Teljenje krava

Neka su Vam korisne prinove i tebi @pankin, da gs krava izbaci kao iz katapulta!!
Meni se isto desilo na jedno tele, mada sam ja mislio da je to prolazno i da je malo i mlitavo, međutim kako stariji sve se teze drzalo na zadnjim nogama i dosta dugo je provodilo lezajuci, cuvao sam je do 4 meseca, nije uopšte napredovalo kako treba, jer nije jelo, niko nije hteo da ga kupi, prodavao sam ga klanicama,ali kada pogledaju koske, samo okrenu glavu.. Sa 4 meseca sam ga zaklao i prodao u teletinu i izvukao oko 350 evra, bolje ista nego nista!!
 
Drugar je prosle godine imao slucaj da mu krava stane na tele i slomi mu kicmu iznad karlice,tele staro 6-7 dana,nije moglo da pokrece zadnje noge.Hranio ga je oko tri meseca i zaklao,lepo je pilo mleko i pocelo da jede cvrstu hranu.Svaki dan ga je okretao po desetak puta da nelezi na jednu stranu,da je mogao jos da ga okrece cuvao bi ga duze.

- - - - - - - - - -

Kolege nek su korisne prinove :ppozdrav:
 
Mi praktikujemo u zadnje vreme da uvek ubacimo tabletu nakon ciscenja krave.Evo i juce smo to uradili.Krava je na svu srecu sama izbacila posteljicu,te nije bilo potrebe za veterinarskom intervencijom.Da vredi sigurno vredi,medjutim krava oteljena pre ove dobila je isti tretman i evo i dalje ima problema.Proslo je pet meseci od teljenja,lecili smo upalu materice,"bombardovali" jajnike vitaminskim koktelima plus preko hrane raznim suplementima,isli smo i sa hormonskim PGF i na zadnjoj kontroli jajnici,kaze veterinar,zakrzljali,kao i na pocetku tretmana.Tu kravu smo kupili i bacili pare samo tako.Veterinar mi kaze da je moguce da je kod prethodnog vlasnika isto imala problema i da je nekontrolisano sibana hormonskim preparatima te tako joj "sprzeni" jajnici,kao da je ustrojena,kaze.A mi je kupili sa punih 6 meseci steonosti,na drugom teljenju.Sta je konkretno tu problem ne znam,ali da ce da leti iz stale to znam.
 
Budi human daj je na klanje nemoj da zakitis nekog kao sto su tebe zakitili,ja sam tako proletos kupio dve ovce sjagnjene kad se ojagnjile a njima pokvarena vimena.
 
Ma koga da zakitim?Kod mene dosla sa visokom steonoscu,a kome da je ja dam negravidnu i sa kojom pricom.Ma iluzorno,nikada i ne razmisljam na takav nacin.Svi mi koji jedemo ovaj krvav 'lebac najbolje znamo sta znaci posten i cist obraz.Samo,kada bacis pogled na lica ljudi pre vidis svinjske njuske no cestitost obraza srpskog domacina.Tamo gde sam bio siguran da je cestit covek,starina srpska,nema tu mesta izopacenosti,za...em se k'o nikad i razocaram u coveka.Retki su izdrzali da u ovakvim vremenima ostanu ono sto su im pradedovi ostavili u nasledje,da budu posteni cestiti ljudi.
 
Mi praktikujemo u zadnje vreme da uvek ubacimo tabletu nakon ciscenja krave.Evo i juce smo to uradili.Krava je na svu srecu sama izbacila posteljicu,te nije bilo potrebe za veterinarskom intervencijom.Da vredi sigurno vredi,medjutim krava oteljena pre ove dobila je isti tretman i evo i dalje ima problema.Proslo je pet meseci od teljenja,lecili smo upalu materice,"bombardovali" jajnike vitaminskim koktelima plus preko hrane raznim suplementima,isli smo i sa hormonskim PGF i na zadnjoj kontroli jajnici,kaze veterinar,zakrzljali,kao i na pocetku tretmana.Tu kravu smo kupili i bacili pare samo tako.Veterinar mi kaze da je moguce da je kod prethodnog vlasnika isto imala problema i da je nekontrolisano sibana hormonskim preparatima te tako joj "sprzeni" jajnici,kao da je ustrojena,kaze.A mi je kupili sa punih 6 meseci steonosti,na drugom teljenju.Sta je konkretno tu problem ne znam,ali da ce da leti iz stale to z

Mozda je i do veterinara .Ja sam imao kuci 2011 god kravu semenili 7 puta iz 8 ostala i otelila posle blizance .Sto znaci dobijala hormone,vitaminske preparate .sta nije .Nakon toga osemenjena iz prvog puta i ostala steona .Sto ne znaci da je predhodni gazda upropastio.
 
