Teljenje krava

Nisam rekao da toga ima samo u Srbiji, ima toga još više u drugim HF populacijama, samo nije prijatno za videti. 90-tih mislim da je rađena analiza pojave anomalija u populaciji crno-belih goveda na PKB-u, nezvanično imali su skok teladi sa anomalijama nakon `99.
 
Bilo je toga i prije ,kod mene u osijeku u poljoprivrednoj školi je stajalo izloženo tele sa spojenim glavama još 80 ih godina
 
Opostenila nam se krava danas,drugo teljenje,blizanci,dva bika.Jedno tele ima krive obe prednje noge,pokusava da ustaje,ali mu se ne da,inace je lepo veselo.koliki je ovo problem?
 
Ne prevelik, ako nije urođena anomalija a vrlo verovatno nije. Bilo ih je dvojica na malo prostoru, još mali deficit kalcijuma i eto situacije o kojoj govoriš. Obavezno mu daj AD3E, napajaj ga iz kantice i za 7 dana biće kao nov. :ppozdrav: Slabo nam se tele krave u zadnje vreme, došlo zadnje vreme.
 
Kako mislis krive noge? krive kosti ili se neog u koljenima savijajua prema unutra? ako je ovo zadnje manjak vitamina D. Savjetuj se sa veterinarom nek ti da Ca, P i vitamin D
 
Mislim da je tu neki poremecaj u nedostatku vitamina D al uglavnom najpametnije ti je da se pozavjetujes sa veterinarom pa a ti da on vec sta treba. Pazi na to tele jer vrlo lako moze slomit kosti ako je rahitis u pitanju ne forsiraj ga da ustaje jer mozda cak ima i bolove u zglobovima zbog ajmo reci ne sazrijevanja zglobova :)
 
Kod mene se nesto slicno desilo nije moglo da ispravi donji dio noge kako smo telili junici. Strasno tezak oteljaj 6 nas vuklo a veterinar rukama pomago. Pola sata ga polivali vodom dilazi na stepenice da visi, ali smo ga uspjeli spasit :D ajd super je ako ce nadoc samo malo je tesko to zamislit u glavi kako izgleda pa zato
 
Neki dan kod susjeda telila se junica i tele išlo unatrag i normalno raščupali svu junicu pukla kost i prisilno klanje.
 
Kod mene se prosle nedjelje otelila junica isto tako tele nazad. Ja i otac ga izvukli u jednom cugu jesam muski zapeo nogama za prag i vuko ali nije bilo problema sa junicom. veci problem tele napislo se plodove vode pa je kasljalo pola sata :spavam:i da telila se tacno posle ponoci odma kad sam zaspo
 
Opostenila nam se krava danas,drugo teljenje,blizanci,dva bika.Jedno tele ima krive obe prednje noge,pokusava da ustaje,ali mu se ne da,inace je lepo veselo.koliki je ovo problem?
To je zbog polozaja teleta u materici.... imali smo slican problem sa komsijinom kravom i teletom pre 8 dana... nepravilan polozaj,bilo okrenuto po dve ose... zadnjim nogama pozadi i kicma okrenuta ka stomako krave... stajalo je na vrhovima prstiju kao balerina... sad je vec dobro napredno.... dobio ima Forest...:)
Poenta je da ga moras forsirati da stoji... prvo pripomagati...po malo vise puta u toku dana (nas dvojica smo ovo namestali i ispravljali mu noge dok stoji...) i tako par dana... moras ga hraniti na cuclu,ali opet pokusavaj da ga forsiras da stoji dok sisa.... i to je cela terapija... s tim sto je moja preporuka da ga hranis ali jako umereno... da ne oteza dodatno a da nije na svojim nogama...
I gledaj da podloga ne bude klizava dok ga "obucavas" da stoji....
Pozdrav
 
Ovaj domacin dobio 5 teladi,svaka cast a ja nocima ne spavam zbog moje prvotelke.
Meni je ovo sa ovoliko teladi bas zanimljivo,to je primerak medju milion.
 
Večeras sam bio kod komšija, u trećoj ulici, da pomažem kod teljenja...
Prvotelka bila u pitanju, samo što je krenula da se teli (dobija napone), još ni prvi vodenjak nije pukao, oni se poplašili, pa zvali veterinara, jer su imali loše iskustvo prošle godine, crklo im tele u kravi, ona krenula da se teli, a oni, tako kažu, "nisu primetili", tako da sada nisu hteli da rizikuju...
Otelila žensko tele, bilo je malo povuci-potegni, ipak je u pitanju junica, na kraju se sve dobro završilo...
Ne znam ko je "tatko" teleta, ali je majka od ovih "uvoznih" krava, tzv. "Švabica"...
Da je bilo po mome, (a i drugih prisutnih) trebali smo samo malo pričekati da naponi učestaju, i pojave se noge, otelili bi je i bez veterinara...
Dok sam imao moje krave, jedne godine sam imao 4 krave, i termini teljenja krava su mi padali u svega pola meseca, sve četiri sam otelio sam bez ičije pomoći....
Zamislite kada pustite 4 teleta sa vezova da sisaju, posle mesec dana nisam ni znao čije je koje,jer su sve bili jednoga oca,moja majka naišla jedno veče i pita koje je čije, rekoh nemam pojma, bitno je da su se rasporedili :osmeh:....
Ali nikada nisam paničario kao ove moje komšije....
Ne mogu da razumem neke ljude....
 
Nazad
Vrh