Teljenje krava

To je zanimljiv i jako redak slucaj.Uglavnom kad su dvojke teli se nesto ranije ali toliko ranije to je malo cudno i jos sve da je u redu.Svaka joj cast i neka je i njoj i tebi sa srecom.Vrlo pazljivo cuvaj tu kravu jer ce ona zasigurno jos koji put da blizni.Pazi svaki blizanci kravi oduzmu jedan dobar deo zivota i reproduktivne moci.Redovno joj tokom celog zivota dodaj minerale i u hrani i preko injekcija.Nemoj da stedis da bi je drzao sto duze.I gledaj da je ne osemenjavas pre 50-60 dana.
 
pa ja nikad ni ne oplođavam prije 50 dana bez obzira dal su dvojke ili ne.što se tiče vitamina i minerala ide sve vrhunsko što kroz usta što kroz iglu . ta krava je inače jako dobra ovo joj je 6 telenje i imala je jako buran život a na prošlom telenju sam je u zadnjoj minuti je vratio iz mrtvih .noć poslije telenja (onog prošlog )sve bilo u redu lako telenje za dva sata se očistila ustala jede ma sve super odem u 1 noći da je obiđem sve u redu kad ujutro radnik u 5 sati lupa kaže ajde brzo kad ja tamo ona se napirila i gotova malo još vesla zadnjom nogom i nikakvi drugi znakova nema disanje skroz stalo .vidim gotova je nema šta da izgubim preobaću da je probodem ,znao sam kako to ide uzmem i probodem je ispirim ustanem i udarim je dva tri puta nogom po prsima ono ništa kad je onda srknila zraka i trgla se mislio sam da će i mene da uvuče .taj momenat sam bio sretan ko malo dijete .kasnije smo otkrili i uzrok napirivanja ali to je već druga priča.
 
Neka su korisne. Kod mene se desilo da u toku kalendarske godine imam 4 teleta od krave. Telenja u januaru i u decembru, mada nikad nisam imao slučaj da mi se teli 2 puta u roku od 9 meseci. Sad uskoro očekujemo ponovo da se teli, videćemo hoće li opet biti blizanci. Interesantno je da mi se njena ćerka prošle godine isto obliznila.
 
jedna krava je osemenjena 6 februara dali postoji sansa da je steona jer se jos nije otelila a veterinar nece da je pogleda kaze da sacekam do 6 decembra da je to po njemu normalno.Ima stomak ima vime solidno ali neznam sto se ne teli nerviram se svaki dan oko nje.
 
zovi drugog veterinara da je pregleda ako taj nece .... lako je utvrdti da li je steona .. .. Da li mozes da je slikas ?
 
Neka su korisne. Kod mene se desilo da u toku kalendarske godine imam 4 teleta od krave. Telenja u januaru i u decembru, mada nikad nisam imao slučaj da mi se teli 2 puta u roku od 9 meseci. Sad uskoro očekujemo ponovo da se teli, videćemo hoće li opet biti blizanci. Interesantno je da mi se njena ćerka prošle godine isto obliznila.
Obavezno treba cuvati cerke tih krava sto blizne jer ima dosta realne sanse da i one imaju mogucnost bliznjevanja.
 
Pankin nek su korisne curice i krava, baš zanimljiva situacija! :ppozdrav: Rađen je neki vid selekcije, al su rezultati bili jako slabi. Reproduktivne osobine u koje spada % bližnjenja su niskonasledne, u najboljem slučaju 20% na ovu osobinu ima uticaja genetska predispozicija a 80% je uticaj ishrane, smeštaja... Druga stvar što blizanci nikad ne dostižu telesnu masu i kapacitete jedinaca, te uvek je njihova proizvodnja nešto niža od njihovog realnog potencijala. Treća stvar su razno polne blizanačke bremenitosti gde 90% junica imaju frimartinizam, tj imaju poremećenu građu i funkciju polnih organa, zbog uticaja muških polnih hormona brata u toku bremenitosti i ne mogu ostati steone, što je kodmlečnih rasa problem. Kod nas se takva grla ne mogu dobiti HB broj bez obzira i ako su plodne, ne znam zašto, ali toga se drže.
 