Mi praktikujemo u zadnje vreme da uvek ubacimo tabletu nakon ciscenja krave.Evo i juce smo to uradili.Krava je na svu srecu sama izbacila posteljicu,te nije bilo potrebe za veterinarskom intervencijom.Da vredi sigurno vredi,medjutim krava oteljena pre ove dobila je isti tretman i evo i dalje ima problema.Proslo je pet meseci od teljenja,lecili smo upalu materice,"bombardovali" jajnike vitaminskim koktelima plus preko hrane raznim suplementima,isli smo i sa hormonskim PGF i na zadnjoj kontroli jajnici,kaze veterinar,zakrzljali,kao i na pocetku tretmana.Tu kravu smo kupili i bacili pare samo tako.Veterinar mi kaze da je moguce da je kod prethodnog vlasnika isto imala problema i da je nekontrolisano sibana hormonskim preparatima te tako joj "sprzeni" jajnici,kao da je ustrojena,kaze.A mi je kupili sa punih 6 meseci steonosti,na drugom teljenju.Sta je konkretno tu problem ne znam,ali da ce da leti iz stale to znam.

Ako je tačna dijagnoza za upalu materice i glatke jajnike osim vitamina terapija skroz pogrešna.
 
evo kod moje krave ubačena poslije čišćenja i tableta i pošto je malo popucala odmah namazana i bovacrinom
 
evo kod moje krave ubačena poslije čišćenja i tableta i pošto je malo popucala odmah namazana i bovacrinom

I ja isto praktikujem ali opet imam problema sa steonošću-ima da ih osemenjavam po 3,4,5 puta,dve su mi baciler plod i sad ne mogu nikako da ostanu.Hormone izbegavam.Mislim da im posle osemenjavanja treba dati injekciju za prekid gonjenja (pokazalo se u više slučajeva ale ne i u svim kao dobro).
 
Ako je tačna dijagnoza za upalu materice i glatke jajnike osim vitamina terapija skroz pogrešna.

Nisam naveo da je pred teljenje na otprilike mesec dana pocela nazad da se otvara,ne znam kako se strucno naziva.Kad god bi se malo napregla,pogotovu kod lezanja,uvek izbaci onaj sluzokozni deo za velicinu rukometne lopte.Problem je sto joj se i sada,opet unazad mesec dana,isto to desava.Tu sigurno ima mogucnosti za bezbroj infekcija i komplikacija.Sto se tice strucnosti veterinara,ima dakle veterinara,ali takodje ima i veterinara.E kod mene uglavnom ima tih veterinara.Ne vezano za ovaj slucaj,ovo vise iz ranijih iskustava.A sta bi po tebi bio konkretniji tretman?
 
Hormoni na bazi FSH i ispiranje jodnim preparatima, to izbacivanje liči na pneumovaginu onda je doviđenja što se tiče reprodukcije. Naravno to se ne može dijagnostikovati odavde iz fotelje.
 
Davne 2013-te bio sam od 1. - 5. Aprila na seminaru za v.o. u Krnjacu, po povratku sam osemenim jednu kravu i danas sam postao tata jednoj maloj devojčici, pravi otac je Lahor... Veoma lako telenje, bez ikakvog pomaganja.. Tele zensko, ostaje jos dugo godina na domacinstvu.. Odoh da se napijem!!!
 
Cestitam,prava je stvar sto ces sam osemenjavati svoja grla.Reci mi samo,kako ces ih sada prijavljivati za umaticenja ako nemas potvrdu od registrovane veterinarske stanice o osemenjavanju,ili na ovaj nacin prijava ide drugacije?
 
To bi trebalo sasvim ukinuti ,trba skinuti sa vrata te maticne derikoze mamu im lopovsku nista ne rade a uzmu vise novaca nego mi sto drzimo stoku ,cistimo,hranimo brinemo on udari pecat a krave ni ne vidi,,pa bih sa tim zamolio ovog novog ministra ili ako neko blizak njemu prenese ovo bitno je covek da drzi tu kravu i za svaku kravu bi trbao svaki vlasnik da dobije subvencije bez obzira dali ima 1,3 5 krava ,znaci vi u ministarstvu imate uvid koliko ko drzi grla i s tim isplatite te pacenike, a ko hoce da matici nek plati pa matici i nebitno dali kravu osemeni vlasnik, vet, ili bik . Samo ovakvim nacinom bi mogli pomoci ovu propast u govedarstvu, znaci svaki vlasnik bilo kojeg zenskog grla goveda da ima pravo na subvencije, premiju za predato mleko a ne kao do sada uslov 5 grla , i 1000l mleka . U mom mestu pravo preceg zakupa je ostvario samo jedan pravi stocar bosanac tako ga zovu inace svu ostalu zemlju je dobio vlasnik farme koja ima oko 800 grla ovi iz opstine su dodelili zemlju njegovim cerkama zetovima , pa cak i nekim radnicima , jedan je dobio na kontu farme pilica 100h a ima svega 500 pilica , naravno zemlju je dao u podzakup.
Korisne vam prinove posto je to tema.
 
Nazad
Vrh