Tanjirače

Danas gledao kratku tanjiraču namyslo roobin 300 .na izgled vrh tanjirača (zver) prekopirali poljaci lemken rubin 9 u šaraf. Masivna tanjiri 625mm .
Немој је куповати док не пробаш, та тањирача је била на проби код другара, никако није могла да се намести да иде у земљу јер је лош нападни угао дискова, фирма која ју је увезла је после контактирала ту фабрику у Пољској, а ови су пресекли сваки контакт.
 
Pisao sam da je rođak imao velikih problema sa vučenom kratkom Namyslo tanjiračom od 4 metra.Ogromna, ozbiljna ali neće u zemlju nikako, trebao je da dobije drugu ali ne znam šta se izdešavalo po tom pitanju.
 
Nisam gledao kako radi bas ta namyslo kratka , al imam neki osjecaj da vecina ovde nezna sta je kratka tanjiraca i koja joj je namjena ? Culi ste svi vjerovatno za razne sisteme obrade zemlje , dvoumim se dal da koristim eng ili domace nazive ? Problem je sto su neki pojmovi relativno novi pa nema adekvatnog SH izraza . Aj da probam , culi smo za tzv punu obradu , znaci oranje , plitko oranje , duboko oranke , rigolanje , .. tanjiranje isto spada u potpunu obradu , mada ga neko ovde po meni pogresno svrstava u redukovanu obradu pa caaaak i u direktnu sjetvu sto nema veze , ... al dalje ,.. podrivanje i to 2 vrste , sa prevrtanjem ako su krilca u pitanju i podrivanje usko , bez krilaca ,.. obrada u trake , tzv strip till skoro da ga nema kod nas, direktna sjetva bez ikakvog diranja zemlje osim sijacice , , vertikalna obrada i tzv plitka obrada . Kratka tanjiraca , kao koncept je namijenjena za tu plitku obradu . Cilj podesavanja kratke tanjirace je da zamijesa ostatke sa zemljom i usitni povrsinski sloj a pri tom radi STO PLICE MOGUCE . Tako sam ja skontao kratku tanjiracu i tako radim trecu godinu , mozda grijesim , a mozda i grijesite i vi koji mislite da kratka tanjiraca nece u dubinu ??
 
Oni misle da neće uopšte u zemlju kao da vučeš valjak.Predpostavljam da je veliki napadni ugao(što je dobro u peskovima kao što je u Poljskoj)ali kod nas ne pije vodu.Ide 4-5cm..
 
Ima ovde par ljudi koji tako rade , javice se , a neki ce reci , sta Bosanac zna kako se tadi zemlja , sto dublje to bolje . Ako bude takvih komentara , nebi dalje ulazio , a bice . Samo cu pomenuti par stvari :
Culi ste skoro svi za tzv pluzni djon . To je veliki neprijatelj biljke . Korjen kukuruza ide 50 do 150 pa i vise cm zavisno od uslova . Znaci moze se orati kolko god duboko opet ce pluzni djon biti problem . Taj sloj se samo zove PLUZNI djon , al nastaje od svakog orudja na dubini obrade , tako i od tanjiraca pogotovo . E sad samo jedna teza , uzmimo kombinaciju kratka tanjiraca i diskosna sijacica = dubina sjetve ISPOD "pluznog djona" i tako svake godine . Razmislite o tome
 
To neznam bas . Zavisi . Iza obicne tanjirace pluzji djon je u obliku bregova gledano poprijeko , kratka tanjiraca ako je dobro,podesena nema te bregove
 
Ima ovde par ljudi koji tako rade , javice se , a neki ce reci , sta Bosanac zna kako se tadi zemlja , sto dublje to bolje . Ako bude takvih komentara , nebi dalje ulazio , a bice . Samo cu pomenuti par stvari :
Culi ste skoro svi za tzv pluzni djon . To je veliki neprijatelj biljke . Korjen kukuruza ide 50 do 150 pa i vise cm zavisno od uslova . Znaci moze se orati kolko god duboko opet ce pluzni djon biti problem . Taj sloj se samo zove PLUZNI djon , al nastaje od svakog orudja na dubini obrade , tako i od tanjiraca pogotovo . E sad samo jedna teza , uzmimo kombinaciju kratka tanjiraca i diskosna sijacica = dubina sjetve ISPOD "pluznog djona" i tako svake godine . Razmislite o tome
Po ovom pisanju ispadne da je đon od tanjirače debeo 3-4 cm .Ne verujem da seješ dublje od 7-8 cm.
 
Nazad
Vrh