Tov junadi

Pretpostavio sam da je prvi turnus jer objekat ima par sitnijih nedostataka koje ćete i sami uvideti do kraja tova. Jel ovo predtov? Malo je pretrpano pa deluje kao da se kasnije planira razredjivanje po jedinici površine.
 
Trebalo je da zidove bar poprskate cementnim mlekom ako ih već niste omalterisali jer će bikovi da oštete blokove. Nešto rogovima a nešto i zubima. Vertikalne cevi obavezno ojačajte ili upajantite jer su preslabe za funkciju koju ste im namenili. Ima još kojekakvih sitnica ali ne bih da Vas obeshrabrim. Samo napred, puno sreće, sve se da popraviti i srediti.
 
Pozdrav svima ja sam ovde nov, zanima me koliko je isplativo kupiti zensku telad koja vec jedu sama, pa ih odgojiti u junice pa pred semenjenje prodati?
 
Pozdrav svima ja sam ovde nov, zanima me koliko je isplativo kupiti zensku telad koja vec jedu sama, pa ih odgojiti u junice pa pred semenjenje prodati?

Mislim da nije isplativo junice toviti, jer nesto vise pojedu zavise prista kao bik ,sporije napreduju ,junica vec ulazi estrus trazi vec sa 11 meseci ,i tako 20 dana a nju ne mozes da utovis do 500 sa 14 meseci i da bas napreduje .A i razlika je u ceni izmedju njih i bikova sigurno 30 centi , a isto pojede i vise .Jedino sto cena zenskih jeftina mozda na tele od 140kg razlika 30-50 e razlike.Jos i ako od nekog sitnog semena ,sporo napreduje.
 
Ako gledas taj posao samo kroz isplativost to jest dobit,onda tu nema posla ni profita. Trenutno musko tele da kupis trebace ti 450/500e , 2 tone kukurza,300 bala deteline plus tvoj rad da ne racunamo vet usluge, kod zenske teladi cena je niza, ali zato kad ih odgojis pred osemenjavanje nemas koma da prodas dolaze ti razni nadkupci koji se takmice ko ce dati manju cenu , tako da sad trenutno takvu junicu pred osemenjavanje imas da nadjes za 600e ,kod nas se nikad nezna sta raditi i kako , sad je cena kukuruza 15dinkg a ko nam garantuje da najesen nece biti 30 din kg i gde ces onda biti sa tovom junadi.
 
Pa slazem se ja sa vama, doduse nisam znao da su junice tako jeftine, a kukuruz imam svoj a sad bas dali bi im davao detelinu, i seno je dobro, pa nek je duzi tov.

- - - - - - - - - -

A u mom selu imel je zatvorio otkupnu stanicu, nije bilo dovoljno mleka
 
Hvala na savetima, znaci ipak tov bikova

Ili ako hoces mozes da ranis junice osemenis i nekih 5,6 meseci steonosti da prodajem .Ako je dobrog porekla junica nekih 1300 e mogao bi prodavati.Ali opet nekako sad vecinu zensku svojih zenskih teladi ostavljam,malo po malo da prosirivam, junica sa 12 meseci otprilike srednje intezivni nacin ishrane predje 300 kg ,treba 18 meseci do 550 kg neka prosecna junica.Ipak na kraju drzise bolje bikova .
 
Ili ako hoces mozes da ranis junice osemenis i nekih 5,6 meseci steonosti da prodajem .Ako je dobrog porekla junica nekih 1300 e mogao bi prodavati.Ali opet nekako sad vecinu zensku svojih zenskih teladi ostavljam,malo po malo da prosirivam, junica sa 12 meseci otprilike srednje intezivni nacin ishrane predje 300 kg ,treba 18 meseci do 550 kg neka prosecna junica.Ipak na kraju drzise bolje bikova .

Mislim da nije isplativo junice toviti, jer nesto vise pojedu zavise prista kao bik ,sporije napreduju ,junica vec ulazi estrus trazi vec sa 11 meseci ,i tako 20 dana a nju ne mozes da utovis do 500 sa 14 meseci i da bas napreduje .A i razlika je u ceni izmedju njih i bikova sigurno 30 centi , a isto pojede i vise .Jedino sto cena zenskih jeftina mozda na tele od 140kg razlika 30-50 e razlike.Jos i ako od nekog sitnog semena ,sporo napreduje..

Druže gde ti je taj Matijevac? Kojim jezikom se tamo govori?
 
drugari i interesuje me kolika povrsina boksa ili prostorije mi je potrebna da uzgajam 5 bikova? imam u planu da radim prostoriju sa ispustom napolje tj u tor pa da slobodno setaju. i na sta mi skrecete paznju prilikom izrade prostorije?
 
preslistaj malo temu, imas dosta korisnih stvari. moj jedini savet ti je da razmisljas sta ako, tj sta ako kasnije resis da imas vise komada u tovu? zato sve dobro isplaniraj, nemoj da se ogranicis sa prostorom.
 
preslistaj malo temu, imas dosta korisnih stvari. moj jedini savet ti je da razmisljas sta ako, tj sta ako kasnije resis da imas vise komada u tovu? zato sve dobro isplaniraj, nemoj da se ogranicis sa prostorom.
listao sam prilicno ali to je tacno mozda mi padne na pamet da uzgajm kasnije vise ali nemam dovoljno imanja za vise to bi mi bilo taman uzgred sa kravama. ne zurim nigde na jesen ubacujem do tad cu napraviti prostoriju i dobro smisliti ali mi treba vase iskustvo da mi prenesete :))
 
Nazad
Vrh