Teljenje krava

Jutros junica...........

1607jw5.jpg


uz malu pomoc...........

2r380gl.jpg


a1tqib.jpg


Izaslo musko,od bika,srecom lako..................

2la39eo.jpg


2d9sbwg.jpg


i nakraju dosla kontrola

69qrrk.jpg
 
Malo pre oteli li junicu,treće muško tele ove god. od mojih krava,još imam jednu na telenju za oko mjesec.sad kafa pa muža i malo u firmu.
 
Neka je korisna prinova :ppozdrav: I kod mene zadnjih dana prinove, jedno žensko (otac Wirbel) i jedni muško (otac Weburg), nešto me poterala ova muška. Inače Zastrada je stariji proveren bik, nisam znao da ga ima još kod nas. Imao sam dve njegove kćeri, odlične su, a kod jednog drugara njegova ćerka je imala skoro 35 kg u 3. laktaciji. Po ocenama prosečan bik ali se u našim uslovima pokazao kao jako dobar bik.
 
Evo muskarca od jutros ,krupan telac i malo teze teljenje al' je proslo sve kako treba.
Otac teleta planin Mandat....
img0908.jpg
 
Vladimir7, kako je proteklo telenja? bas krupno ili mi se cini? Inace, nek je korisno.. :)
Korisno bilo Milane.. Lepa krava, svaka cast...
Teljenje je proteklo normalno.Na butovima je malo zapelo ali dva čovjeka su bila dovoljna da izvuku.
Pa tele i nije bilo baš krupno, recimo malo iznad prosjeka.A junica je ostala gravidna sa 17 mjeseci tako da je i ona bila razvijena.
U martu sam imao teljenje junice osjemenjene šaroleom.Tele je imalo oko 60 kilograma i krenulo je samo do pola i zapelo, trebalo je pet ljudi i više od pola sata da se izvuče. Tele je ubrzo i uginulo, a krava je ispirana i još nije ostala gravidna.
Inače veterinar je u ovom kraju masovno osjemenjavao junice tovnim bikovima pod izgovorom da daju izuzetno laka teljenja.
 
Tada nisam bio siguran kakva teljenja daju ovi bikovi,a veterinar me uvjeravao da oni imaju najlakša teljenja.
Kod junica mi je najvažnije da prvo teljenja prođe bez problema, pošto sam imao velikih problema s tim.
Sada junice osjemenjavam crvenim holštajnom.
Inače izbor bikova mi je veliki problem. U ponudi imam nešto bolje Krnjačine bikove, austrijski škart i Willea seksiranog na ženski pol koji košta oko 80e sa osjemenjavanjem
 
I ja sam imao problema uvjek s teljenjem većinom radi sjemena i neukih vetrinara...
A sad čekam junicu da se oteli prenosi osijemenjena s holštajnom crnim al bitno dase oteli.
 
Već sam negdje pisao koja je ponuda bikova.
Kod veterinara trenutno ima Hobel i Polaf.
A od Krnjačinih ima još Fanger, Samt, Igor i Disco.
Malo sam pretjerao, nisu to baš škartovi, ali su osrednji bikovi Wilhelm, Maximo, Watussy.
To su bikovi koji idu u standardnu cijenu osjemenjavanja.
Ima još Hades koji je oko 20e i spomenuti Wille.
Da napomenem da forsiram bikove koji su za mlijeko.
 
Људи имам проблем,синоћ сам имао тешко телење,јуница првотелка,крупно теле,још ишло задњим ногама и при вучи попило плодне воде иако није дуго вађено,целу ноћ сам га масирао,3 -4 пута смо га истресли и мало је дошао себи ал јутрос је полу мртво,нема снаге,избацује слине на нос,шта би могао још да урадим да покушам да га спасем?
А у јунице је родиница остала отворенија,дал да мажем неком машћу бојим се упале или нешто слично,?
 
Nazad
Vrh