Tov junadi

Češka markice.
Za nas je najbolji simentalac, ove ostale pasmine se tove jer Talijani vole meso od drugih pasmina. Ima razlike na liniji klanja i veca mesnatost itd.
al po meni je za nas simentalac cisti broj 1.
os mljeko os meso.
 
Uvezena su za tov, ali to nije moja junad. Taj netko ih prodaje onome tko da najbolju cijenu. Talijani su to najčešće bili.
 
Sve koje znam koji su tovili, ili su odustali ili puno smanjili. Hrana je skupa jako, repromaterijal. ubise nas sa time.
a i teladi ima sve manje, tj. krava svaki mjesec vise od 1000 grla manje po gospodarstvima diljem zemlje.
cijena je oko 1,5-2,0€ kako kada, kako gdje.
 
Rešio i ja da postavim sliku svoje četvorke.:osmeh: Prva tura u slobodnom tovu u našoj avliji, nema se više mesta..Dva veća su stara četiri i po meseca, a manji su mesec dana mlađi. Inače dva su od mojih krava, a dva smo kupili sa 3-4 nedelje starosti.

or6zfVX.jpg

TnlfiJ1.jpg
 
tov junadi

kolege ja bih ove godine poceo da se bavim tovom po 5,6 komada godisnje pa me zanima dal je bolje i isplativije uzimati telad od oko 180kg ili male od 2,3 nedelje?
 
Ajd pa neka je sa srecom u ovoj sveopste konfuznoj situaciji oko bikova.

Da jbt, stvarno konfuzna! Sta se ovo desava nemam pojma? ja imam turu od 14 komada za jedno 2 meseca sta ce biti do tad videcemo. Kod nas kod klanicara je i dalje cena 3.60 na liniju klanja a saipteri placaju oko 2.10 zive do 2.15 a svi kazu nema bikova.
 
Zemljak,moji drugari,poneki dali siptarima pare na ruke.Otpisali subvencije,jer kazu da su imali brdo problema kad su davali klanicarima,pre svega u vidu naplate potrazivanja.I onda kazu zakasne sa novom turom,izjedaju se od natezanja sa klanicarima koji su takodje u problemima.Ovako kazu odmah znas na cemu si,dobio izgubio startujes odmah sa novom turom,pa do novog natezanja.
 
Od ove godine moze se prodati i kupcima koji kupuju za izvoz, normalno mora da je legalna firma koja moze da ti izda otkupnicu, tako da nismo prinudjeni samo da prodamo klanicama. Ali to vazi za junad koja su oteljena u 2013 zato sto je u ovoj godini donet zakon.
 
Zemljak,moji drugari,poneki dali siptarima pare na ruke.Otpisali subvencije,jer kazu da su imali brdo problema kad su davali klanicarima,pre svega u vidu naplate potrazivanja.I onda kazu zakasne sa novom turom,izjedaju se od natezanja sa klanicarima koji su takodje u problemima.Ovako kazu odmah znas na cemu si,dobio izgubio startujes odmah sa novom turom,pa do novog natezanja.
Ja se slazem sa tim,ali ako su predali za subvencije,a bikove dali na crno bice malo povuci a malo mi ga i potegni:osmeh:,pricamo o grlima oteljenim u 2012.
 
Hvala zemljak za ovo "potegni mi.." Za ovu godinu ne znam,ali znam da je za proslu covek predao za subvenciju,onda prodao siptarima i sada ima novu turu.Ne znam da li je imao problema,ali ne bih rekao,ispricao bi on vec.A i ove iz ministarstva po meni bas zabole sto ce neko da proda na crno,racunica jasna-odmah manje odliva iz budzeta.A kakva je situacija u budzetu,to znamo svi mi najbolje.
 
Hvala zemljak za ovo "potegni mi.." Za ovu godinu ne znam,ali znam da je za proslu covek predao za subvenciju,onda prodao siptarima i sada ima novu turu.Ne znam da li je imao problema,ali ne bih rekao,ispricao bi on vec.A i ove iz ministarstva po meni bas zabole sto ce neko da proda na crno,racunica jasna-odmah manje odliva iz budzeta.A kakva je situacija u budzetu,to znamo svi mi najbolje.
pa nije mogo proslu godinu da preda za subvencije ustvari mogo je ali samo za grla oteljena u 2012,jer pre toga subvenicje nisu bile,nesto si pobrkao al nema veze,i ja sam ih davao ovih godina siptarima,ali sad sam poceo ponovo sa jednim otkupljivacem legalno,jer su kazne paprene,ako se uzmu subvencije a ne opravdaju se.
 
ako je prodao siptarima a predao papire sa subvenciju za 2012godinu trazice mu uprava za agrarna placanja papire o prodaji tako ako ih nema bice kaznjen to pise u zakonu o tovu junadi za 2012 a I sada za 2013 godinu .Da napomenem papire se predaju jos dok traje tov a pare se dobijaju cak neki put I za vreme tova dok jos nisu prodati.Npr.koje predao papire u junu dobio je sredinom marta.Pozz
 
Ajd nek mi neko objasni da li ovaj covek moze imati racuna i kako?ne sumnjam u kvalitet proizvoda koji pominje,ali kukaju ljudi koji imaju svoju hranu,sta li tek rade ovi sto kupuju gotov koncentrat.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Verovatno radi kompenzaciju daje im jecam-kukuruz-soju itd u nekom paritetu za koncentrat .
 
Nazad
Vrh