Tov junadi

@Branko

Sojina slama, pogotovu u ovakvim godinama, je hranivo koje je veoma zastupljeno u ishrani junadi u tovu i ovaca. Nije seno ali je od svih slama najkvalitetnija, podstiče preživanje, još u obroku fali silaža i koncentrata, bukvalno može biti jedino kabasto hranivo u tovu životinja. Komšija je nabalirao 2000 bala sojine slame, daje je kravama jedan obrok. Tako da samo napred, neće im škoditi.
 
Sasa P sta je jarma,kod nas za taj izraz nisam cuo:sta: a zob ne dajem,kod mene ti je ovako.....ujutru ide silaza,pa na to seckani krompir,pa koncentrat u koje su samljeveni,kukuruz,psenica,jecam i premiks IBEKA PANTO,i posle toga seno...to je ujutru i uvece,popodne samo silaza i seno...to je za bikove,za krave je drugaciji malo obrok...:ppozdrav:
 
Sasa P racunaj max 4 bika od pocetka tova da kraja,do nekih 650,700 kg..naravno uz seno i koncentrate...tako sam nesto preracunao...
Nodjooo pogresno si se preracunao moze mnogo vise.
Ja godisnje pravim silazu sa 1.2-1.5ha i bude mi do juna meseca , a pored 10-12 bikova imam 4 krave i gajim telad sto one otele.
 
milan971 ja sa 20 goveda u stali,potrosim 4 silaze skinutih sa 40 duluma,tj 4h...ali dajem u velikim kolicinama,3 puta na dan,uglavno nikad jasle nisu prazne...cak mi i zafali,zato sam smanji Sasi P...i racunaj ono silaze sto ce baciti,posto retko kad da gornji sloj ne potruli..
 
Silaza ako je pravilno spremljena i zatvorena ne bi smelo toliko da se baca. Prosle godine sam u trencu imao upakovano 15 prikolica po 3 tone i od toga je odbaceno mozda oko tone i ja to racunam da je mnogo.
Malo sam zakasnio sa spremanjem ,kukuruz previse izgubio vlagu i od polovine se poceli pojavljivati sivkasto plavicasti pecati koje sam izbacivao.
Inace kad je stanje normalno odbacim mozda 10-15 bastenskih kolica.
Ja je dajem 2 puta na dan jutro i vece, izmedju ide seno ,kukuruzovina i slama od soje. I naravno krave daleko vise pojedu jer jedu punim kapacitetom celu godinu , dok juned od kupovine pa do nekih 300-350kg ne jedu ni trecinu od toga.
Tek od nekih 400 kg pa do kraja tova jedu punim kapacitetom , ali opet manje nego krave.
 
koliko su ti dugi trencovi..ja pravim 4 silaze od 10m duzine i metar visine..na to sve sigurno bacim dubravinu prikolicu od 3t..manje vise...gazam obavezno i to dosta vremena,bacam stocni krec,inokulante i dobro pokrijem i bacim zemlju i opet...i ove god sam se razocarao...ali odosmo u :off_topic:
 
Jesmo u off-u al da ti odgovorim , trenc je dug 12.5m, sirok 3.7m i visok 1.2m.
Videcu da slikam sutra pa da ubacim u temu spremanja silaze.
 
@ Branko
Posto je ova godina takva kakva je,mi smo bilirali i soju i kukuruzovinu da hranimo goveda i ovce.Naravno zbog manjka deteline.Mogu ti reci da je redo jedu znas da sada im damo i detelinu i sojinu slamu i prvo pojedu soju pa onda detelinu.
 
@ Branko
Posto je ova godina takva kakva je,mi smo bilirali i soju i kukuruzovinu da hranimo goveda i ovce.Naravno zbog manjka deteline.Mogu ti reci da je redo jedu znas da sada im damo i detelinu i sojinu slamu i prvo pojedu soju pa onda detelinu.
Ja sam sojinu slamu, sitnio seckom i mesao sa koncentratom. Pojedu je mnogo radije nego samu.
 
Hvala na odgovorima.
Mene sad nešto opširnije interesuje...
Za koliko junadi je dovoljno:
120 bala sojine slame
160 bala sena od graorice
110 bala sudanske trave
50 bala deteline
kukuruzne silaže sa 1 jutra?

Imam kukuruz, stočno brašno, suncokretov lom i ljusku i mogu nabaviti ječmeni treber.
 
Nazad
Vrh