Tov junadi

Nikad u zivotu nisam tovio bikove ali vec s proleci planiram da kupim 5 teleta pa da krenem sa tovom. Zato me zanima koliko hrane tj silaze dovoljno za njih 5 na godisnjem nivou? Koliko mi pored te silaze treba sena,kukuruza? Da li uopste moze proci tov bez silaze( samo sa senom, kukuruzovinom i koncentratom) Cime je naj isplativije hraniti? :ppozdrav:
 
ja ih izgleda previše mazim,prvo ujutro oko 7 ide sijeno pa oko 9 silaža + koncetrat 1kg na 100kg mase bika u 12 sirova rola i onda oko 16 opet silaža sa koncetratom i uveče oko 19 sijeno.Primijezio sam da su se zasitili.Možda bi trebao drukčije ih hranit pa molim iskusnije da mi malo objasne šta i kada davat. hvala
 
Pa i treba da su siti, nisu to junice koje ostavljas za priplod pa da smeta veca tezina.
 
ja ih izgleda previše mazim,prvo ujutro oko 7 ide sijeno pa oko 9 silaža + koncetrat 1kg na 100kg mase bika u 12 sirova rola i onda oko 16 opet silaža sa koncetratom i uveče oko 19 sijeno.Primijezio sam da su se zasitili.Možda bi trebao drukčije ih hranit pa molim iskusnije da mi malo objasne šta i kada davat. hvala


E ja moju gospodu ranim ovako.:haha:

Ujutru dajem silažu bungur i detelinu odjedared i to isto ponavljam uveče.Jedu oko 7 kila bungura po komadu(imaju oko 520-30kg prosek)
 
E ja moju gospodu ranim ovako.:haha:

Ujutru dajem silažu bungur i detelinu odjedared i to isto ponavljam uveče.Jedu oko 7 kila bungura po komadu(imaju oko 520-30kg prosek)
Izvini, sta je to bungur? Dali je to koncentrat?

- - - - - - - - - -

Ja sam sa senom slab, dajem im samo jedan obrok sena, ostalo sto dobijaju je silaza i koncentrat koji im sam pravim.
 
prnjavor3@
Redosled ti je odlican , 1% konc. od tezine bika dajes u obrok ili na dan , ako je u obrok malo smanji da ne bude problema sa buragom.
 
U mom kraju kad se smanjeno daje kažu uzprst,pa mi oko 6i30 uzprst sijeno oko 9h brašno samo kukuruz i pšenica oko 12 uzprst silaža ,u 15 uzprst sijeno i oko 18h uzprst silaža i brašno,sad imaju oko 450kg,al ćale neće da proda do proljeća.I mi im dajemo oko 4do5 kg. brašna na dan,dok sojina i sun. sačma nisu poskupile smo pravili koncentrat.
 
Meni danas stigla telad.
Dobijaće, ujutru i uveče, koncentrat (nakvašen) i seno (detelinu, sudansku travu, sojinu slamu, grahoricu).
Kasnije, tamo negde u februaru smanjiću koncentrat na 1/3 a resto će dobijati silažu.
I to im je što im je.
 
@malaksalo
U startu samo detelina i sudanska trava.

@bojčetić
Hvala drugar

Evo par slika...
fotografija0340.jpg

fotografija0341.jpg

fotografija0342.jpg
 
Da, za sada.
Ima za njih spremna još jedna štala, pa kad porastu razdeliću ih.
A na proleće svi zajedno idu u tor sa nastrešnicom.
 
Cena izađe 450 evra po komadu a kilaža od 110 do 140kg.
Malo je to jača cena, ali nema nikakvog lečenja i dodavanja mleka.
 
Nazad
Vrh