Tov junadi

Sve zavisi od gradje bika i njegovog polazaja glave kad se meri , ja merim po po tablicama sto u temi merenje bikova kanapom nekad bude u 1kg pogodi , neki put promasi za 10 kg .
 
Posto su nam zalihe kukuruza pri kraju uzeli smo gotov koncentrat gebijev uni 14 posto proteina,videcemo kako ce se pokazati,sad se jos privikavaju na njega jer je u granulama pa ne jedu bas sa apetitom,cena je 30,5 din.sa popustom na kolicinu.
 
Gledao sam prilog kako covek iz okoline Aleksinca dobija taj koncentrat po 23 din.zbog toga sam napisao,skup jeste,al drugog nemam,Da li ga je koristio jos neko,kakva su iskustva?
 
Sta je ljudi tema zamrla?
Evo ja svoje bikove danas konacno poslao za Tursku nakon pola godine cekanja i maratonske potrage za kupcem...
Zena me nagovara da kupimo opet poneko tele a ja razmisljam da prodajem i ova muska sto moje krave otele.
 
Cijena je mizerna ali ja slavim sto sam ih se rijesio, 3.70 km plus pdv a to je oko 1.89 evra po kg zive vage.Nisu vagani pojedinacno ali je zanimljivo to sto je jedan od njih procjenjen da je imao 1100kg.
 
Posle 10 godina vratili smo se tovu bikova.

51ok10.jpg

qrdt9v.jpg

eqngo1.jpg


Izbetonirano 12 x 4,2 m , 12 cm minimalna debljina betona, sa armaturnom mrezom, pad 1,5 % . Hranidbeni hodnik sa jaslama ce biti u sredini objekta, objekat je 12 x 12 m sa obe strane bi moglo stati ukupno 50 bikova bez ispusta u vidu korladi koje bih eventualno pravio ako se predje 50 komada, za sada je to daleko. Imam u planu i termo pojilice po jednu na svakih 20-25 komada .

21emd.jpg

xfb607.jpg

x3if6b.jpg


Na bocnu , spoljnu stranu ici ce 3 cevi na razmak od 0,5 m do 1,5 metar visine fiksno. Plan je cistiti masinski ,pa ce na celo objekta biti napravljena vrata od cevi sa sarkama .Cevi su fi 80 3 mm debljine zid. Jasle planiram da napravim sa poslaganim ciglama i preliveno sa cementnim mlekom. na ivicu betona do jasala plan je staviti drvenu fosnu.
 
Dragane svaka cast,samo napred drago mi je da cujem da se ljudi vracaju kod nas mnogi odustaju.Sa srecom neka budu korisni i uvek puni boksevi...
 
Sve ce to biti ok al sto crne Crni Dragane. Mi smo pre drzali po 12 u slobodnom tovu i ubacimo po 2-3 crna i to prodje kod kupca (citaj siptera) al svi Crni....
 
Ja sam neki dan prodao 4 bika prosek 560kg. cena 2,05e i dve junice prosek 480kg cena 1,9e.Roba je bila ekstra a i cena je zadovoljavajuca.

Za 10 godina su zaboravili koja je razlika izmedju simentalca i holstajna.Mislim na prodaju utovljenih bikova.
 
Crni iz vise razloga, nismo zaboravili, nismo toliki amateri. Izasli su me prilicno povoljno! Sa 220 kg prosekom, jedu kao mecave. Bilo mi je bitno da budu sto stariji i sa sto vecom kilazom :D , ima caka. Nije ni svaki holstajn isti, ovo je krupni kanadski holstajn.
 
Ja uvek imam po par komada crno belih u tovu, ali cale uzima iskljucivo melez sa simentalcem. Koliko to dobro napreduje do nekih 450kg to je neverovatno da ne poverujes da ima holstajna u sebi. Ali posle vec malo slabije ali na kraju izgura lepu kilazu i bude priblizno simentalcu po kvalitetu.
 
Mi kada smo tovili nikada nismo gledali boju bikova imali smo crne holstajn krave i od njih smo telad tovili vrlo uspesno nasi sa godinu dana su mogli da stanu svakom simentalcu na crtu.Jedna anegdota ili kako vec imali mi u stali dva crna bika od nasih holstajnki dva simentalca i dva cisto bela meleza dodje mesar i odma sa kapije ju,ju vi imate crne to je sama koscura tu nema mesa da je crveni odma bi vam dao 2,30dm/kg (tada jos marka isla) vodi njega otac u stalu i cuti,a ovaj samo drobi dodju oni do vrata i pita ga otac koliko ono ti za crvene dajes pa 2,30 ali ti imas crne pa cu ti dati 2,00dm kaze otac aj udji u stalu i biraj koje ces kad je ovaj usao i video ucutao gleda robu i skrguce zubima.Kaze moj otac e ,a koliko ces ove bele platiti gleda mesar i kaze u j...o te ala mi uteraste tovari sve po 2,30dm ali nikome ni reci kasnije kada smo prestali sa tovom uvek je govorio da smo imali holstajne jace i od simentalaca.Nas prvi bik cistokrvni crni holstajn je imao 860kg sa 14 meseci.Kada je hrana dobra i kada se izabere prava roba starije grlo,a mrsavo to ide ko mecava kad se provali sa dobrom hranom i mi smo uvek takve i kupovali za tov,a to nas je jedan stari na zalost pokojni nakupac naucio.
 
Nazad
Vrh