Suncokret 2020

Ja ne znam dal postoji skuplje resenje od laudisa

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
Za rezistentan sirak(semenski) kod nas on je jedino i najjeftinije rešenje, rizomski sirak moramo da čistimo u suncokretu ili posle na strnjici. Već 4 godine samo sa njim prskam njive u dozi 1l na kj , i posle dve medjuredne obrade njive budu potpuno čiste do žetve.
 
Za rezistentan sirak(semenski) kod nas on je jedino i najjeftinije rešenje, rizomski sirak moramo da čistimo u suncokretu ili posle na strnjici. Već 4 godine samo sa njim prskam njive u dozi 1l na kj , i posle dve medjuredne obrade njive budu potpuno čiste do žetve.
Pa zato vam je i rezistentan jer prskate samo sa jednim te istim otrovom odnosno istom aktivnom materijom, i sam kažeš da več četiri godine prskaš sa laudisom.Ja suncokret sejem svake treće godine i nemam problema sa samoniklim jer posle vršidbe sačekam neko vreme pa ide total sledeće dve godine sejem kukuruz i prskam uvek sa drugom aktivnom materijom. I ako je prošli suncokret bila Neoma sledeći put na toj njivi ide Kondi i obrnuto. I nema problema.
 
Pa zato vam je i rezistentan jer prskate samo sa jednim te istim otrovom odnosno istom aktivnom materijom, i sam kažeš da več četiri godine prskaš sa laudisom.Ja suncokret sejem svake treće godine i nemam problema sa samoniklim jer posle vršidbe sačekam neko vreme pa ide total sledeće dve godine sejem kukuruz i prskam uvek sa drugom aktivnom materijom. I ako je prošli suncokret bila Neoma sledeći put na toj njivi ide Kondi i obrnuto. I nema problema.
Pisao sam o sirku koji je najveći problem u kukuruzu barem kod nas, kod mene je plodored kukuruz suncokret par godina za redom pa jednom presečem sa pšenicom izmedju, mada sledeće godine planiram i kuk na kukuruz, što se suncokreta tiče meni se najbolje pokazao Kondi i gusta setva 21,5 cm, već 5 godina ga sejem i ispod 1700 kg ga nisam imao osim kad je polegao a tada je rodio oko 1100 kg a zna na dobrim parcelama i 2300 kg da rodi, prosek ove godine oko 2 tone. Što se samorasta tiče u kukuruzu laudisom se veoma lako suzbija (sav pogori bez obzira na veličinu) mislim da bi ga laudis u pola doze bez problema odneo. Što se suncokreta tiče, nikne poneki samorast i u njemu ali špartačem se uredi i taj samorast da glavicu sa zrnom( ne pravi one roge barem samorast kondija) tako da ne smatram da je to neki problem u suncokretu, po meni najveći problem u konvencionalnom suncokretu je čičak iz razloga što nijedan preparat za tretiranje posle setve a pre nicanja ne može da ga suzbije( Girasolin, Racer mogu da ga uspore donekle) mada posle dve medjuredne kultivacije ( jedna u zadnji momenat ulaska u parcelu) on ostane ispod suncokreta i probije tek pred žetvu ali ne može da naškodi prinosu. Do ove godine djubrio sam suncorket sa 150 kg NPK u oranju i 70 kg ureje predsetveno, a od ove samo 200 kg NPK u oranju bez ureje.


 
Poslednja izmena:
Mislim da grešiš ,jedino ako je zemljište prebogato sa azotom.Redovno idemo sa 60-70 kg ureje po jutru u suncukretu.
 
Ne znam brat radi dosta suncikreta par godina i u kontaktu je zbog posla sa dosta proizvodjaca i kaze da mu daje dobar prinos bez ureje,samo mesavina.
Nov sam, ne sejem puno pa mogu da se igram.
 
Bacim 50-60 kg Uree po k.j.Bude problem kada se pretera, biljka dugo bude zelena i žilava iako je zrno tehnološki zrelo diže mu vlagu kada prođe kroz kombajn pa nastaje problem a hoće i da izđika dosta u visinu pa ako dune neka salauka zna se scenario a u nekim slučajevima bude velik problem za kombajn i samo skidanje.
 
Најбоље ми се показао КАН у сунцокрети али како га је теже набавити увек идем са АН-ом 100кг/кј.Ове ћу године заорати на једну њиву пола мапа,а пола 3х16 и на пролеће исто ићи пола Ан,а пола уреа па да видим има ли разлике.
 
KAN ide na kisela zemljista. Kod nas u Backoj a i u Vojvodini je bazno zemljiste pa treba da se koristi urea i an.
 
Jel ima neko informaciju koliko je kostala Vibala u zemljama gde je bila dostupna ?
Cudi me jos niko nije otvorio novu temu
 
Bas zbog ovih za'ebancija oko djubrenja sam jedne godine, iako radim sitno ali me nije mrzelo, eksperimentisao. Zaorao sam oko 110-120 kg/kj 3x15 ma jednoj parceli, na drugoj zaorano 110-120kg/kj 3x15 + na prolece oko 50kg UREA i na trecoj samo u prolece oko 100kg/kj UREA. Sejana je Neoma i na ovo duplo djubreno a Le99 na cistu Ureau...razlika je bila 1m u korist Neome, koja je inace bila skrooooz izgorela (bila je papreno toplo to leto) dok je LE bio zeleniji...posle toga sam isao samo UREU u prolece a od ove, zaorano 150 NPK i caos, nema urea vise
 
Ove godine sam za suncokret zaorao MAP jer sam imao viska... sad dal ima ekonomsku isplativost videcemo
Prethodnih godina sam samo u redove prilikom spartanja bacao 250kg AN-a i bio sam zadovoljan
 
Pozz. Prvi put ove god sijem suncokret na 4.5 ha pa molim za savjet. Zaorao nisam nista a planirao sam u sijaču 250 kg ha 3x16 ruska i kasnije špartanje sa 250 kg ha kana. Zemlja srednja zalost.
 
Nazad
Vrh