Tov junadi

Evo jednog od mojih...jos mesec dana i idu napolje

28042014184.jpg
[/IMG]
 
Jingis bas su lepi, znas li mozda iz kog su kraja kupljeni, koliko su stari i koliko mislis da imaju kg?
 
Kod mene se koškala dva bika i sad jedan već 5 dana krvari na dernu nozdrvu,ide kao sukrvica.Veterinar kaže da je zezno sluznicu i da to sporo zarasta,čak i do 10 i više dana.Brisao sam krv i nozdrvu ali oštećenje je gore u dubini,po veterinaru iz sinusa.Brine me to jer ružno izgleda to kapanje,jel imao ko sličan slučaj ili kakav savjet.
 
Da izdrži 2 mjeseca bilo bi dobro jer je tad za prodaju,danas je bolje,manje krvari.Pebacio sam mu lanac oko vrata imam osjećaj da je bolje,izgleda da je jako osjetljiv na rogovima.
 
@Homoljac okolina Kraljeva, odprilike svi su bili stari oko 100 i mozda malo vise dana kad su dosli kod mene to je bilo oko 20. septembra prosle godine. Ova slika je stara mislim oko 20 i vise dana. Ja mislim da imaju negdo oko 550 kg ili malo manje, slab sam u proceni. @0, juna ce im biti 9 meseci i verovatno cemo ih prodavati posle zetve.
Ovaj sa slike je moj pulen. A za njega cu ti sutra napisati odakle je dosao i koliko je star, sad sam i ja bas znatizeljan, samo da vidim sutra broj njegov pa cu javim.
Pitanje za sve, po vama dali je to pravi simentalac?
 
Jingis, po mojoj proceni imaju sigurno 550 mozda i vise, uzmi traku ili kanap izmeri ga iza prednjih nogu oko grudi ako je miran i znaces skoro pa sigurno koliko ima. Ima formu simentalca mada po meni simentalac ima oborene rogove i kovrdžavu dlaku na glavi i formu tvog pulena.
 
Jingis svaka cast. Dao si svima nama koji se bavimo tovom domaci zadatak, odavno nisam video tako dobro utovljenu junad. I meni se cini da su tezi od 550kg, jedino da na slici izgledaju veci.
 
Za masec dana vam javljam kako je proslo...Hvala!

- - - - - - - - - -

Evo jos nekih slika...

07062014266.jpg
[/IMG]
07062014267.jpg
[/IMG]
07062014268.jpg
[/IMG]

Sta kazete na ove?
 
Danas sam bio kod jednog prijatelja, poceo da zida silo jamu i krenuo sa novom turom od 23 komada....
Kaze da na proslu turu od 19 komada mu je ostalo oko 300 evra po biku.. Kupuje telice od 150 do 200 kg, placa oko 500 evra, a prodaje sa preko 500 do 550kg....
Da napomenem da je na proslu turu imao lecenje i veterinarske troskove..
Evo i par slika...










 
Ima nekog njegovog dobavljaca, s kim saradjuje vec duze vreme...
Ajde ti si malo iskusniji, kazi mi da li ovde ima holstajn telice, ne cist holstajn, ali ima meleza.. On me ubedjuje da nema, ali glupo da se raspravljam i da mu kvarim..
 
Mislim da ima. Evo ono tele sa slike sto je samo i lezi. Cist busan kako ih mi zovemo. Ima crvenu glavu a simentalci koliko ja znam imaju bele glave i cistu njusku.
 
Eto.. :p
Nisam stigao da slikam jedno crveno sa belom cvetkom na glavi, pa moje holstajnke nemaju onako lepu glavu..

- - - - - - - - - -

Ima tu svasta i sigurno mu nije ostalo 300e zarade po biku.
On bar mora da polaze racune, pa svaki ishod i prihod pise, cak je kupovao kukuruz prosle godine posle berbe po 16 din/kg.
Kaze da bi mu ostali jos 50-70 evra da nije bilo lecenja, dosta ga veterinari odrali...
 
Lepi jesu ,dosta su nakostreseni ,slabo hranjeni jednom recju ni priblizni kao ovi sa predhodnih slika to jest od clana jingis to je prava roba svaka cast, mnogo puta sam pisao ko se hvata samo za racunicu nemoze u ovom poslu opstati, jer kad imas svoju hranu blizu si minusa a kad kupis od teleta preko sena do kukuruza e onda neznam gde si sa racunom.
 
Kojih 300 evra po biku??? Pa da toliko ostane svi bi ih drzali. Moize to lako da se izracuna. Ako jedan bik pojede 2 tone kukuruza i jos tonu deteline puta cena plus ulaz i sve je jasno.
 
Nazad
Vrh