Kroz moje skolovalje ja nisam nasao podatak za taj heritabilitet koji si ti naveo i nisam uopste siguran da si u pravu.Na terenu se vidi sasvim drugacije stanje.Moj rodjak imao kravu koja je svake godine bliznjevala.Ostavio je njeno tele i ono sad bliznjeva.Moja krava eto je u stali drugi put bliznjeva i njena cerka je jedared bliznila.Takvih primera je barem u mom kraju podosta.Nema sanse da junica bliznak ima slabiju produkciju,kakve to veze ima sa njenim genima.Ako je oteli nesto manje tezine to se jako brzo nadoknadi.U Holandiji telad na telenju ima 25-30kg i to je idealno.Ima gomila krava koje se hrane i vise nego idealno pa ne bliznjevaju.Ipak je to stvar genetike i onoga sto ona nosi u svom telu i ja sam siguran da je visok stepen naslednosti.
 
Ako niste sigurni izvolite dva bazična rada vezana za ovu temu, heritabilitet se kreće od 0,06 do 0,24, što je jako nizak heritabilitet, tj normalan za ovu grupu osobina. Imao sam slična grla, dve životinje koje su se od 3/4 teljenja bliznile, bile su majka i ćerka. Ali samo njih dve, njihove ćerke i unuke se više nisu bliznile, tj iako sam hteo da fiksiram tu osobinu, nisam uspeo, jer sam podigao mlečnost kod potomaka i odmah se fiziološki i hormonalni profil grla promenio. Par grla na čitavu populaciju su statistička greška, neophodno je bar nekoliko stotina i hiljada parova da bi dobili relevantne vrednosti heritabiliteta. To što one neće nikad neće dostići svoj maksimalni genetski potencijal je posledica njihovog fizičkog statusa. Životinja se rađa sa tačno određenim brojem mišićnih vlakana i njihovih začetaka, i taj broj je formiran u prvoj polovini bremenitosti, i naučno je dokazano da bliznovi imaju manji broj vlakana u odnosu na jedince i da u istim uslovima gajenja zaostaju u porastu u odnosu na jedince.Znači manja krava, manje će pojesti, manje će samim tim dati mleka, to je fiziologija, ne uslovljeno genetikom, genetski potencijal je tu, ali da li ona može da ga realizuje. Uvek ima izuizetaka od ovg, ali kad se posmatra veliki broj slučajeva ovo je generalna tendencija. I što su uslovi gajenja bolji životinja se približava svom potencijalu.

Evo radova ako nekog zanima:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1894556

http://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1252&context=animalscifacpub
 
Da li neko zna sta da dam kravi da joj balega bude tvrda?? jede silazu detelinu i koncentrat(suncokret 10kg, kukuruz80kg, psenica 40kg, soja 5kg, kreda 3kg,jecam 30kg)
balega nije ni proliv ali nije ni tvrda??
 
A tosam i ja mislio al cimdobiju takvu balegu smanje litre mleka... za sada trenutno nema smanjenja, a nadam se da je to ipak normalno
 
qyy6mf.jpg
35bijwo.jpg

evo mojih blizanaca od neki dan i njihova sestra takođe blizanka
 
a nije kolega sestra im je samo crvena prvi blizanci su bili muško i žensko a muško sam prodao
 
tov pa na klanje.znam zašto pitaš ova junica čak ni nema reproduktivne organe ima samo mokraćni kanal koji izlazi između sisa i čak se ni ne vidi ima samo rupica koliko je debela kao npr olovka

- - - - - - - - - -

aldumaš ,starija sestra od blizanaca donijela na svijet jedno veliko muško tele.:ppozdrav:::vino::
 
Nazad
Vrh