Suncokret 2022

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Код мене у Нашице 4 тоне декларисане носивости стане 2700 кг.
 
Da li to znaci da su uljana repica i suncokret isti po plodoredu? Tipa ako je suncokret na 5 godinu, a uljana na 3., a sve na istoj njivi, opet nije dovoljan razmak?
Radjena su istraživanja u mojoj firmi u Kanadi. Zimus sam imao prilike da razgovaram na tu temu sa vodećim stručnjacima i profesorima sa američkih i kanadskih univerziteta. Njihova istraživanja su potvrdila da uljana repica sa rotacijom na dve godine daje do 15% manje prinose od trogodišnje rotacije, a kada se poredi tri i četiri godine , 4 god. rotacija daje opet 5-7% više. Dakle idealno je 4-5 godina isto kao i kod suncokreta. Ova povećanja prinosa su najviše zbog smanjenog pritiska insekata i bolesti.

U knjigama koje su pisali naši profesori lepo piše da je rotacija suncokreta u plodoredu 4-5 godina . To što mi radimo na 3 ili 2 godine...to je naša procena da ćemo zaraditi više nego na nekoj drugoj kulturi, što ne mora biti ispravno kao što se i potvrdjuje godinama u praksi. Moja najbolja iskustva sa prinosom suncokreta bila su na predusevu pšenice sa rotacijom od 4 godine. Takodje, na jednoj parceli na kojoj nikada nije bio suncokret, na predusevu kukuruza ostvario sam lični rekord u prinosu, stim što je to bila 2013. Godina, a kukuruz 2012. nije rodio ništa.

Problem nastaje kada se sračuna da može da se seje na samo 20-25 % površina ako ćemo pravilno rotirati....onda se postavlja i drugo pitanje šta sejati na preostaloj površini ako se na pšenici retko kad izvuče neka vajda, a kukuruz svake godine rizičan.

P.s. Rašo, prijateljski savet, ne možeš nikada izvući zaključak o nečemu na osnovu samo jedne godine( pa čak i ako radiš istraživačke oglede kao ja npr.) u ovom slučaju svaki zaključak je zabluda. Kondicija parcele, plužni djon, dan setve, dubina setve, položaj parcele u ataru, padavine, sunčeva insolacija, pravac redova (sever-jug; istok-zapad) ..... Da ne dužim. Pravila postoje, samo ih treba pročitati u knjizi.


Malo sam odužio, izvinjavam se ako je off.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Gorane jesi bacao jesenas pod brazdom Mapa? ili neku drugu formulaciju sa manje P na tim parcelama je bio suncokret pred uJesam

Gorane jesi bacao jesenas pod brazdom Mapa? ili neku drugu formulaciju sa manje P na tim parcelama gde je bio suncokret pred usev?
NPk 150 kg svuda,ja ne kalkulišem sa tim.Generalno u tom delu atara sve je slabije ali mislim da ne treba raditi ni u monokulturi ni u dvopolju bar u tropolju.
 
Jel imao ko ovakvih biljaka, nije mi jasno sta mu se desilo


Imao sam ponegde na uvratinama poneku biljku takvu. Kod mene je u pitanju Bakardi prskan sa Listegom pro i zaključio sam da je to od predozirane hemije. Zastanem sa traktorom na uvratini i ne isključim baš uvek prskalicu istog trenutka. Verujem da je to u pitanju ali bih voleo da čujem i druga mišljenja.
 
A Dragane imas li podatak iz ogleda ili neka istrazivanja o uticaju tribenuron-metila na prinos? Mislim na duple i vece doze..
 
@Dragan18, ne donosim zakljucke na osnovu jedne godine, to bi bolo glupo. Kod mene u okolini ima jako lose zemlje pa ljudi rade samo dvopolje psenica-suncokret i opet imaju solidne prinose. Prosle godine na jednoj svojoj parceli imao sam suncokret, pre toga je bio 2011. Tu je bilo sejano samo psenica- kukuruz. Parcela kad je kupljena odmah je dobila stajnjak. Na kraju prinos sa te parcele bio isti kao i na drugim parcelama. Mislim da to vise zavisi od tipa zemljista, jer kod nas mozes sejati kukuruz-kukuruz 5 godina i imati isti prinos kao posle dve godine kukuruz na kukuruz.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Imao sam ponegde na uvratinama poneku biljku takvu. Kod mene je u pitanju Bakardi prskan sa Listegom pro i zaključio sam da je to od predozirane hemije. Zastanem sa traktorom na uvratini i ne isključim baš uvek prskalicu istog trenutka. Verujem da je to u pitanju ali bih voleo da čujem i druga mišljenja.
Ovde je Subaro u pitanju, na dve njive u istom potezu(stotinak metara jedna od druge) ima ovakvih biljaka dok u sasvim drugom delu atara nema problema,svuda isto djubreno, hemija ista i ostalo...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh