Tanjirače

Za siroku potrosnju ide preko sita i grabuljara, odvaja se komadni ugalj, grudve e sad u njima moze da se nadje i jalovine zavisi kako mi se ruka otrgne kontroli
 
Немој је куповати док не проба, та тањирача је била на проби код другара, никако није могла да се намести да иде у земљу јер је лош нападни угао дискова, фирма која је била у контакту са фабриком после повезивања је контактирала. сваки контак

Немој је куповати док не пробаш, та тањирача је била на проби код другара, никако није могла да се намести да иде у земљу јер је лош нападни угао дискова, фирма која ју је увезла је после контактирала ту фабрику у Пољској, а ови су пресекли сваки контакт.
Sad razgovarao sa prijateljom radi dve godine sa takvom tanjiračom kaže da je prezadovoljan . Kukuruzovinište spremi iz dva prohoda perfektno za setvu pšenice (nepaljeno) . Soište jedan prohod. Dubina rada 7-8 cm. Kaže svuda jednako.
 
Nisam gledao kako radi bas ta namyslo kratka , al imam neki osjecaj da vecina ovde nezna sta je kratka tanjiraca i koja joj je namjena ? Culi ste svi vjerovatno za razne sisteme obrade zemlje , dvoumim se dal da koristim eng ili domace nazive ? Problem je sto su neki pojmovi relativno novi pa nema adekvatnog SH izraza . Aj da probam , culi smo za tzv punu obradu , znaci oranje , plitko oranje , duboko oranke , rigolanje , .. tanjiranje isto spada u potpunu obradu , mada ga neko ovde po meni pogresno svrstava u redukovanu obradu pa caaaak i u direktnu sjetvu sto nema veze , ... al dalje ,.. podrivanje i to 2 vrste , sa prevrtanjem ako su krilca u pitanju i podrivanje usko , bez krilaca ,.. obrada u trake , tzv strip till skoro da ga nema kod nas, direktna sjetva bez ikakvog diranja zemlje osim sijacice , , vertikalna obrada i tzv plitka obrada . Kratka tanjiraca , kao koncept je namijenjena za tu plitku obradu . Cilj podesavanja kratke tanjirace je da zamijesa ostatke sa zemljom i usitni povrsinski sloj a pri tom radi STO PLICE MOGUCE . Tako sam ja skontao kratku tanjiracu i tako radim trecu godinu , mozda grijesim , a mozda i grijesite i vi koji mislite da kratka tanjiraca nece u dubinu ??
Vertikalna obrada tu valjda spada i rad sa gruberom ili cizel kako ih ameri zovu. Isto tanjiracama koja su namenjene za to.
Ovakve


Kod francuza sam video isto dobru kombinaciju vucena masina ispred klasicna tanjiraca iza podrivac da odma razbija pluzni djon koji ostaju od tanjira.
 
Neee nego sto pre plug u gvozdje… j a ne vucem plug vec 3 godine… a neke njive su vec i 5 godina bez pluga. Prinos se nije promenio…
 
Da, ali ove lagane peskuse sam sad gruberom posle 3 godine tanjiranja… i mogu vam reci da su tvrde bile samo uvratine na par njiva gde se moralo okretati u njivi ostalo je islo kao pesma…
 
Ide to u takvoj zemlji.Radi drugar blizu 10 godina a možda i duže tanjiranje kao osnovnu obradu.Dobra agrotehnika, sve na vreme a ove godine se nije proslavio prinosom kukuruza u odnosu na mene i još neke drugare sa kojima sarađuje.Među prvima je skinuo kukuruz dok mi o tome nismo ni razmišljali, prvi mu je i izgoreo...Može sve samo ne mogu drveni šporet i gvozdena drva.
 
Nazad
Vrh