Suncokret 2020

Ja se ne bih složio sa time.Isto tako kada počnu da trube kako posle soje ne treba ništa da se baca od hraniva, ako daje neki prosečan rod nema šanse da ne izvlači hranu iz zemlje.
 
Par parcela kondija sejanog na 21 cm,
Glave su manje nego inače zbog čega ne znam, dobio je 120 kg Npk i 80 kg ureje u proleće.
da5599dc01b0ca1e165acf5f4bb98faf.jpg
c363221476978e7d7045b7c4798df49f.jpg


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Ja se ne bih složio sa time.Isto tako kada počnu da trube kako posle soje ne treba ništa da se baca od hraniva, ako daje neki prosečan rod nema šanse da ne izvlači hranu iz zemlje.
Imam parcele gde je soja u monokulturi 10 -12 god. a za to vreme baceno je jednom ili dva put po 75 - 100 kg/kj Mapa i prinos zavisi iskljucivo od rasporeda padavina.
Ne znam koje prinose bi imao ako bi se bacalo svake godine neka kolicina djubriva ali znam da prosle godine, pa 2014 i 2016 prinosi su bili na nekim od tih parcela od 2200 - 2400 kg/kj tako da je to za nas atar neki plafon, bar ono sto se prica medju ljudima. Nemam ni namere bacati svake godine djubrivo soji u monokulturi.
Zadovoljan sam u potpunosti i sa nekim prosekom od 2000kg/kj.
Dakle da jasno bude, ovo tvrdim za soju u monokulturi a ne o nekom drugom plodoredu.
 
Читам ово што пишете и нешто пребирам по глави: јесенас сам на кукурузишту где ми је сада ЛЕ99-ка заорао метер и по НПК по ланцу, предсетвено додао исто толико АН-а, посејао пре 10. априла на 24 сантима, имао је фино ницање и пораст, добијао је кише, њива чиста и... нешто ми се главе сунцокрета чине малим. Заиста сам очекивао нешто већи пречник глава јер до сада сунцокрет није имао неких "реметилачких фактора". Можда сам ја превише самокритичан, ал' нешто ми не мирише да ћемо (на моје изненађење/разочарење) да домашимо 20 метери по ланцу...
 
Zorge,koliko tvoj lanac ima m2?Neka su one male samo neka budu pune i bice sve u redu.
 
Poslednja izmena:
Ove godine mi je najbolji suncokret na dve parcele na kojima nisam jesenas zaorao djubrivo, već sam pre setve razbacao 200 kg NPK 16:16:16. Na svim ostalim njivama zaorana je 16-ica, 250 kg/ha. Predsetveno su svi dobili 150 kg An-a po ha. Ali na ove dve se suncokret čini dosta boljim, baš se izdvajaju.
 
Kondi ,atar prema Tordi i B.Karađorđevu.Ima po koji struk koji je ili kasnije nikao ili je samorast.Sada ga obleću pčele.




Dijamantis,isti deo atara.







Pionir LE 113.Tragamo za hibrid koji će parirati Sindženti.Možda je ovaj ???




 
Pitanje za iskusnije, posto sam apsolutni laik za suncukret. Sta se smatra stetom od ptica? Nalazim na nekim glavicama da fali po par cm2 zrna. Ne znam jel se to smatra redovnim "porezom" ili ce ta steta rasti kako suncukret bude sazrevao. Inace u 1km okolini nema suncukreta a njiva izlazi na vodu tako da je raj za ptice.
 
Mogu da ti obrste da nemas nista skoro,tako je cale prosao davno kad se nije sejao suncokret kod nas kao i sad,otisli kombajn do njive i vratili se odma ....
 
15000 rsd mislim da moze i povoljnije da se nadje ali zbog hitnosti posla obavljeno bez tenderske procedure.
Ide sad par veceri u kukuruze na jazavca a potom na suncukret.
20200722_130631.jpg
 
Mogao si kupiti i 2 kutije petarda,ako nesto nije stalno na njivi da ih plasi,nece ih lako oterati.
 
Za pocetak nisam ja na njivi da sedim i da bacam petarde, a preporuka je od coveka koji ima desetak topova ne verujem da se bas deset puta zaje.o.
 
Nazad
Vrh