Teljenje krava

Pa kod telenja nema pravila moze se desiti par puta da se krava lako oteli i bas onda kada se najmanje nadas da zagulji , ja uglavnom kad vidim da su prednje noge na pomolu sam stavim konopac ,svaka noga posebno ,obmotam konopac oko stuba , zategnem ga i stanem na njega i tele je napolje, ali kad vidim da nesto nije u redu zovem dr.vet i on odradi posao. Srecne i zive vam bile prinove.
 
Ondak iskopa časkom rupu pa opet stane. :p

Meni se večeras otelila junica, muško tele, otac Raigras. Srednje krupno tele ali je ona dosta uska pa je bilo malo teže. Nisam žurio i na sreću nije bilo nekih problema.

Nisam bio aktivan u ovoj temi neko vreme, crkla mi bila kamera na mobilnom pa zaboravim da postavim. Nešto su me krenula muška telad, valjda će biti i koje žensko za podmladak.
 
Jugi,neka su korisne prinove:ppozdrav:

Nakon koliko vremena vadite posteljicu (nakon teljenja)
E ovako sinoc oko 10-11 se otelila danas oko 11 ujutru dosao veterinar i zavrsili smo sa vadjenjem posteljice, dao je injekciju dao telicima vitamin + gvozdje... Posto su jako mali vise vremena provodim kod njih nego van stale, ali bice valjda sve ok... slike uskoro.
Hvala svima na cestitkama :ppozdrav:
 
E ovako sinoc oko 10-11 se otelila danas oko 11 ujutru dosao veterinar i zavrsili smo sa vadjenjem posteljice, dao je injekciju dao telicima vitamin + gvozdje... Posto su jako mali vise vremena provodim kod njih nego van stale, ali bice valjda sve ok... slike uskoro.
Hvala svima na cestitkama :ppozdrav:

Obično ako za 6 sati ne baci sama onda se mora vaditi.Samo što u našem poslu je pravilo da nema pravila.
Po meni se nije ni trebala danas teliti (nije tako izgledala) ali je lako oteljena,
Jugi,narastiće oni bez brige,samo koji put da piju mleka.Ovaj moj večeras hoće da pobegne iz boksa a nije se još zglavno ni osušio.:ppozdrav:
 
Nikolina

fokqaa.jpg


- - - - - - - - - -

14cckrb.jpg
 
Kad su dva ženska može i kad su dva muška je ok samo muško i žensko ne, tj ženski blizanac je neplodan. U otprilike 1:1000 slučajeva je i ženski blizanac normalan.

Na osnovu te priče sam ja prodao u klanicu steonu junicu. Veći je procenat verovatnoće da može ostati steona od onoga što si napisao.
 
Imaju one reproduktivne organe, samo je zbog uticaja testosterona od muškog ploda u toku perioda steonosti došlo do poremećaja u građi i funkciji polnih organa, npr disfunkcionalni jajnici. Mi smo imali takav slučaj gde je stidnica kod ženskog teleta bila malo iznad vimena, al je normalno urinirala i utovili smo je do nekih 450 kgi. Otprilike oko 90% takvih junica su neplodne, znači 1 od 10 može ostati steona. Problem je takođe što naša glavna odgajivačka organizacija ne dsaje HB brojeve za ženska grla iz raznopolnih blizanačkih bremenitosti iako mogu ostati steona, tako da ne mogu se ostvariti podsticaji na takva grla.
 
Imaju one reproduktivne organe, samo je zbog uticaja testosterona od muškog ploda u toku perioda steonosti došlo do poremećaja u građi i funkciji polnih organa, npr disfunkcionalni jajnici. Mi smo imali takav slučaj gde je stidnica kod ženskog teleta bila malo iznad vimena, al je normalno urinirala i utovili smo je do nekih 450 kgi. Otprilike oko 90% takvih junica su neplodne, znači 1 od 10 može ostati steona. Problem je takođe što naša glavna odgajivačka organizacija ne dsaje HB brojeve za ženska grla iz raznopolnih blizanačkih bremenitosti iako mogu ostati steona, tako da ne mogu se ostvariti podsticaji na takva grla.
Nisam se dobro izrazio,hteo sam da kažem da su joj reproduktivni organi neplodni.U praksi se ne ostavljaju za priplod.
 
Nazad
Vrh