Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Matic

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
35.600
Lepše je sitno seckano samo što je pipav i dugotrajan posao pa se praktikuje mlevenje jer je mnogo brže.

Rasheed91

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2021
Poruka
532
Ša je to kavurma?
Kod nas:bubrezi,usi,rep,creva sva,srce,bela i crna dzigerica,meso sa obraza,jezik,njuska,slezina,zeludac se isecka,obari sa solju i biberom i napune se cinije ili se procedi,istoci masnoca,tj skupi supacom sa povrsine i napuni se debelo veliko crevo i jede se sveze retko se ostavlja duze da stoji a svargla je istog sastava ali se melju sastojci,dodaje se malo vise soli,vise bibera,aleva paprika,tucana,mlevena ljuta-sta ko voli,lovor i zacini po zelji,napune se kobasice mogu i da se zadime pa duze da traju u principu samo da bude pikantnije od kavurme

Chobanin

Član
Učlanjen(a)
9 Dec 2020
Poruka
332
Kod nas je kavurma:
Glava, kože, kičma. To se kuva. Posle kad se proprži, dodaju se čvarci. I to se sipa u tepsije ili u creva.

Rasheed91

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2021
Poruka
532
Mada vise i nema tih majstora i tih znanja i ukusa iz starine da se sacuvala,nekada se cela svinja koristila a danas dosta nas baca kozu,kosti,papke itd. Retko ko i pravi svarglu ili kavurmu kod nas,iznutrice mahom idu sad u ,,sarmicu",svinja se odere i slanina ide bez koze,rade se kobasice na sitno sito malo pikantnije da budu,ostavlja se suvo meso tj pecenica,kolenice,rebra suva,meso se dosta otkoštava i susi se parcad bez kostiju,pihtije se prave,kulen ne jer nemamo dobre vetrove itd itd. Ako stignem da zakoljem i ako ih ne prodam jer se jos dvoumim imacu dva vepra ustrojena jedan je oko 400 kg a drugi oko 250 do 270kg pa cu malo slikati da vam pokazem kako ovde radimo

vasovac

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2011
Poruka
2.761
Mali doprinos temi

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

nikola ilic

Član
Učlanjen(a)
20 Dec 2010
Poruka
6.535
U svarglu ide samo jezik,srce i meso od glave koja mora da se obradi,znaci da se iseku zubi gore i dole sa sve mrstalicom do ociju,oci se izvade i skine se kozurica sa hrkavice od usiju,kada se skuva,to je specijalitet i treba mu posvetiti paznje,treba obariti tacno koliko treba,nesme da se raskuva meso,sece se na trake ne mnogo krupne i obavezno ide u burag,on mu daje smek,burag mora biti ekstremno opran,e sad treba biti i majstor za barenje,ako se prebari pukne a ako se malo obari pokvari se,ima fora,zacini so,biber,ljuto i mora se povecati posto se bari pa deo izadje,msm moras biti majstor.
Ja pocnem izjutra i zavrsim predvece,11-12 buraga,ima posla ali je zato to posle dusu leci,jos ako ode na dim jedan pojacani uhhh....Posle samo spricera.

savopunck

Član
Učlanjen(a)
27 Okt 2012
Poruka
4.958
Sve mi jasno,za Nikolu i barenje želudca ,to se radi na laganoj vatri i nece pući,malo duže i super,to smo i mi nekad radili,dok je mama bila u snazi,treba to dobro oprati pa crni luk surće i i to stoji preko noći da izvuče mirise,A to što vi zovete kavurma kod mene je hurka,jezik,bubrezi,srce,meso sa kostiju tipa karlica ,lopatica i slično,malo kožure i po koji komad mekane kože sa slaninom tipa ispod plećke kad se pali tu zna da pukne koža i to sameljemo,od glave obrazina i njuška,žvakaći mišić ,a uši u pihtiju ako je bude i u tanka creva i u zamrzivač.
Kočma ide za supu.
Ostaje mi gronik pun žlezda i masti i i ona špic rebra masna,to ne znam šta sa njima.

nikola ilic

Član
Učlanjen(a)
20 Dec 2010
Poruka
6.535
Ja gronik u mast,neki ide kao cvarak neki u 2-3 komada ali isecem do kozure na krupnije kocke,kada potamni izvadim posolim i aleve preko,nije lose ako je mesan sa mesom,a spic rebara pa jedan dim i u pasulj.

Kada se bari mora jaca vatra da hoce da kuva,ali spremis ladne vode pa u kljuc da seces,otprilike oko 15min je dosta za osrednji burag.
Da i jos stavljam u zicanu korpu i okacim o letvu kuke,normalno potopiti,hoce da pukne ako se vadi,ovako sa sve korpom pa polako u ladnu vodu par min pa na sto.

Rasheed91

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2021
Poruka
532
Gronik na kupus,na podvarak,za u sarmu,za na krompir,cak sam i video da par majstora kad redimo svinju cak vole te zlezde,spic rebra isto mogu sve zavisi od ukusa i ko kako voli. Sve nam je to baka kuvala i spremala dok je bila u snazi i imala ruke,poslednjih 10 godina je ne teram nista da nam sprema da je ne mucim. Nikola,Savo hvala Vam za recepte,probacu ih

ACA RAIC

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2015
Poruka
3.935
Znam da su moji stari u švarglu stavljali sve dobro i kvalitetno i kad naiđem, a to bude retko, na dobar švargl zaboravim na kobaje pljese i ostalo, samo tuci po švargli.

Vrh