Teljenje krava

Kolika li je majka, ako sa ovolikim teletom bilo lako telenje..
Da li ostavljas ovog meleza? A sto sa Šarole?
Nek je živo i zdravo.. :)
Hvala svima...
Majka je ogromna,a i starija je krava,tako da sam samo malo povukao tele i to je to...
Možda ću odgojiti junicu pa prodati,ali za dalji uzgoj svakako nije pošto forsiram mliječnu proizvodnju.
A zašto Šarole?Pa kada je osjemenjavana ovaj bik je bio u ponudi,a tada sam imao dovoljno ženske teladi za priplod,pa sam se nadao muškom teletu za tova.
 
Imam problem sa jednom junicok koja treba da se teli 15 Januara... Gotovo da vise nemoze da stoji na jednu nogu (zadnja leva) neznam sta se to desilo,prvi put treba sad da se oteli a vec ima problem sa nogom!!!!!!!

Video sam dok je lezala da je nokat upitanju ali nemogu nista da ucinim sad.... Neznam kako ce da podnese teljenje????
 
Pa odseci nokat Ciro... ZOvi ove sto uredjuju papke pa neka srede taj nokat polako sa mnogoo opreza...
 
Neznam plasim se to da radim sad kad je visoko steona... Nema sta da zovem te sto rade to zato sto i ja imam potreban alat nego se plasim jel je steona... A pored toga nikad nikad joj nisam radio ni papke plasim se da ce lose da podnese to sve...
 
NAjbolje je to da uradis dok lezi a u tom trenutku da jede zob makaze i iseces taj deo sto smeta ako je nokat... I ako stoji nadjes par ljudi da je pridrzavaju i odseces jedan deo ne moras ceo da ona oseti kao olaksanje... ili sacekaj da neko od kolega se javi mozda ima vise iskustava...
 
MA pokusao sam danas dok lezi ali slaba vajda... Priblizim se ja i sve ali cim oseti da pipnem papak odmah skoci jel je verovatno i tako dovoljno boli bez toga da ja cackam...
 
kolega ciro i ja sam imao problema sa jednom junicom isto to samo sto je moja imala rupu kuju je napravio kamen i isto je sepala kad je isla i malo malo palegne nemoze da stoji .ostavio sam da se oteli imala je mesec do teljena otelila se i posle toga sredio papke i evo sad ko da nista nije bilo
 
Ciro aj slikaj taj papak da vidim kako izgleda

Slikacu sutra.. Odozdo da slikam kad legne???

- - - - - - - - - -

kolega ciro i ja sam imao problema sa jednom junicom isto to samo sto je moja imala rupu kuju je napravio kamen i isto je sepala kad je isla i malo malo palegne nemoze da stoji .ostavio sam da se oteli imala je mesec do teljena otelila se i posle toga sredio papke i evo sad ko da nista nije bilo

Mojoj je termin oko 15 Januara,ali vidim da gotovo nemoze da se osloni na zadnju levu nogu,drzije gotovo podignutu... KAmen nema ispod jel nije bila napolje nikad do sad... Neznam dal da sacekam da se oteli,strah me da radim sad nesto...
 
Slikacu sutra.. Odozdo da slikam kad legne???

- - - - - - - - - -



Mojoj je termin oko 15 Januara,ali vidim da gotovo nemoze da se osloni na zadnju levu nogu,drzije gotovo podignutu... KAmen nema ispod jel nije bila napolje nikad do sad... Neznam dal da sacekam da se oteli,strah me da radim sad nesto...
ni ja nisam smeo da je diram bilo je rizicno jel je velika al ostavio da se teli i sve ok.i kod moje bila zadnja leva
 
I meni rizicno da je diram.... Sacekacu jos malo,mozda ce da se oteli 15-tog sad... Bice problema ako se oduzi to...
 
Imam problem sa jednom junicok koja treba da se teli 15 Januara... Gotovo da vise nemoze da stoji na jednu nogu (zadnja leva) neznam sta se to desilo,prvi put treba sad da se oteli a vec ima problem sa nogom!!!!!!!

Video sam dok je lezala da je nokat upitanju ali nemogu nista da ucinim sad.... Neznam kako ce da podnese teljenje????
Da nema neki neprijatni miris da se oseca kad joj se priblizis???
Ili se vidi neka promena izmedju dva papka,onako na sredini,gledamo sa gornje strane a ne sa dodje???
 
Nikakva promena niti neprijatan miris,samo jednostavno ispod je ensto boli neravan je papak,ima jedna budza ispod...
 
Pre dva sata smo imali lako telenje...284 dan zenski blizanci,osemenjena sa nekim simentalcem(ime nisam zapamtio) mada mi ovo levo vise lici na hf. Planiram da ih ostavim za podmladak posto je ta jedina preostala krava koju sam nasledio od dede.


evo je majka...melez
 
Jutros se desio slučaj koji nam se nije desio dosada. Jedna krava treba da nam se teli krajem februara, ćale obilazi drugu koja treba da se teli ovih dana, uđe u štalu i vidi otelila se ta što treba u februaru, pomislio pobačaj... Kad je video tele, živo zdravo, krupno, istrlja ga, osuši grejalicom jer je bilo u kanalu, još u tripu da je nedonošče. Kad mu je dao kolostum, ode kući pogleda ona je prvi put osemenjena u aprilu, al je posle mesec i po dna povađala i osemenjena drugi put, ali je tad bila steona i veterinar nije skontao stanje cerviksa. Zasušili smo je pre mesec dana sva sreća, i to jer nije imala mleka, a u stvari ona se se spremala za teljenje. Inače je u super kondiciji, možda i najkrupnija i trenutno u najboljoj kondiciji, ali je slabo začela. Inače žensko tele od Hupsola. Inače prošli put 10 dana pred teljenje razboli se, acidoza, bukvalno smo se borili do teljenja i bila je u lošijoj kondiciji kad se otelila, i nije dala ono što može, a evo i sad.
 
Nazad
Vrh