Suncokret 2022

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas popodne radjen pictor 0,42l na hektar tako se uklapam inace ide od 0,3 di 0,5... prosle godine probao fungicide razne vidi se da curi vise gde je zasticen. Ove godine sve povrsine ide pictor.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Da dodam da sam ubacio i insekticid jer sam video razne majmune po suncokretu bubamare kao pleva.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
@talianu

Koje doze piktora i retenga po ha, i jel mogu zajedno ?
Prošle godine sam koristio samo retengo i vidim da nije to to.
Nisam precizirao otprilike 20 ha radim retengo 0,5 po ha a 30 ha piktor sa 0,33 uzeo am uzeo sam kutiju plus kutiju a imam nešto manje manje od 50 ha pa ćz tako rasporedit. Ne mešam ih. Ne znam šta si očekivao od fungicida ali godini koja ne pogoduje infekciji verovoatno je samo trošak eventualno neka pozitivna nula. Ja sam loše prošao 2018 i zato ovo ide preventivno. Mada iskreno mislim da je rano za trerman ali mehanizacija ne dozvoljava. Probaću jednu njivu pola pola i kukuruz samo da odlučim koja je najpogodnija.
 
Nisam precizirao otprilike 20 ha radim retengo 0,5 po ha a 30 ha piktor sa 0,33 uzeo am uzeo sam kutiju plus kutiju a imam nešto manje manje od 50 ha pa ćz tako rasporedit. Ne mešam ih. Ne znam šta si očekivao od fungicida ali godini koja ne pogoduje infekciji verovoatno je samo trošak eventualno neka pozitivna nula. Ja sam loše prošao 2018 i zato ovo ide preventivno. Mada iskreno mislim da je rano za trerman ali mehanizacija ne dozvoljava. Probaću jednu njivu pola pola i kukuruz samo da odlučim koja je najpogodnija.


Prošle godine sam radio retengo 1l/ha, malo ranije nego preporučeno isto zbog mehanizacije.
Kasnije tijekom 7.-8. mjeseca su donji listovi polako počeli obolijevati, da bi do kraja vegetacije ostalo nekoliko listova ispod glavice, a i oni ne budu najzdraviji. A onda vidim slike suncokreta koji uopće nije tretiran sa sve zdravim listovima pa mi ništa ne bude jasno...
Vjerujem da mi taj problem smanji prinos, a da ne pričamo o kvalitetu...
Da li na to utiče blizina rijeke i česte rose? Udaljenost je cca 1 km
 
Prošle godine sam radio retengo 1l/ha, malo ranije nego preporučeno isto zbog mehanizacije.
Kasnije tijekom 7.-8. mjeseca su donji listovi polako počeli obolijevati, da bi do kraja vegetacije ostalo nekoliko listova ispod glavice, a i oni ne budu najzdraviji. A onda vidim slike suncokreta koji uopće nije tretiran sa sve zdravim listovima pa mi ništa ne bude jasno...
Vjerujem da mi taj problem smanji prinos, a da ne pričamo o kvalitetu...
Da li na to utiče blizina rijeke i česte rose? Udaljenost je cca 1 km
Velika vlažnost pojačava širenje bolesti suncokretove glavice, treba prskati što kasnije.
 
Nisam do sada imao problema sa tom bolešću. Jedini problem mi je održati lišće zdravo.
Traktor mi je nizak pa nemam puno opcija za prskanje...
 
Nisam do sada imao problema sa tom bolešću. Jedini problem mi je održati lišće zdravo.
Traktor mi je nizak pa nemam puno opcija za prskanje...
Stalno imaš preko 3,5 tone/ha suncokreta, zadnjih koliko godina? Teško da nisi imao belu i sivu trulež ako seješ suncokret duže od 3 godine.
 
Prisutno je to skoro uvek nego ljudi ne obraćaju pažnju na to, kod nas je to kultura koja je nužno zlo za većinu koji ga seju zbog kvaliteta zemlje. Kod nas na nekoj kvalitetnijoj zemlji teško da se poseje suncokret.
 
Ovo mi je 3. godina suncokreta, prošle godine sam imao prinos od 3t/ha ( HE 118), a prve godine me je zadesila oluja 7.7. i porušila većinu suncokreta.
Držim se rotacije usjeva suncokret -> pšenica -> soja -> kukuruz -> suncokret, a i sijem ga na friško okrčenu zemlju. Sa ovim rezultatom sam zadovoljan, a ima još dosta prostora za poboljšanje. Najviše me muči to propadanje lista...
Pokušat ću stupiti u kontakt sa promoterom pa da vidimo da li može kakva kombinacija retenga i pictora zajedno te hoće li biti kakvog boljitka od toga
 
Što da ne, možda ima dobre njive, vrhunska agrotehnika... Ima ljudi koji su dotigli sjajne prinose, javila mi se dva pratioca, jedan ima oko 6 t/ha suncokreta stalno a drugi između 5,5 tona i 6 tona soje zadnjih 10 godina.
U suvom ratarenju 6 tone suncokreta ja bi to voleo da vidim uzivo toliko ni na ogledima ne lazu. Sto ga nepitas koja lokacija taj je rekorder svetski.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
6 tona / ha, to je oko 3.4 t/kj, mozda da nikad nije bio suncokret na toj njivi, plus odlicna agrotehnika, stajnjak, vrhunski rodan hibrid, i jos da pogura sreca i opet mozda, nije da neverujem sad, mi smo guranjem suncokreta u plodored umesto psenice ogranicili sebi prinos, ma sta god radili, pa nam sad sve preko 2t vau, opet kazem ako ima te brojke svaka mu cast, ako nema laze prvo sebe
 
Neki rekordi u odličnim godinama su bili 2.8 do 3t po kj, barolo ro čini mi se, pre 6 ili 7 godina, posle toga nisam čuo da je neko toliko dobacio, u proseku, ne na prcki od frtalj jutra
 
6 tona / ha, to je oko 3.4 t/kj, mozda da nikad nije bio suncokret na toj njivi, plus odlicna agrotehnika, stajnjak, vrhunski rodan hibrid, i jos da pogura sreca i opet mozda, nije da neverujem sad, mi smo guranjem suncokreta u plodored umesto psenice ogranicili sebi prinos, ma sta god radili, pa nam sad sve preko 2t vau, opet kazem ako ima te brojke svaka mu cast, ako nema laze prvo sebe
Ljudi zadnjih 10 godina imaju toliko za soju neznam za 5,5 tone prve godine je radi a za suncokret 6 tone. @olalija odakle su ti srecnici

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh