Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Gorenje su najbolje, jesu skupe ali vrede.Ove ostale nisu kako treba, vakumiraš, zavariš i hoće neka da popusti što nije dobro.
 
Ajd dok sam u kanalu da priupitam još nešto :
Mogu li se vakumirati višnje , borovnice , ribizle , kupine i sl voće ?
Mislim , da neće tečnost u toku postupka iz njih da krene i završi u aparatu ?
 
Ekipa (doduše mala, ali odabrana) majstora od juče...
Ja "molerisao" pa nisam upao u kadar....
Prvo od 2 komada koje smo sredili...
Više slika nema, jer je bilo baš-baš ubitačno....
Danas punio kobasice, a sutra ću tek mast da topim, ne stiže se...
Ovo je največi tovljenik (ne računam krmače) koga sam ikada klao...
Rem je bio mali, pa smo ga morali o flašencug na orah okačiti....

 
Gotovi, fala Bogu....
Izvoli, znaš gde sam, samo ne znam 'oće li prijati "srbijanski" čvarci ? :ppozdrav:
Imam prijatelja (a znaš ga i ti) kome je uzrečica kada je svinjokolja:
Čija je kuća 3 dana "masna" !!!???
Gazdačka !!!!!
Ide mi na živce, e nije 3 dana, kod mene je već 4 dana !!!!!
Umorih se bre !!!!
Juče sam istopio jednu turu, jer nije moglo da stane odjedared, a danas drugu....
Stigoh i sve da operem i rasklonim...
Obesio i kobasice i "ribiće" da dimim, kad već " ladim j*a*j*a " napolju, po ovoj vetrometini....
Završio s mast prepodne, a popodne zakačim plug pa na oranje, da opet "topim mast", ovaj put, moju, sopstvenu....:D
Oko 6 stigoh kući da ručam....
I sad "bistrim" Forum (malko)....


 
To je neki moj način topljenja masti, ovi moji Sremci ih zovu "srbijanski", jer mi je poreklo otud, južno od Save i Dunava, sečem masnoću na krupne komade, natrpam u oraniju, i sipam oko 5 litara vode, trpam u vatru i igram Moravac oko kotlanke dok mast ne počne da se topi, onda polako smanjujem vatru ali i tempo mešanja, dok na kraju ne isplivaju čvarci na površinu....
E onda je majstorluk odrediti pravi trenutak kada su čvarci dovoljno uprženi, da dobiju lepu žutu boju i ukus, a da mast ne počne da "gori" i postane gorka a takođe i čvarci zagore i izgore, postanu tamno braon boje, i gorki, ne možeš ih jesti...
Onda vadim vatru iz kotlanke, jer ne mogu sam da podignem punu oraniju iz kotlanke, i vadim mast i ćvarke i stavljam u krpu, pa presujem sa dva "vesla", upravo između njih...
Tako svu mast iscedim iz čvaraka, a čvarci budu bukvalno kao čips....
Od ova dva krmka, ispalo je oko 120 litara masti.....
A gde je još slanina koju sam ostavio u salamuri za sušenje....
 
ziM7zbJ.jpg
 
Eee sto puta sam gledao da se svinja odere i sto puta hteo da pitam a nikad nisam, kakva je posle slanina tj jel jos " smeta" nesto to sto nema kozu, kod mene u okolini se svinje sure pa ne znam.
 
Ja jedino derem divlje svinje,ali to ide u preradu,ovo je malo i problem kaciti da se susi,jedino ako su manja parcad.
 
Kad se svinja guli,na tom leđnom delu,gde je slanina, ostavi se kožurica.Samo se opali brenerom.
 
Nazad
Vrh