Suncokret 2020

Prvi cvet na danasnji dan, koja simbolika.:unsure::mad::devilish:
 
Kod mene je bilo još prošle nedelje.
994b5049650ed8cec7c5fc63f1dd3ccd.jpg
 
До вечерас у смирај дана та њива ће лепо да „жути“ а сутра ујутро скоро цела у цвету. Мало би требало да заостају биљке које су касниле са ницањем.

Све ове главе које се виде као тамнији кругови су јуче биле спремне да отворе цваст. За недељу дан би цветало и да је остало облачно време.
 
Gledam kod mene na Pioniru (LE nisam siguran da li je 25 ili 99) ima po koji nakrivljen. Ne znam da li je od vetra koji je bio u nedelju predveče ili se ranije nakrivio. Inače je visine oko 2,2 m. Dobio je 150 kg/ha uree. Trenutno cveta, setva 9.4. pre podne. Na drugoj parceli gde je drugu godinu za redom suncokret i gde se pojavila jako rano Alternaria za sada odoleva bolesti. Odustao sam od tretmana fungicidom, ostavio sam ga pa šta bude biće. Inače prošle godine je suncokret na toj njivi, pošto je peskovita, izgoreo do pola visine početkom jula jer je poslednja kiša pala krajem maja pa onda tek 7. jula je dobio oko 30ak litara.
 
Poslednja izmena:
Не верујем да је само изгорео од суше. Важно је то раздобље када је добијао прилично падавина, али је уз то било и наглих промена времена, када се јављају и ожеготине. Сунцокрет трпи разне ствари (суша, тешко земљиште и слично), али је осетљив на падавине и вреле дане одмах након падавина током прве фазе развоја. Нападају га многа гљивична обољења и то се свакако одрази на развој биљке.

Мислим да није само изгорео од суше јер је ипак имао падавина у мају. Навео бих пример сушних година (2011, 2012, 2013) када је сунцокрет у јужном Банату био за нас пчеларе јако добар. Али и за ратаре, јер је био добро развијен и имао добру главу са прилично добро попуњеним семенкама (одокативни закључак, јер сам ја само обичан пчелар:)).

1999 је изгледао одлично, али је било обилних киша, скоро па до сазревања сунцокрета. Тада су ми пчеле биле у Српском Итебеју и било је више дана са преобилним падавинама. По њивама су била језера. Сунцокрет је моћно изгледао, али је било много трулих глава иако су наизглед биле добре (вероватно бела трулеж Sclerotinia sklerotorum).

Можда се тај којег је закачила Alternaria добро опорави и без фунгицида ако му време погодује.
 
E ako je pre podne posejan onda si stvarno poranio sa setvom.
Gledam kod mene na Pioniru (LE nisam siguran da li je 25 ili 99) ima po koji nakrivljen. Ne znam da li je od vetra koji je bio u nedelju predveče ili se ranije nakrivio. Inače je visine oko 2,2 m. Dobio je 150 kg/ha uree. Trenutno cveta, setva 9.4. pre podne. Na drugoj parceli gde je drugu godinu za redom suncokret i gde se pojavila jako rano Alternaria za sada odoleva bolesti. Odustao sam od tretmana fungicidom, ostavio sam ga pa šta bude biće. Inače prošle godine je suncokret na toj njivi, pošto je peskovita, izgoreo do pola visine početkom jula jer je poslednja kiša pala krajem maja pa onda tek 7. jula je dobio oko 30ak litara.
 
Suncokret ,ovih dana na Iljevu ,atar prema Melencima izgleda užasno.Visok oko 1,5 m ,provide se redovi ,stablo tanko ,glavice male ,donji listovi spremni za odbacivanje ....Do ove godine nisam video da suncukret u fazi cvetanja ovako izgleda.
Nešto bolje izgledaju njive gde je predusev pšenica od onih gde je kukuruz predusev.
Drugi delovi atara su bolji ,mada ima i tamo svakojakih useva.
Pšenica je loše prošla ,izgleda da će kod nas suncukret a verovatno i kukuruz ,loše da rode.
 
Pojavio mi se volovod na jednoj parceli, kondi je u pitanju, ima ga na jedno 10vrsta,kakvu stetu moze da napravi, prvi put mi se ovo desilo? predusev kukuruz pre toga bilo zito?
 
Kiraj, na ovoj poslednjoj slici je iskrivio redove a to iz iskustva govori da ce biti minimum 1800kg po jutru. Jedino ako nije jako visok a tanak onda to pravilo ne vazi
 
Visina oko 1,6 m.Problem je ogroman deficit vlage .Zemlja je u kondiciji ,hrane ima ,sklop je dobar ali kako će naliti zrno ?????
 
Nazad
Vrh