zasto je dobro i ja priznajem da sam pogresio.:cao:


:cool:...elem...imaš dobit po kg kukuruza od dva dinara, ako je odnos PC-PdC 15-17...nisi ga prodavao nego si ga dao junetu...ta dobit od dva dinara je deo dobiti od prodatog juneta, prelila se tamo...zar ne??...čini mi se da u tvom računu konačne dobiti izostavljaš i ovu dobit...ili grešim ???...:cool:
 
Ja to gledam ovako...gruba racunica : bik daje prirast 3:1, znaci 3 kg hrane za 1kg mesa, 3 kg hrane odnosno gotovog koncentrata kod mene kosta 90din+25 din seno (pricam o sopstvenoj lucerci)=115din; kg mesa 2e *115=230. Bik u proseku najmanje nabacuje 1,5 kg dnevno sto je 3e *115= 345 din, za 1,5 kg mesa pojede 4,5 koncentrata =135 din+ sopstvena lucerka oko 40din= 175 din= 345-175=170-20 vet usluge= 150 din dnevno po biku *30 dana =4500 din. E sad kazite vi meni gde ja to gresim u racunu ? Ulaz za telad ne racunam jer ista suma novca kruzi za kupovinu nove ture, racunam samo zaradu na prirastu. Moji bikovi imaju 3 obroka i jedu tek toliko da im ne ostaje u jaslama i da ne rasturaju hranu.
Voleo bih da se nas uvazeni clan prof.dr. Seljak ukljuci u ovu temu (ako je prati) jer je veoma srucan po tom pitanju , a ja bih bas voleo da bar jednom nabavim telad cija je konverzija hrane 3:1.To je konverzija koju imaju dobre svinje.
Po mom dosadasnjem skromnom iskustvu to je ipak blize 5-5.5:1 i to sa idealno izbalansiranim smesama koncentrata.
Takodje i maksimalan dnevni prirast se krece u rasponu 1.2-1.5 kg u zavisnosti od teleta do teleta , a nikako maksimalnih 1.5kg na nivou cele grupe.
Ja ulaz za telad itekako racunam jer je to daleko od iste sume novca koja samo kruzi , jer kad sam ja poceo ozbiljno da se bavim ovim poslom cena teladi je bila 380-400 DM ,da bi sad takvu istu telad placao 580-600e sto je priznacete velika razlika.
 
Poslednja izmena:
Mnogo ovde ima racunice. Meni ostaje po biku oko 150-200e, sa subvencijom drzave. Koristim dosta sena pa nemam veliki trosak oko deteline, i mozda najvaznija stvar ostaje mi djubre koje tokom cele godine nadjubrim nekih 5 lanaca. Svi bi mi vise, ali takvo je stanje da vise necemo skoro da vidimo.
 
@ca blues
Ali i dalje mi nisi odgovorio. Zasto da prelivam tu dobit kao dobit kroz bika, kad vec imam tu dobit. To bi bilo ovako, imam priliku da prodam 1000kg krompira nekom marketu po 40din/kg, ali ja necu, vec cu prodati na malo na pijaci u 12 meseci opet po ceni od 40din. Ja sam sve vise ubedjen da je ovo mazohisticki posao, kao sto rece @Ivan Ilic.:ppozdrav:


Vidim da se prozima kroz postove, da je nemoguce prodati 10 ili vise tona kukuruza odjednom. Mozda je tako kod kolege @Petar 90. U Vojvodini mozes prodati na veliko i 100 vagona u jednom danu. To nije nikakvo ogranicenje.
 
Znam puno stocara, ali cini mi se da nisam jos sreo nekog ko zaista voli to sto radi tj da je zaljubljenik.. Stanje je lose u svakoj oblasti ekonomije i drzave, a ljudi moraju da prezive, a stocarstvo pruza koliku toliku sigurmost.. Dok u drzavi ne krenu stvari na bolje, nece ni u stocarstvu.. Tako da spremajte se za jos gore uslove, jer ova drzava radi sve naopako i suprotno interesima svojih gradjana..
 
Pa eto slučajno čovek tu iz sela proda po hiljadu i više bala tamo u tvoju okolinu,pričam o zimskom periodu ,po ceni od 1,5 za losije seno i po 2 evra za lošiju lucerku. Znam za slučaj da je rođak išao u Gaj ili Bavanište po 300 bala koje je plaćao po 250 dinara + troškovi prevoza ali mu se isplatilo jel su bale bile domaćinske od 15 do 22 kg ,a ne pijačarske od 8 do 12 kg koje se prodavale po 2 evra. Dolaze ljudi iz tvog kraja sa pričom kako kod vas slabo pa čak i nikako ne uspeva lucerka,uzimaju pod zakup lucerišta iz homolja,plaćaju po 400 do 500 evra hektar,vuku mašine 40 i kusur kilometra,prevoze bale . Baš bih voleo da nam kažeš koliko ti bala izbaliraš za godinu dana po hektaru lucerke i na kojoj klasi zemljišta. Pošto si se našao uvređenim a nije imalo potrebe,koliko njih dolazi da kupuje bale lucerke u tvoj kraj ? Ja za to još nisam čuo,po drva,jaganjce i sira jesam. Svaka roba ima svoga kupca i svoju cenu,ako ti ne ceniš samoga sebe,svoj rad i muku niko drugi neće. Da ima neke isplativosti u tovu bikova imalo bi ih podosta,ja bi ih prvi tovio. Al pošto je situacija takva kakva jeste ne pada mi na pamet,radiš,mučiš,znojiš,utoviš bika i onda dodje neki nakupac ili klaničar sa pričom kako je stala prodaja mesa i kako nema potražnje ali bi moga da ga progura za cenu manju jedno 15-20 centi. Sve u svemu stočarstvo nam je u očajnom stanju i nemaš potrebe da se nađeš uvređenim od tamo nekog člana koji je napisao ono kako jeste,nije lupnuo bzvz i ostao živ :ppozdrav:

Nisam se nasao uvredjenim ni najmanje samo me iritiraju polemisanja a niko da ne radi nista. Ne znam koje je zemljiste klase ali su mu lucerista na smolnicama i odlicno uspeva lucerka, elem i dokumentovacu....U prvom otkosu sam izbalirao 1800 na 3,20 ha imam jos jednu parcelu od 80 ari da pokosim znaci bice preko 2000 u tri otkosa bice oko 5000 nadam se.... Stoji jos uvek ovo sto sam rekao o prodaji uzmi moje bale sve sada i zaradices 5000e samo na preprodaji.......ja nisam sposoban da prodam toliko, da se vucem po pijacama itd....

- - - - - - - - - -

Mnogo ovde ima racunice. Meni ostaje po biku oko 150-200e, sa subvencijom drzave. Koristim dosta sena pa nemam veliki trosak oko deteline, i mozda najvaznija stvar ostaje mi djubre koje tokom cele godine nadjubrim nekih 5 lanaca. Svi bi mi vise, ali takvo je stanje da vise necemo skoro da vidimo.
A znas li koja je razlika u konverziji hrane sa senom umesto lucerke.....ja znam....a i moj drug mi bas juce prica njegova iskustva, lucerka ima vise proteina od kukuruza i nezamenljiva je u tovu bikova,da nemam lucerista ne bih ni pomisljao sa tim da se bavim, i to da bik ne moze u proseku da nabaci 1.5 kg dnevno verovatno ne moze sa slamom.....Mnogo nam se misljenja razilaze pa da ne gnjavim vise, svakako da situacija nije dobra ali moze jos mnogo gore verujte.....
 
Pratim ovu temu, ne tovim bikove ali sam se uvek divio ljudima koji se upustaju u ovaj posao. Jedan moj dobar prijatelj tovi po 25 komada, kaze jedina zarada koja mu ostane je stajnjak, osim ako nema dobru silazu kad forsira silazu u ishrani ostane neka kinta. Covek je preko 20godina u ovom poslu zato mu i verujem.
Druga stvar oko ovih racunica, kad racunate cenu kukuruza morate da racunate trzisnu cenu. Lucerka u mo kraju nije ispod 2 evra pa koje god doba godine da je u pitanju.
Netacan podatak da kukuruz ne moze da se proda, skoro svako malo vece selo ima otkupno mesto oteras na vagu za dva dana pare na racun.
 
Pratim ovu temu, ne tovim bikove ali sam se uvek divio ljudima koji se upustaju u ovaj posao. Jedan moj dobar prijatelj tovi po 25 komada, kaze jedina zarada koja mu ostane je stajnjak, osim ako nema dobru silazu kad forsira silazu u ishrani ostane neka kinta. Covek je preko 20godina u ovom poslu zato mu i verujem.
Druga stvar oko ovih racunica, kad racunate cenu kukuruza morate da racunate trzisnu cenu. Lucerka u mo kraju nije ispod 2 evra pa koje god doba godine da je u pitanju.
Netacan podatak da kukuruz ne moze da se proda, skoro svako malo vece selo ima otkupno mesto oteras na vagu za dva dana pare na racun.
Sto li radi to 20godina ako nema dinar....taj tvoj prijatelj ili je mnogo glup ili nesto nije u redu......bez uvrede. Ja sam 3-4 god u ovom poslu, ne kazem da ima neka lova ali ostane malo i prodas hranu kroz njih i to je to ali ko je lud da radi dzaba ja ne bih radio ni jedan jedini dan bez neke koristi...
 
Sto li radi to 20godina ako nema dinar....taj tvoj prijatelj ili je mnogo glup ili nesto nije u redu......bez uvrede. Ja sam 3-4 god u ovom poslu, ne kazem da ima neka lova ali ostane malo i prodas hranu kroz njih i to je to ali ko je lud da radi dzaba ja ne bih radio ni jedan jedini dan bez neke koristi...

Ima krave muzare, pa ubacuje svoje telice, tako opstaje, kad kupi tele slaba vajda od zarade, samo skupi pare na gomilu.

Po mojoj racunici cak i ako covek ima svoje tele i ubacuje u tov i njega treba da racuna kao da ga je kupio, jer i to svoje tele u svako doba moze da proda za 500-600 evra.
Opet kazem ne bavim e ovim poslom, ovo je samo moje misljenje. Svaka cast ljudima koji se upustaju u ovaj posao.
 
Nazad
Vrh