Tov junadi

Kod nas u Srbiji udarne vesti kreće izvoz u Tursku nemogu da verujem koliko se na to pale ovu moji seljaci kao bice bikovi 2.5 eura pa Bosna otkad ima ugovore pa nikad da se pomeri cena, nesto se jesenas izvozilo odma se i osetilo i kod nas ali i ubrzo stalo
 
Nepoverenje je teško... to stoji.

Ali ta priča sa govedinom za Tursku meni se sviđa.

Nerealna očekivanja cene ne bih komentarisao, zadržao bih se na mogućnosti za razviti taj posao.

Da se udruži određen broj domaćina, da nađu turčina sa hladnjačom i mesarama, pogode posao sa njim, sinhronizuju dinamiku tova, odrade uslužno klanje u ovdašnjoj klanici, tras roba, tras lova.

Turska je blizu, tradicija trgovine i kanali postoje...

Nije to nemoguće.

U današnje vrema ne moraju čak svi biti iz istog sela, već neke šire regije.
 
tov junadi je vezan za proizvodnju mleka koliko krava toliko teladi svake godine se smanjuje broj krava samim tim i broj utovljeni junadi ali na trzistu uvek visak ili dovoljno junadi kako i zasto neznam.Turska ili sve te zemlje koje se spominju za izvoz vec imaju svoje dobavljace mi bi tek trebali da se probijemo i pronadjemo kupce na tom trzistu a to nece biti lako,ja mislim da im mi sluzimo kao popuna ako se pojavi neki manjak mesa pa dodju ovde uzmu neki kontigent
 
Ovo o čemu ja pričam bi valjalo probijati i sa "halal sertifikatom".

A telad se daju i uvoziti.

I da, što se mog poimanja uloge države tiče, ona je svoje uradila, sklopila je taj sporazum, sad je na privredi da dalje gura. A privreda, to smo i mi.

Ne bih se ja libio ni posredništva ili saradnje sa kosovskim ili makedonskim šiptarima.
 
Da drzava je dogovorila sa Turcima i odredila klanicu Zlatiborac za jedinog izvoznika. Toliko o nasim ocekivanjima.
 
daj boze da to krene meni je strah da se previse reklamira na tv i da ce ljudi pomisliti da ce to biti dobar posao i napuniti stale i da ce doci dogodine da necemo moci prodati da ce cena pasti nastace haos to je bilo u Bosni pre par godina kod njih je krenuo izvoz bilo dobro i nama i njima pa ljudi napunili stale uvozili telad izvoz stao jedva su se resili bikova
 
A ybg ne može stihijski da se radi. Sad dobro plaćaju daj svi da radimo...

Pa i neki limari dobro zarađuju pa nije navala na taj posao.

Mora se tome pristupiti ozbiljno. Sigurno nema ništa od toga ako se čeka da to "država organizuje". Mora se razmišljati i nastupati duhom preduzetnika.
 
markojx@
Tacno tako .
Tad je Bosni problem napravio uvoz , poleteli pa uvozili telad od nas ,Rumunije , Ceske a i po neku polutku iz Madjarske a Turska im lepo rekla samo domaca roba u izvoz....
 
Poslednja izmena:
Tov junadi postaje skroz nerentabilan posao. Ja koji nikad nisam kukao ...sad pocinjem da razmisljam o odustajanju.. ili prelasku na sistem krava tele ili na krave i ovce... Nema teladi... tele skupo ... mis od 100kg kosta 500evra kod seljaka.. 140..150kg 600evra.. Strasno.. Ne znam sta ce se desiti nacrtom novog zakona... Neko vice da ce subvencija za junad biti 25hiljada... Ja licno ne verujem.. Registrujem karantin .. isao sam u Rumuniju .. Madjarsku.. Slovacku... Nema teleta ispod 220kg.. traze i oni 3.1.. do 3.3evra po kg.. plus troskovi ... izajde na strasno.. Jeste roba A klasa.. hereford ..limuzin.. sarole .. belgijsko plavo .. ali gde ga prodati...Ne znam ni sam sta raditi. Da li preci na zensko tele .. To jos ima neku normalnu cenu 2.7.. 2.8 ali gde sa njima.. kad dodju nece ih niko.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Ja uvek imam po neku junicu, uhranim za isto vreme kao bika, mada jeste malo problem kad dodje teranje, budu malo lakse ali jbg.
A ko kupuje telad po meni dodje na isto, zensko tele je jeftinije od muskog a tako i kad dodje na predaju.
Inace svu telad ostavljam od svojih krava, ne kupujem.
A to da li ima neke matematike, odavno vec nema.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Proizvod je iz fabrike koja je u sastavu Bankom grupe koja se bavi svim i svacim. Nisam cuo da neko ima iskustva sa njihovom hranom za zivotinje.
 
Kod odabira teleta za tov.. vi iskusniji kojja telad preporucujete da se izabere.posto ja planiram sad da biram a ne da mi uvaljuju svega
 
Kod odabira teleta za tov.. vi iskusniji kojja telad preporucujete da se izabere.posto ja planiram sad da biram a ne da mi uvaljuju svega

Neka moja zapazanja,crve o tele,sa hjednacenim kole ima,belim nogama ispod kolena i sto duze da bude,a tamnije crveno.... Na zalost,kod nas je sve vise zutih da ne kazem belih teladi i krizanaca kroz konih je bar 30;40% provucen holstajn.... zato imamo za rezultat manji prirast,a vecu konverziju...o ceni teladi od preko 4e da i ne govorim,tele 100kg 450-500e,a bikovi 2e ??????
Inace za poboljsanje u ovom poslu za pocetak je dovoljno da se krave osemennuju tovnim rasama, belgisko,angus,sarole,limuzin.Licno sam misljenja da bi to u dobroj meri pomoglo pri tovu...
 
I ja sam nekad birao za tov te tamno-crvene ali vremenom sam uvideo da nema pravila ,cak u tim tamno-crvenim pre moze da se provuce neki crv.holstajn.
U zadnjih nekoliko tura su mi se najbolje pokazala sarena telad sa sarama boje bele kafe ,imaju dobru konstituciju i mogu da ponesu lagano preko 700kg.
Dok imao sam crvenih i crveno belih dodju do 550kg i stanu sa porastom i smo nabijaju loj.
Za poboljsanje tovnog govedarstva jeste resenje ubacivanje tovnih rasa ,ali to bi kod nas jos vise narusilo i onako krhko mlecno govedarstvo.
To moze da se radi u zemljma koje planski rade i ulazu u svoje govedarstvo , a ovde kod nas gde se donose ad-hok resenja i gde se planovi i strategija menja od vlade do vlade (od potpisivanja sporazuma do potpisivanja sporazuma) i od ministra do ministra to je potez koji moze da nam se obije od glavu.
 
Nazad
Vrh